Ρεάλ Μαδρίτης- Παναθηναϊκός 89-68: Kατήφορος δίχως τελειωμό (vid)

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την 7η ήττα του σε 13 αγώνες στην Euroleague, με 89-68 από την Ρεάλ στη Μαδρίτη...

Aπό το πρώτο δεκάλεπτο (23-10), φάνηκε η μαύρη νύχτα για τον Παναθηναϊκό στο Wizink Center της Μαδρίτης. Το τελικό 89-68, έφερε τους πράσινους στην 10η θέση της βαθμολογίας. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έφτασε στο 11-2 το ρεκόρ της και συνεχίζει την καταδίωξη της πρωτοπόρου Φενερμπαχτσέ.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την τέταρτη του ήττα στα τελεταία πέντε παιχνίδια του στην Ευρώπη. Επίσης, πρόκειται για το έκτο του σερί αρνητικό αποτέλεσμα εκτός έδρας, καθώς αδυνατεί να βρει φέτος τον τρόπο να κερδίσει μακριά από το ΟΑΚΑ.

Στο 14', η Ρεάλ προηγήθηκε και με +20 (32-12) με τον Τόμπκινς, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ. Οι «πράσινοι» μάζεψαν την διαφορά στο ημίχρονο (43-31), ενώ στη τρίτη περίοδο έδειξαν σημάδια ανάκαμψης (20-24), μειώνοντας σε 63-55 με πρωταγωνιστή τον Κιθ Λάνγκφορντ που έφτασε τους 20 πόντους. Στη τελευταία περίοδο, όμως, οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο πάτησαν... γκάζι. Μέτρησαν ένα επί μέρους σκορ 19-6, ξέφυγαν με +21 (82-61) στο 37' και "καθάρισαν" το ματς, φτάνοντας στο τέλος στην επικράτηση με σκορ 89-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 43-43, 63-55, 89-68

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 14 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Ράντολφ 5 (1), Φερνάντεθ 7 (1), Καμπάσο 13 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Αγιόν 8 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάρολ 4, Ταβάρες 11 (7 ριμπάουντ), Γιουλ 7 (1), Ντεκ 4, Τόμπκινς 8 (6 ριμπάουντ), Τέιλορ 8 (1).

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 2 (3 κλεψίματα), Λάνγκφορντ 20 (4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές), Παπαγιάννης 8, Λάσμε 2, Παππάς 6 (2), Γκιστ 1, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 2, Καλάθης 17 (6/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 4.