Συνεχίζει απτόητη η Αρμάνι, 93-90 την Μπασκόνια (vid)

Η Αρμάνι Μιλάνο δυσκολεύτηκε αλλά στο τέλος πήρε την νίκη απέναντι στην Μπασκόνια με 93-90

Σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Αρμάνι Μιλάνο ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος παίρνοντας την νίκη απέναντι στην Μπασκόνια με 93-90.

Οι Μιλανέζοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα του αγώνα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με τέσσερις πόντους διαφορά.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ανεβάζουν την απόδοση τους φτάνοντας την διαφορά στο συν 9.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Βάσκοι με κορυφαίους τους Χουέρτας και Τζάνιγκ πάτησαν το πόδι στο γκάζι βάζοντας δύσκολο στην Αρμάνι που τελικά πήρε την νίκη που της δίνει την ευκαιρία να πιάσει την τέταρτη θέση.

Όσον αφορά την Μπασκόνια που είχε στον πάγκο της τον Βέλιμιρ Περάσοβιτς δεν κατάφερε να πάρει την νίκη μένοντας στην δωδέκατη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 27-26, 47-43, 73-68, 93-90

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Τζέιμς 20 (3/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 λάθη), Μίτσοβ 22 (3/7 τρίποντα), Γκουντάιτις 6, Μπέρτανς 3 ,Ταρτσέφσκι 8 (7 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 5, (1), Τσιντσαρίνι 4, Μπερνς, Μπρουκς 12 (3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζέρελς 13 (3).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 15 (3), Βόιτμαν 14, Χουέρτας 10, Τζανινγκ 18 (4), Ντιόπ 2, Πουαριέ 18 (8/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Σενγκέλια 8 (0/6 βολες, 5 ριμπάουντ), Γκαρίνο 5, Σιλντς 2, Χίλιαρντ 8 (1).