Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 84-81: Νίκη με κορυφαίο Κάνααν και τώρα Βαρκελώνη (highlights)

Mε τον τρομερό Κάνααν να βάζει 27 πόντους και να κάνει τη διαφορά στην παράταση, ο Ολυμπιακός νίκησε τη Φενέρ με 84-81 - Αντίπαλος στα playoffs η Μπαρτσελόνα.

Ολυμπιακός και Φενέρμπαχτσε έδωσαν μεγάλη μάχη, με το παιχνίδι να κρίνεται στην παράταση (69-69). Εκεί όμως ανέλαβε δράση ο τρομερός Αϊζάια Κάνααν, ο ο οποίος με 27 πόντους, βάζοντας μεγάλα σουτ στην παράταση, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 84-81. Οι Πειραιώτες τερμάτισαν στην 5η θέση και στα playoffs θα αντιμετωπίσουν τη Μπαρτσελόνα με μειονέκτημα έδρας.

Το ματς

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ, ενώ η Φενέρ μπήκε στο ματς με τους Καλάθη, Ντόρσεϊ, Ντέιβις, Πιέρ και Σανλί. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν γρήγορο μπάσκετ, λειτουργούσαν με ταχύτητα, καταφέρνοντας να προηγηθούν με +9 (2-11) στο 4'. Κάπου εκεί η μπάλα πήγε στον «καυτό» Κάνααν, ο οποίος με τρία σερί τρίποντα, μείωσε τη διαφορά (11-14) στο σκορ στο 7'. Σίκμα και Λαρεντζάκης πήραν θέση στο παρκέ, δίνοντας λύσεις στην επίθεση, με τον τρομερό Κάνααν στην εκπνοή να διαμορφώνει το 19-19 στο σκορ. Είχε ήδη 13 πόντους με 4/5 τρίποντα στο ματς.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Γκος, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Σίκμα και Ράιτ. Ο «Σακ» ήταν ιδιαίτερα δραστήριος, έτρεχε στο ανοιχτό γήπεδο, τέλειωνε αιφνιδιασμούς και δημιουργούσε ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, διαμορφώνοντας το 29-23 στο 15'. Ακολούθως επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ο Μιλουτίνοβ, ο οποίος τέλειωνε τις φάσεις και ασφάλιζε τα ριμπάουντ, με τον ΜακΚίσικ να είναι ασταμάτητος στο ανοιχτό γήπεδο. Σκορ πρώτου μέρους 38-34, με τους γηπεδούχους να έχουν ήδη 9 ασίστ και 5 κλεψίματα, με τους Τούρκους να έχουν αναλωθεί σε λάθη, χάνοντας και αρκετά σουτ από την περιφέρεια (3/11 τρίποντα-27,3%).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, κυριάρχησαν οι δυνατές άμυνες, αλλά και οι μάχες σώμα με σώμα. Η Φενέρ κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με τον Ντόρσεϊ (40-41) στο 25', με τον Χέιζ παράλληλα να έχει αναλάβει δράση. Το μπάσιμο του Κάνααν και το ελεύθερο τρίποντο του Σίκμα, έφεραν μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό (47-46) στο 27΄. Ο Κάνααν συνέχιζε να είναι «ζεστός» από την περιφέρεια (51-46), αλλά ακολούθως ανέλαβε δράση ο τρομερός Ουίλμπεκιν. Βάζοντας σερί μεγάλα τρίποντα όντας υπό πίεση, διαμόρφωσε το 53-52 στο σκορ στο 30'.

Ο Ολυμπιακός στην τελευταία περίοδο συνέχισε με τους Γκος, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Σίκμα και Φαλ, με τον Ουίλμπεκιν να φέρνει την ομάδα του στο +5 (53-58). O «Λάρι» ανέλαβε δράση και με γκολ-φάουλ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (61-60) στο 34'. Το τρίποντο του Γκος έδωσε... ανάσα (64-60), αλλά η Φενέρ αντέδρασε άμεσα με τον Χέιζ (64-64). Ο Ολυμπιακός έχανε τα ριμπάουντ, δεν είχε συγκέντρωση, με τον Χέιζ ξανά να φτάνει στο εύκολο καλάθι (65-69) στο 1'30'' πριν το τέλος. Ο ΜακΚίσικ έδωσε απάντηση με γκολ-φάουλ (68-69), η καλή άμυνα έφερε τα βήματα του Χέιζ, με τον «Παπ» να περνάει σε θέση «4». Ο Γκος στις βολές στα 38'' πριν τη λήξη είχε 1/2 και το σκορ έγινε 69-69. Στις επόμενες κατοχές Ουίλμπεκιν και Γκος αστόχησαν και το ματς πήγε παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, η Φενέρμπαχτσε έβρισκε τρόπο να σκοράρει με δεύτερες προσπάθειες, με τους Καλάθη και Γκούντουριτς να διαμορφώνουν το 73-78 στο σκορ στο 1'56'' πριν το τέλος. Ο Κάνααν έδωσε... ανάσα με τρίποντο, ενώ με βολές έφερε και το σκορ στα ίσα (78-78). Ο τρομερός Κάνααν είχε πάρει το ματς προσωπικά έδωσε και το προβάδισμα στην ομάδα του (80-78). Ήταν ψύχραιμος ύστερα και στις βολές, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη στο τέλος με 84-81.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 38-34, 53-52, 69-69 (κ.α.), 84-81

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 6 (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 1 ασίστ, 2 λάθη), Ράιτ 2, Κάναν 27 (3/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/7 βολές), Λαρεντζάκης 7 (3/4 δίποντα), Φαλ 6 (3/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Παπανικολάου 8 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Πίτερς 2 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μιλουτίνοβ 5 (1/1 δίποντο, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Σίκμα 7 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές), ΜακΚίσικ 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Γουίλμπεκιν 12 (3/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σανλί 11 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Παπαγιάνννης 3, Χέιζ 21 (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπιμπέροβιτς 7 (1), Νουά, Πιερ 4, Γκούντουριτς 9 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Καλάθης 2 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Ντόρσεϊ 10 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μάνταρ 2, Σεστίνα

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/36 δίποντασ, 7/23 τρίποντα, 17/24 βολές, 29 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 4 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 20/30 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 14/21 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη, 24 φάουλ