Αδίκησε τον εαυτό του

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε διπρόσωπος στο ΟΑΚΑ. Το υπέροχο πρώτο ημίχρονο, αλλά και η κατάρρευση στο δεύτερο μέρος, με την άμυνα να τον προδίδει. Γράφει ο Νότης Ψιλόπουλος.

Ο Ολυμπιακός δεν έχασε το ματς στις λεπτομέρειες. Ηττήθηκε κατά κράτος στο δεύτερο ημίχρονο από τον Παναθηναϊκό, αλλά είναι και ένα παιχνίδι στο οποίο αδίκησε τον εαυτό του. Διπρόσωπος. Έκανε ένα τόσο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, όντας ανώτερος από τους "πράσινους" σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και τα... γκρέμισε όλα στο δεύτερο εικοσάλεπτο, λες και έβλεπες άλλη ομάδα να αγωνίζεται στο παρκέ. Κατέρρευσε όχι μόνο αγωνιστικά (εμφανίζοντας αδυναμίες σε άμυνα και επίθεση), αλλά και στο πνευματικό κομμάτι, μη καταφέρνοντας να βρει την ψυχολογία, το σθένος και την δύναμη ώστε να αντιδράσει.

Το καλό πρώτο ημίχρονο χρειαζόταν έξτρα λύσεις για να έχει διάρκεια

Οι Πειραιώτες στο πρώτο ημίχρονο συνέχισαν τις παραδοσιακά καλές εκτός έδρας εμφανίσεις τους στην EuroLeague. Είχαν εξαιρετικό ποσοστό ευστοχίας από την περιφέρεια με 50% (6/12 τρίποντα), καλή κυκλοφορία της μπάλας με 13 ασίστ, ήταν αξιόπιστοι κοντά στο καλάθι (12/20-60% δίποντα), υπήρχε ισορροπία στο κομμάτι των ριμπάουντ και έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας σημειώσει 48 πόντους. Ο Γιάνις Τίμα έκανε το πολυπόθητο βήμα μπροστά, όντας εντυπωσιακά εύστοχος (14 πόντοι, 4/4 τρίποντα) από την περιφέρεια στο πρώτο μέρος, με τον Γιώργο Πρίντεζη να γίνεται σημείο αναφοράς μέσα στην ρακέτα (13 πόντοι, 4/4 δίποντα) και τον Αξέλ Τουπάν παράλληλα να έχει τις στιγμές του (7 πόντοι).

Όλα λειτουργούσαν αρκετά καλά, αλλά παράλληλα ήταν ξεκάθαρο πως ο Ολυμπιακός δεν θα μπορούσε να συνεχίσει να λειτουργεί με επιτυχία αν δεν είχε έξτρα λύσεις, επιπλέον ενέργεια, αλλά και υψηλό επίπεδο ευστοχίας. Πέρα των Γιώργου Πρίντεζη (26 πόντοι), Γιάνις Τίμα (17 πόντοι) και Νίκολα Μιλουτίνοφ (11 πόντοι), ο Ολυμπιακός δεν είχε πλουραλισμό στην επίθεση, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό (Γκιστ 10, Λεκαβίτσιους 17, Λοτζέσκι 10, Καλάθης 14, Αντετοκούνμπο 12). Ο Γκος έμεινε στο "μηδέν" δείχνοντας ανέτοιμος για την σημασία της αναμέτρησης, ο Τουπάν στο δεύτερο μέρος έβαλε μόνο 2 βολές, οι Σπανούλης-Παπανικολάου δεν σκόραραν σε τρίτη και τέταρτη περίοδο, ο Τίμα... σίγησε βάζοντας μόνο 1 τρίποντο, ο συγκρατημένος Βεζένκοφ πέτυχε μόλις 1 καλάθι, με τον ΛεΝτέι ναι μεν να προσθέτει 7 πόντους, αλλά έχασε αρκετά σουτ (2/7 σουτ). Ο μόνος παίκτης του Ντέιβιντ Μπλατ που είχε υψηλό βαθμό συγκέντρωσης και συνέπεια στην απόδοση του από την αρχή έως και το τέλος του αγώνα ήταν ο κύριος με το "15", ο οποίος έδωσε... ρεσιτάλ κοντά στο καλάθι με 9/10 δίποντα.

Ο Μπλατ επέμεινε σε ημίψηλα σχήματα και σε δύο γκαρντ σε όλο το ματς

Παράλληλα, ο Ντέιβιντ Μπλατ επέμεινε σε ένα περισσότερο κλειστό ροτέισον, με ημίψηλα σχήματα, με αρκετούς φόργουορντ στο παρκέ, βγάζοντας ολόκληρο το ματς με μόνο δύο γκαρντ: τους Σπανούλη και Γκος. Παρά το γεγονός πως έλλειπε ο Γιάνις Στρέλνιεκς, ο Βαγγέλης Μάντζαρης χρησιμοποιήθηκε μόλις δύο λεπτά. Και αν αυτή η έμπνευση του βγήκε σε καλό στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος συνέχιζε να επιμένει σε αυτό το πλάνο, μην επιχειρώντας να το αλλάξει, παρά το γεγονός πως η ομάδα του έδειχνε να έχει πάρει την... κάτω βόλτα.

