Η ΤΣΣΚΑ όρθια 84-79 στο Κάουνας (vid)

Μετά από ένα πολύ σκληρό παιχνίδι οι Μοσχοβίτες κέρδισαν τη Ζαλγκίρις που "φωνάζει" για τη διαιτησία

Μετά από μια σκληρή μάχη που κράτησε παραπάνω από 2 ώρες, η ΤΣΣΚΑ του Ιτούδη νίκησε στο χιονισμένο Κάουνας 84-79 τη Ζαλγκίρις. Οι Μοσχοβίτες ήταν μπροστά στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι Λιθουανοί κατάφεραν να γυρίσουν το ματς στην επανάληψη. Στο 37΄ η Ζαλγκίρις είχε το προβάδισμα με 74-69, αλλά η ΤΣΣΚΑ με ένα 8-0 έκανε το 74-77 και ψύχραιμη στο τέλος πήρε τη νίκη. Χάκετ και Κλάιμπερν κορυφαίοι των Ρώσων. Ο Γιασικεβίτσιους στο φινάλε τα έψαλε στους διαιτητές, θεωρώντας πως αδίκησαν τη Ζαλγκίρις σε κρίσιμα σημεία...

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 34-44, 59-55, 79-84.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 19 (7ρ), Ουόλτον 10 (3ασ), Ουόλτερς 6, Ουόλκαπ 3, Γιανκούνας 2, Μπιρούτις 4, Μιλάκνις 3, Ουάιτ 8 (7ρ, 3κοψ), Γιοκουμπάιτις 2, Γκριγκόνις 13 (3ασ), Ουλανόβας 9.

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 13 (3ασ, 3κλ), Μπολομπόι, Πίτερς 2, Ροντρίγκεθ 6 (5ρ, 3ασ, 3κλ), Βορόντσεβιτς 5 (6ρ), Κλάιμπερν 19 (3ασ), Χίγκινς 11, Χάκετ 19, Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 3, Χάντερ 4.