Η Γκραν Κανάρια «δάγκωσε» την Μακάμπι, 84-78

Η Γκραν Κανάρια νίκησε την Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Ισπανία με 84-78 και «βύθισε» και άλλο την ομάδα του Σπάχια.

Εμφανίζοντας για άλλη μία φορά καλό πρόσωπο η Γκραν Κανάρια επιβλήθηκε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 84-78 και έφτασε στις δύο νίκες.

Από την αρχή του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και κρατούσαν μία εύκολη νίκη στα χέρια τους.

Οι φιλοξενούμενοι όμως ανέβασαν την απόδοση τους στο τελευταίο δεκάλεπτο και ισοφάρισαν δύο λεπτά πριν το τέλος.

Οι Ισπανοί παρά την ψυχρολουσία τους παρέμειναν συγκεντρωμένοι πανηγυρίζοντας στο φινάλε μία σπουδαία νίκη απέναντι στην Μακάμπι που βρίσκεται σε «κακό φεγγάρι» με μόλις μία νίκη σε επτά αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 43-38, 65-57, 84-78.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Μαλδονάδο): Ολιβερ, 9 Χάνα 15, Ερικσον 8, Μπάλβιν 3, Μπάεζ 16 (10ρ.), Πατσέτσνικς 9 (6ρ), Ραμπασέδα 1, Εβανς 17 (5/7διπ, 1/1τριπ, 4/4βολ, 5ρ), Στρόμπερι 1, Τιλί 5

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σπάχια): Ουίλμπεκιν 11 (2/10 τριπ), Ο’ Μπραιαντ 3, Καλοϊάρο 9, Ρολ 15 (5/9 διπ, 7ρ), Κέιν 13, Τάιους 13 (9ρ), Σέσιονς 7, Ντιμπαρτολομέο 3, Μπλακ 4, Ζούσμαν.