Τα μόλις 4 λάθη στο πρώτο μέρος έγιναν 8 στο δεύτερο ημίχρονο, τα 6/12 τρίποντα έγιναν 1/9 στην επανάληψη, ενώ και ο αριθμός των 13 ασίστ στο πρώτο μέρος έπεσε στις 7 σε τρίτη και τέταρτη περίοδο. Το να βγάλεις ένα ολόκληρο ματς έχοντας ενεργούς μόνο δύο χειριστές της μπάλας είναι σχεδόν αδύνατον να κερδίσεις ένα παιχνίδι. Και αν οι προπονητές του Ολυμπιακού χρησιμοποίησαν σαν δικαιολογία για την ήττα την παρουσία αρκετών "ερυθρόλευκων" ρούκις σε αυτό το "αιώνιο" ντέρμπι, τότε η ερώτηση είναι γιατί δεν χρησιμοποιήθηκε περισσότερο ένας πολύπειρος γκαρντ όπως ο Μάντζαρης, ο οποίος θα μπορούσε τουλάχιστον να ηρεμήσει το παιχνίδι της ομάδας στην... κατηφόρα της.

Η άμυνα του Ολυμπιακού επηρεάζεται από την επίθεση της

Έχασε όμως ο Ολυμπιακός το παιχνίδι από την επίθεση του; Λέγαμε πως αν οι Πειραιώτες ξεπεράσουν τους 80 πόντους, θα πάρουν το "διπλό" στο ΟΑΚΑ. Έτσι έδειχνε και η στατιστική τους, ειδικά όταν αγωνίζονται εκτός έδρας. Πέτυχαν λοιπόν 83, αλλά έχασαν. Και ηττήθηκαν γιατί τους "πλήγωσε" η άμυνα τους. Ξεκάθαρα! Οι "ερυθρόλευκοι" δέχτηκαν και στα τέσσερα δεκάλεπτα +20 πόντους (21-20-26-26), 93 συνολικά και 52 (!) στο δεύτερο ημίχρονο, δίνοντας στον αντίπαλο συνολικά 20 (!) επιθετικά ριμπάουντ, σκοράροντας συχνά με δεύτερες και τρίτες προσπάθειες. Με τέτοιο παθητικό, είναι αδύνατον να κερδίσεις ένα παιχνίδι σε επίπεδο EuroLeague.

Η αλήθεια είναι πως φέτος οι Πειραιώτες δείχνουν να επηρεάζονται αγωνιστικά και πνευματικά όταν δεν λειτουργεί καλά η επίθεση τους. Έβαζαν τα σουτάκια τους στο πρώτο ημίχρονο, έβγαζαν συνεργασίες στο παρκέ και όλα κυλούσαν υπέροχα για εκείνους. Με το που άρχισαν να... σπάνε τα καλάθια, αυτόματα κλονίστηκε η ηρεμία τους, η ψυχολογία τους και κυρίως το μυαλό τους, με αποτέλεσμα να χάσουν την ισορροπία τους. Αυτό είναι κάτι που το είδαμε και κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο και σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση. Έκανε και ανόητα λάθη ο Ολυμπιακός. Από την επαναφορά της μπάλας, μέχρι και σε πάσες στο κενό, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που είναι εξπέρ φέτος στο να κλέβει μπάλες και να τιμωρεί τον κάθε αντίπαλο στο ανοιχτό γήπεδο.

Το τρίτο δεκάλεπτο και το "πρέπει" με την Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ

Ήταν πάντως κομβικό το τρίτο δεκάλεπτο. Εκείνο το επί μέρους σκορ 8-1 που μέτρησαν οι γηπεδούχοι, με τον Αντετοκούνμπο από το... πουθενά να κάνει την "ζημιά" με σερί πόντους (όπως και η παρουσία του Λεκαβίτσιους), όχι μόνο επανέφερε μπροστά στο σκορ το "τριφύλλι" (62-55), αλλά του έδωσε και την ψυχολογία, διατηρώντας το προβάδισμα του έως και το τέλος του αγώνα. Ο Ντέιβιντ Μπλατ δοκίμασε μέχρι και πεντάδα με τέσσερις φόργουορντ (Πρίντεζη-Βεζένκοφ-Τίμα-Παπανικολάου-Γκος), αλλά οι Πειραιώτες έδειχναν πως και για... πέντε ώρες να έπαιζαν δεν θα μπορούσαν να γυρίσουν το ματς, καθώς υστερούσαν σε ενέργεια, ριμπάουντ, άμυνα και επίθεση.

H oυσία είναι πως ο Ολυμπιακός πλέον βρίσκεται στο 3-3 και την επόμενη εβδομάδα έχει ένα αρκετά δύσκολο παιχνίδι στο ΣΕΦ, κόντρα στην Φενέρμπαχτσε, μία ομάδα επιπέδου Final Four. Εδώ υπάρχει ένα "πρέπει", τόσο γιατί θέλει να επιστρέψει στις νίκες ύστερα από δύο σερί ήττες (ΤΣΣΚΑ, ΠΑΟ), όσο και γιατί επιθυμεί να "κόψει" την φόρα και σε έναν βασικό αντίπαλο του στην προσπάθεια του να τερματίσει στις πρώτες τέσσερις θέσεις της EuroLeague. Αυτός άλλωστε είναι και στόχος του και το έργο του φέτος ώστε να τα καταφέρει θα είναι αρκετά δύσκολο. Όπως βλέπετε ο ανταγωνισμός έχει μεγαλώσει και τίποτε δεν πρέπει να θεωρείται δεδομένο.