Πέμπτη νίκη του Παναθηναϊκού, 76-70 τη Μπαρτσελόνα (vid)

Την πέμπτη του νίκη στην φετινή EuroLeague πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 76-70.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 76-70 την Μπαρτσελόνα για την όγδοη αγωνιστική της EuroLeague.

Οι «πράσινοι» με κορυφαίους τους Ντεζόν Τόμας , Στεφάν Λάσμε και οργανωτή τον Νικ Καλάθη που μοίρασε δώδεκα ασίστ έλεγχαν τον ρυθμό της αναμέτρησης και είχαν καθ'όλη την διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερα επικράτησαν στον τομέα των ριμπάουντ κρατώντας σε απόσταση ασφαλείας τους Καταλανούς.

Οι φιλοξενούμενοι που δεν είχαν τις απαραίτητες απαντήσεις προσπάθησαν να μειώσουν στα τελευταία λεπτά του αγώνα αλλά οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ διαφύλαξαν το προβάδισμα τους πανηγυρίζοντας την πέμπτη νίκη.

Δεκάλεπτα: 13-10, 34-25, 55-50, 76-70.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 14 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Λάνγκφορντ 8 (4/5 δίποντα), Λάσμε 11 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 κόψιμο), Παπαπέτρου 6 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντο, 1/2 βολές), Παππάς 7 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/6 βολές), Γκιστ 5 (0/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 3 (1), Λοτζέσκι 8 (2/4 δίποντα, 4/4 βολές), Καλάθης 2 (1/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 0/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 1 κλέψιμο, 5 λάθη σε 32:08), Αντετοκούνμπο 3 (1), Μήτογλου 7 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 0/2 βολές)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν 15 (5/7 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ σε 15:18), Πάνγκος 4, Ρίμπας 1, Σίνγκλετον 4 (0/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ σε 22:39), Μπλάζιτς, Σμιτς, Ερτέλ 12 (5/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Οριόλα 4, Κούριτς 17 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Κλαβέρ 7 (5 ριμπάουντ), Τόμιτς 6 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).