Ο Ολυμπιακός ζωντανός στο Μόναχο, 72-62 τη Μπάγερν

Ο Ολυμπιακός με κορυφαίο τον Στρένλιενκς,  κέρδισε 72-62 στο Μόναχο και έσπασε το σερί των 3 ηττών στην Ευρωλίγκα

Ύστερα από τρία σερί αρνητικά αποτελέσματα στην EuroLeague (έχοντας ηττηθεί από ΤΣΣΚΑ, Φενέρμπαχτσε, Παναθηναϊκό), ο Ολυμπιακός είχε παλμό, έβγαλε αντίδραση και επέστρεψε στις νίκες! Σε ένα δύσκολο και ανταγωνιστικό παιχνίδι για τρία δεκάλεπτα, οι Πειραιώτες πάτησαν… γκάζι στην τελευταία περίοδο (πέτυχαν 27 πόντους), καταφέρνοντας να επικρατήσουν της Μπάγερν Μονάχου με σκορ 62-72. Πλέον, στρέφουν την προσοχή τους για τον αγώνα της Πέμπτης, στον οποίο θα υποδεχτούν στο ΣΕΦ την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ Μαδρίτης. Έκανε το βήμα μπροστά στην τελευταία περίοδο ο «καυτός» Στρέλνιεκς, ο οποίος σημείωσε 10 πολύτιμους πόντους, κάνοντας την διαφορά για την ομάδα του.

Το ματς

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Γκος, Παπανικολάου στο «2», Τίμα, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο προβάδισμα του σκορ, η Μπάγερν πήγε στο +3 (27-24) στο 17’, αλλά η απάντηση ήρθε από τους Πρίντεζη-Μιλουτίνοβ, με τους Πειραιώτες να βρίσκουν σκορ κοντά στο καλάθι.Το σκορ του πρώτου μέρους «έγραφε» 27-31 για τους «ερυθρόλευκους». Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μιλουτίνοβ ξάφνιασε τους πάντες στο Μόναχο, καθώς ευστόχησε σε τρίποντο, φέρνοντας την ομάδα του στο +5 (31-36). Ο Πρίντεζης συνέχιζε να αποδεικνύει πως παραμένει ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού μέσα στη σεζόν, φτάνοντας τους 10 πόντους στο ματς, διαμορφώνοντας το σκορ σε 39-42 στο 27’.

Ο Βεζένκοφ πέρασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι, ο Στρέλνιεκς αδυνατούσε να βρει ρυθμό και να προσφέρει, με τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπατ να προηγούνται με σκορ 43-45.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Σπανούλη, Στρέλνιεκς, Τίμα, Βεζένκοφ και Λεντέι, ενώ ο Μάντζαρης δεν χρησιμοποιήθηκε δευτερόλεπτο.

Πήρε μπρος για πρώτη φορά στο ματς ο Στρέλνιεκς, με τον Σπανούλη ακολούθως να δίνει έξοχη ασίστ στον Λεντέι. Με αυτόν τον τρόπο, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ προηγήθηκαν με +7 (49-56) στο 35’. Ο Λετονός γκαρντ, φώναξε δυναμικό «παρών», καθώς με επτά πόντους σε αυτό το διάστημα κρατούσε μπροστά στο σκορ τους Πειραιώτες.

Στο 36’, ο Σπανούλης με τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά στο +9 (53-62). Ο αρχηγός των φιλοξενούμενων, με γκολ-φάουλ στη συνέχεια, εκτόξευσε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό, στο +12 (53-65), με τον Λεντέι να παίρνει την σκυτάλη στο να τελειώνει τις φάσεις.

Ο Στρέλνιεκς με τρίποντο μετά από ντρίμπλα «σκότωσε» τους Γερμανούς, διαμορφώνοντας το 58-70, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο θετικό αποτέλεσμα με σκορ 62-72.

Ο κορυφαίος

Ο Ζακ Λεντέι είχε τον υψηλότερο βαθμό στο σύστημα αξιολόγησης (20), κάνοντας νταμπλ-νταμπλ (12 πόντοι, 12 ριμπάουντ), αλλά ο παίκτης που έκανε την διαφορά στο ματς ήταν ο Γιάνις Στρέλνιεκς. Σημείωσε 10 πόντους, με 3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντα και 1/1 βολές, δίνοντας την επιθετική ώθηση που έψαχνε στο παιχνίδι η ομάδα του.

Το στατιστικό

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την μάχη στα ριμπάουντ (26-34), με τους Γερμανούς να είναι απελπιστικά άστοχοι από την περιφέρεια (3/19-15.8%)

Που κρίθηκε

Ο Ολυμπιακός, στη τέταρτη περίοδο έβγαλε άμυνες και κυρίως βρήκε ρυθμό στην επίθεση, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Στρέλνιεκς και Σπανούλη, οι οποίοι με σερί πόντους έφεραν την διαφορά στο +12 (53-65) στο 37’. Ήταν η στιγμή που η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στο ματς σε διψήφιο αριθμό, με τους Πειραιώτες από εκεί και πέρα να ελέγχουν τον ρυθμό, φτάνοντας σχετικά εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 27-31, 43-45, 62-72

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 2, Χομπς 3 (1), Κινγκ, Κόπονεν 9 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ραντόσεβιτς, Λούτσιτς 15 (5/6 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Λο 6, Τζέντοβιτς 2 (1/7 σουτ), Μπαρτέλ 4, Γουίλιαμς 15 (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπούκερ 6 (3/9 δίποντα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 4 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σπανούλης 9 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Τίμα 10 (2/6 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 11 (3/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο), Στρέλνιεκς 10 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 10 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4, Μπόγρης, ΛεΝτέι 12 (4/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 21/50 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 11/11 βολές, 32 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 7 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/37 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 9/11 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 15 λάθη