Παναθηναϊκός- Άλμπα Βερολίνου 84-75: «Ξέσπασε» στο τέλος και… δεύτερος! (highlights)

Ο Παναθηναϊκός τα… βρήκε σκούρα από την Άλμπα Βερολίνου, αλλά με τον Κέντρικ Ναν να είναι καταπληκτικός (28π.) πήρε τη νίκη με 84-75 και πλέον είναι δεύτερος στην κανονική περίοδο

Με τον Κέντρικ Ναν να είναι ασταμάτητος στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός επικράτησε με σκορ 84-75 της Άλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ και είναι οριστικά δεύτερος στην κανονική διάρκεια της EuroLeague.

Πλέον περιμένει τα play in για να μάθει τον αντίπαλό του στα play off της διοργάνωσης, όπου έχει το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο είχε… μείνει στη Ρόδο, καθώς ήταν πολύ κακός στην άμυνα, δεν είχε ένταση στο παιχνίδι του, ήταν νωχελικός και αργός στις αντιδράσεις του.

Έτσι οι Γερμανοί που έκαναν τα απλά πράγματα, παίζοντας χωρίς τους Γιόχανες Τίμαν, Γιόνας Μάτισεκ, Ματέο Σπανιόλο και Γκάμπριελ Προσίντα είχαν καλές αποφάσεις και προηγήθηκαν με 17-23 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Άλμπα παίζοντας άμυνα χώρου ρίσκαρε τα περιφερειακά σουτ του Παναθηναϊκού, που είχε 3/14 και κατάφερνε να κρατά στα… χαμηλά τον αντίπαλό της, που προσπαθούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας (38-37 ημίχρονο).

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός και στο τρίτο δεκάλεπτο ειδικά στην άμυνα παίζοντας νωθρά με τους Γερμανούς να προηγούνται με 57-59 στο 28’ και να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού!

Μάλιστα έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 60-63 με τους γηπεδούχους να είναι κάκιστοι και να μην ξέρουν πως να αντιδράσουν.

Κι όμως βρήκαν τρόπο με τον Ναν να σκοράρει κατά… ριπάς και τον Σλούκα να οργανώνει σωστά έκαναν σερί 13-0 παίρνοντας προβάδισμα με 73-63 στο 34’.

Η άμυνά τους έγινε πολύ πιο αποτελεσματική με τον Ερνανγκόμεθ να βοηθά στα ριμπάουντ, αλλά ο Ναν συνέχιζε να «πολυβολεί» και ο Παναθηναϊκός έφτασε στην επικράτηση με το τελικό 84-75.
Τα δεκάλεπτα: 17-23, 38-37 60-63, 84-75

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 3 (1), Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 16 (3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπαπέτρου, Γκραντ (0/3 σουτ, 1 κλέψιμο), Ναν 28 (6/9 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Λεσόρ 8 (3/3 δίποντα, 2/3 βολές), Αντετοκούνμπο 9 (3/5 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γκριγκόνις 11 (3/7 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 5 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, Μήτογλου 4 (1/8 σουτ, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού : 16/32 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 13/18 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη, 8 μπλοκ.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Μπράουν 12 (2/6 τρίποντα), Βέτζελ 4, Ντίλοου 8 (2), Σνάιντερ 2, Τόμας 8 (2), Χέρμανσον 9 (3 ριμπάουντ), Νίκιτς, Σάμαρ 12 (2), Ολίντε 4, Κουμάντζι 13 (6/11 δίποντα, 1/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Ράπικιου 3 (1), Μπιν.

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 20/42 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 8/10 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 16 λάθη, 2 μπλοκ.