Ήττα στη Μόσχα για τον Ολυμπιακό

Παρά την σπουδαία εμφάνιση των Πρίντεζη (24π, 5ρ) και Σπανούλη (17π, 6ασ), ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ με 89-81. Κρατάει την τύχη στα χέρια του.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στην EuroLeague, καθώς μετά την Μπαρτσελόνα ηττήθηκε και στην Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ με 89-81. Οι Πειραιώτες ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν ανταγωνιστικοί μέχρι και το 28' (61-60), αλλά στην τελευταία περίοδο δεν είχαν άλλες δυνάμεις ώστε να αντιδράσουν. Παρά το αρνητικό αποτέλεσμα, όμως, οι "ερυθρόλευκοι" συνεχίζουν να κρατούν την τύχη στα χέρια τους για το πλεονέκτημα έδρας, όντας πλέον στην τρίτη θέση της κατάταξης με ρεκόρ 18-9.

Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν σε πολύ καλή μέρα τους δύο αρχηγούς τους. Σπουδαίο ματς στην επίθεση από τον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος τέλειωσε την αναμέτρηση έχοντας 24 πόντους (έκανε season high για φέτος) με 8/11 δίποντα (συν 5 ριμπάουντ) κυριαρχώντας μέσα στην ρακέτα, δεχόμενος το μαρκάρισμα δύο και τριών παικτών.

Συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος για ακόμη μία φορά συνείσφερε σε σκορ και δημιουργία (17 πόντοι, 6 ασίστ), άξιος συμπαραστάτης τους ο Νίκολα Μιλουτίνοβ (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ), αλλά οι υπόλοιποι συμπαίκτες τους κινήθηκαν σε... ρηχά νερά. Από τους νικητές έκαναν την "ζημιά" οι Nάντο Ντε Κολό (25 πόντοι, 5/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/4 βολές) και Κόρι Χίγκινς (14 πόντοι), με τους Ρώσους να έχουν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (60.9% δίποντα, 42.1% τρίποντα), δείχνοντας στην πράξη το μεγάλο επιθετικό τους ταλέντο.

Με οδηγούς τους Σπανούλη και Πρίντεζη

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς, έχοντας για μπροστάρηδες τους Σπανούλη και Πρίντεζη. Οι δύο αρχηγοί των Πειραιωτών έδιναν συνεχώς λύσεις στην επίθεση, βρίσκοντας τον στόχο τόσο από την περιφέρεια, όσο και κοντά στο καλάθι, έχοντας σημειώσει στο 6' τους 15 τελευταίους πόντους των φιλοξενούμενων, κάνοντας το σκορ 11-18. Οι "ερυθρόλευκοι" λειτουργούσαν με υψηλό βαθμό συγκέντρωσης, βάζοντας δύσκολα στην ΤΣΣΚΑ.

Στη συνέχεια όμως και ύστερα από το τάιμ-άουτ του Ιτούδη, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα. Μέσα σε σχεδόν 2 λεπτά μέτρησαν ένα σερί 10-0, ανακτώντας το προβάδισμα στο σκορ (21-18) στο 8', με τους Ρώσους να "πυροβολούν" από την περιφέρεια με τους Ντε Κολό και Ροντρίγκεθ. Στη συνέχεια ο Μιλουτίνοβ έγινε σημείο αναφοράς μέσα στην ρακέτα και τέλειωσε τρεις σερί φάσεις με καρφώματα, με τον Ολυμπιακό να προηγείται στην πρώτη περίοδο με σκορ 23-26, ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Η αντίδραση της ΤΣΣΚΑ με τον Ντε Κολό να κάνει την... ζημιά

Στην δεύτερη περίοδο όμως, η ΤΣΣΚΑ κυριάρχησε στο παρκέ. Ο Σφαιρόπουλος έβαλε την "δεύτερη" πεντάδα του (Μπράουν, Στρέλνιεκς, Παπαπέτρου, Τιλί και Μακλίν), με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να χάσουν την ισορροπία τους στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι μέτρησαν ένα γρήγορο 13-0 σερί, φτάνοντας στο +10 (36-26) με τον Αντόνοβ.

