Νίκη στην παράταση για την Μπαρτσελόνα, 88-85 την Ζαλγκίρις

Οι Καταλανοί «δραπέτευσαν» από την έδρα της Ζαλγκίρις στο Κάουνας νικώντας στην παράταση 88-85.

Σε μία ενδιαφέρουσα αναμέτρηση που έγινε στο Κάουνας η Μπαρτσελόνα κατάφερε να φύγει με την νίκη κόντρα στην Ζαλγκίρις.

Οι «μπλαουγκράνα» που είχαν τον έλεγχο του αγώνα κατάφεραν να βρίσκονται στο συν 14 πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Κάπου εκεί οι Λιθουανοί πάτησαν το πόδι στο γκάζι και με όπλο τους την σκληρή τους άμυνα έτρεξαν ένα σερί 17-4.

Με το σκορ να είναι ισόπαλο 76-76 η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έχασε την ευκαιρία στο φινάλε της κανονικής περιόδου να νικήσει καθώς το σουτ του Μπράντον Ντέιβις δεν βρήκε στόχο.

Στην παράταση ο Κέβιν Πάνγκος ήταν ο ηγέτης των φιλοξενούμενων που κατέκτησαν την πέμπτη τους νίκη σε επτά αγώνες.

Από την άλλη αυτή ήταν η τέταρτη ήττα για την Ζαλγκίρις Κάουνας.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 34-39, 50-60, 76-76 (κ.α.), 85-88

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12, Γουόλτον, 3 (1) Γουόλτερς 19 (1), Γουόλκαπ 9 (1), Βέστερμαν, Γιανκούνας 5, Μιλάκνις 5 (1), Γουάιτ 21 (8 ριμπάουντ), Γκριγκόνις, Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 7 (1)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν 7, Πάνγκος 10 (1), Σίνγκλετον 8 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Χάνγκα 7 (1), Μπλάζιτς 11 (2), Σμιτς, Ερτέλ 11 (1), Οριόλα, Κούριτς 15 (5/6 τρίποντα), Κλαβέρ 5, Τόμιτς 14.