Ολυμπιακός - Εφές 88-81: Πλησιάζει την τετράδα

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Εφές στο ΣΕΦ με 88-81 και έκανε σημαντικό βήμα για την είσοδο στη τετράδα. Κορυφαίος του αγώνα ο «μπόμπερ» Τουπάν με 19 πόντους (4/6 τρίποντα).

Για μια ακόμα φορά ο Ολυμπιακός παρουσίασε δύο πρόσωπα σε ευρωπαϊκό του αγώνα. Ξεκίνησε πολύ δυνατά, έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 25-12 όμως στη συνέχεια χαλάρωσε με αποτέλεσμα να αφήσει τους Τούρκους να πιστέψουν στη νίκη και να έχουν κεφάλι στο σκορ για τρεις περιόδους, αφού πρώτα σημείωσαν 34 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

Ο αγώνας

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Γκος, Στρέλνιεκς, Βεζένκοφ στο «3», Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, με τον υπαρχηγό των Πειραιωτών να διαμορφώνει το 10-2 με σερί πόντους, δεχόμενος από νωρίς το ασφυκτικό μαρκάρισμα από τον ΜοερμάνΟι Τούρκοι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι στις προσπάθειες τους (6/15 δίποντα, 0/3 τρίποντα), με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να προηγούνται με 25-12.

Στη δεύτερη περίοδο, η Εφές άρχισε να βγάζει άμυνες και να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, βάζοντας σουτ από την περιφέρεια με τους Λάρκιν-Μοερμάν, μειώνοντας σε 27-22 στο 12’. Με τον Λάρκιν να παίρνει φωτιά, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν γρήγορα (30-24). Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να σκοράρουν κυρίως πίσω από τα 6.75 μέτρα, με την μία ομάδα να απαντά στην άλλη συνεχώς με τον ίδιο τρόπο και τον Γκος να «γράφει» το 40-33 στο 17’. Το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε τους Πειραιώτες να προηγούνται με 48-46, σε ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο για εκείνους αμυντικά, καθώς δέχτηκαν 34 πόντους με 6/10 τρίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λάρκιν πήρε το όπλο του και με σερί πόντους έδωσε το προβάδισμα στην Εφές (50-53 στο 23’). Οι Μοερμάν και Μίτσιτς, με συνεχόμενα τρίποντα, έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +6 (55-61) στο 27’, με τους Πειραιώτες να αδυνατούν να περιορίσουν τον επιθετικό οίστρο των Τούρκων. Το σκορ στο 30’ βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 65-68.

Στη τελευταία περίοδο, ο Σίμον με τρίποντο έφερε την διαφορά στο +7 (66-73), αλλά σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Έβγαλε σκληράδα στην άμυνα, πίεσε την Εφές, πήρε τα ριμπάουντ και βρήκε σουτ από την περιφέρεια, με τον Τουπάν να «πυροβολεί» διαμορφώνοντας το 74-73 στο 34’. Ο Γάλλος φόργουορντ έφτασε τους 19 πόντους, με τον ΛεΝτέι με κάρφωμα να «γράφει» το 83-79 στο 38’. Με το σκορ στο 83-80, στα 18’’ πριν το τέλος, ο Στρέλνιεκς ευστόχησε στις βολές (85-80) και με αυτόν τον τρόπο οι Πειραιώτες έφτασαν στη πολύτιμη νίκη επικρατώντας με σκορ 88-81 και φτάνοντας τον αντίπαλό τους σε απόσταση αναπνοής, αφού η Εφές βρίσκεται στην 4η θέση της κατάταξης με ρεκόρ 8-4 ενώ ο Ολυμπιακός ανέβηκε στο 7-5.

Ο κορυφαίος της αναμέτρησης

Στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση στην EuroLeague, ο Αξέλ Τουπάν ήταν ο MVP του Ολυμπιακού. Ο Γάλλος φόργουορντ έδωσε μεγάλη επιθετική ώθηση στην ομάδα του, έχοντας πάρει… φωτιά από την περιφέρεια, τελειώνοντας το ματς έχοντας 19 πόντους με 4/6 τρίποντα, 2/3 δίποντα και ¾ βολές, σε 21 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ο Νίκολα Μιλουτίνοφ που άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Η ευστοχία των δυο ομάδων από την περιφέρεια, καθώς έβαζαν το ένα μεγάλο σουτ μετά το άλλο. Ο Ολυμπιακός τέλειωσε το ματς έχοντας 10/28 τρίποντα (37.5%), με την Εφές να σημειώνει 11/27 (40.7%), με τους Πειραιώτες παράλληλα να κυριαρχούν στην μάχη των ριμπάουντ (39-26), μαζεύοντας 16 (!) επιθετικά.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Η Εφές στο 32’ προηγήθηκε με +7 (66-73) στο 32’, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός… αγρίεψε. Έβγαλε σκληράδα στην άμυνα, είχε αυταπάρνηση, πήρε τα ριμπάουντ και βρήκε λύσεις στην επίθεση, ανακτώντας το προβάδισμα στο σκορ με τα τρίποντα του Τουπάν (74-73 στο 36’). Ήταν ένα σημείο-κλειδί, καθώς εκείνη τη στιγμή άλλαξε το μομέντουμ, οι Πειραιώτες αναθάρρησαν και έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού μέχρι το τέλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-12, 48-46, 65-68, 88-81

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 5 (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Τουπάν 19 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ), Σπανούλης 10 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Τίμα, Μιλουτίνοβ 15 (7/7 δίποντα, 1/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Στρέλνιεκς 10 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 10 (5/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 9 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 20 (7/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Μπαλμπάι, Μότουμ 4, Μορμάν 9 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τουντσέρ, Πλάις 4, Μίτσιτς 24 (5/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Άντερσον 8 (1), Ντάνστον 4, Σιμόν 8 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/40 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 10/15 βολές, 39 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 16 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 21/36 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 6/8 βολές, 26 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 11 λάθη