Μακλίν, Τιλί και Τόμπσον σπαταλούσαν τις βολές που κέρδιζαν, με τον εντυπωσιακό Σπανούλη να κρατάει όρθιο τον Ολυμπιακό με τα "καυτά" συνεχόμενα τρίποντα που σημείωνε, μειώνοντας σε 44-38 στο 19'. Στο πρώτο μέρος, ο αρχηγός των Πειραιωτών είχε 12 πόντους (3/6 τρ) και 4 ασίστ, με τον Πρίντεζη να ακολουθεί με 11 και τον Ντε Κολό να έχει κάνει την... ζημιά, δίχως να έχει χάσει σουτ (15 πόντοι, 3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα). Το τέλος του πρώτου μέρος βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 44-40, με τους Πειραιώτες να ροκανίζουν στο τέλος την διαφορά στο σκορ.

Ο Χίγκινς διαδέχτηκε τον Ντε Κολό

Ο Ντε Κολό συνέχισε να μην χάνει σουτ στην τρίτη περίοδο, ο Μιλουτίνοβ μείωσε την διαφορά σε 50-46 στο 24', αλλά στη συνέχεια πήρε την... σκυτάλη στην επίθεση ο Χίγκινς. Ο Αμερικανός γκαρντ της ΤΣΣΚΑ έβαζε το ένα καλάθι μετά το άλλο, με τους γηπεδούχους να ευστοχούν με... εκνευριστικό τρόπο σχεδόν σε κάθε κατοχή τους, γράφοντας το 56-49 στο 26'.

Ο εξαιρετικός στην αναμέτρηση Πρίντεζη στη συνέχεια ανέλαβε δράση μειώνοντας σε 56-53, ενώ στο 28' ο Στρέλνιεκς με ένα μακρινό σουτ (πάταγε γραμμή) μείωσε στον πόντο (61-60), με τους Πειραιώτες να δείχνουν σημάδια αντίδρασης. Στο τέλος της περιόδου, όμως, ο αμαρκάριστος Βοροντσέβιτς ευστόχησε σε τρίποντο, διαμορφώνοντας το 69-62 στο 30'.

Δεν είχε δυνάμεις να αντιδράσει ο Ολυμπιακός

Στην τελευταία περίοδο, ο Ντε Κολό έφτασε τους 25 πόντους, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +13 (75-62) στο 32', αλλά ο Μπράουν στη συνέχεια ροκάνισε την διαφορά (75-68), με τον Πρίντεζη παράλληλα να δέχεται... ξύλο και το μαρκάρισμα δύο και τριών παικτών μέσα στην ρακέτα.

Το ματς όμως ουσιαστικά κρίθηκε στο 35'. Η ΤΣΣΚΑ βρήκε ρυθμό, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και έβαλε σουτ, με τον Κλάιμπερν να φέρνει την διαφορά και πάλι στο +13 (81-68). Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι έλεγξαν τον ρυθμό, οι Πειραιώτες δεν είχαν άλλες δυνάμεις να αντιδράσουν, με τους Ρώσους να φτάνουν στη νίκη με 89-81 και ουσιαστικά να εξασφαλίζουν την πρώτη θέση στη κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 44-40, 69-62, 89-81

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 25 (5/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ραντ, Φριντζόν, Βέστερμαν, Αντόνοφ 5 (1), Ροντρίγκεθ 13 (1), Βοροντσέβιτς 3 (1), Κλάιμπερν 12 (6 ριμπάουντ), Χίγκινς 14 (1), Κουρμπάνοφ 4, Χάινς 7, Χάντερ 6.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 3, Μπράουν 3, Παπαπέτρου 2 (1/7 σουτ), Σπανούλης 17 (2/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Μιλουτίνοβ 10 (5/5 δίποντα, 5 ριμπάουθντ), Στρέλνιεκς 5 (1), Τιλί 3, Πρίντεζης 24 (8/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Ρόμπερτς 9, Ουίλτζερ, Τόμσπον 5 (1).

Τα ομαδικά της ΤΣΣΚΑ: 28/46 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 9/12 βολές, 32 ριμπάουντ (20+12), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 τάπες.

Τα ομαδικά του Ολυμπιακού: 21/42 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 21/29 βολές, 24 ριμπάουντ (15+9), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 τάπες.