Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 93-80: Κατέρρευσε στο δεύτερο μέρος

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 41-48, αλλά στο δεύτερο μέρος παρουσιάστηκα κατώτερος των περιστάσεων σε άμυνα και επίθεση, με τον Παναθηναϊκό να κάνει την ανατροπή, επικρατώντας με 93-80.

Ο Ολυμπιακός ήταν απολαυστικός στο πρώτο ημίχρονο. Είχε εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, υψηλά ποσοστά ευστοχίας, έπαιρνε τα ριμπάουντ και έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα (41-48), κάνοντας επίδειξη ανωτερότητας. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, οι Πειραιώτες έδειξαν ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Εμφάνισαν αδυναμίες σε άμυνα και επίθεση, το ημίψηλο σχήμα του Ντέιβιντ Μπλατ δεν βοήθησε την ομάδα, με τους «ερυθρόλευκους» να… καταρρέουν στο παρκέ, γνωρίζοντας την τρίτη τους ήττα στην EuroLeague από τον Παναθηναϊκό με σκορ 93-80.

To ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Σπανούλη, Παπανικολάου στο «2» για να μαρκάρει τον Καλάθη, Τίμα, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ με τους Καλάθη, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Τόμας και Λάσμε, με τους «πράσινους» να τιμωρούν τα λάθη των Πειραιωτών, παίρνοντας το προβάδισμα με 8-4 στο 3’. Κάπου εκεί όμως ανέλαβε δράση ο Τίμα, ο οποίος με δύο σερί τρίποντο έδωσε κεφάλι στο σκορ (8-10) στους φιλοξενούμενους. Ο Μπλατ έκανε γρήγορο ροτέισον στην πεντάδα του, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +5 (17-12), αλλά κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Τουπάν. Ο Γάλλος τέλειωνε τις φάσεις στον αιφνιδιασμό και έδειχνε την συνέπεια του από την περιφέρεια, φέρνοντας το σκορ στα ίσα (21-21), με το 21-23 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Λεκαβίτσιους με τρίποντο διαμόρφωσε το 27-27, με τον Παναθηναϊκό να πιέζει όλο και περισσότερο στην άμυνα. Ο Τίμα μπορεί να έχανε τα τρίποντα στα προηγούμενα ματς, αλλά στο ΟΑΚΑ ήταν εντυπωσιακά εύστοχος, έχοντας 4/4 (!) πίσω από τα 6.75 μέτρα, φέρνοντας την διαφορά στο +6 (33-39) για τον Ολυμπιακό στο 17’, έχοντας ήδη σημειώσει 14 πόντους στο ματς. O Πρίντεζης βρήκε και εκείνος στόχο από την περιφέρεια, ενώ ο Μιλουτίνοφ έφερε την διαφορά στο +9 (35-44), με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Πρίντεζης ακολούθως τέλειωνε με έξοχο τρόπο τις φάσεις κοντά στο καλάθι, με τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα στο σκορ με 41-48, έχοντας ποσοστό 50% (6/12) στα τρίποντα.

O τρομερός Τίμα συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό από την περιφέρεια, φτάνοντας τα 5/5 πίσω από τα 6.75 μέτρα (43-51), με τον Παναθηναϊκό, όμως, στη συνέχεια να αντιδρά, μειώνοντας το σκορ σε 49-51. Ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση, έχανε τα ριμπάουντ και αναλωνόταν σε λάθη, με αποτέλεσμα το «τριφύλλι» να φέρει το σκορ στα ίσα (54-54) στο 25’. Το μομέντουμ είχε πλέον «πράσινο» χρώμα, με τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ να αντιδρούν και να ανακτούν το προβάδισμα, φτάνοντας και στο +7 (62-55) με τον Αντετοκούνμπο, ο οποίος πόσταρε συνεχώς τον Σπανούλη. Οι Πειραιώτες παρουσιαζόντουσαν αγνώριστοι στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Αντετοκούνμπο να έχει κάνει την… ζημιά με 12 πόντους, φέρνοντας την διαφορά και στο +10 (67-57) στο 29’, με το 67-62 να είναι το σκορ στο 30’.

O Παναθηναϊκός έφτασε και πάλι στο +8 (72-64) στο 33’ με τον Καλάθη, με τους γηπεδούχους να κάνουν κουμάντο στο παιχνίδι και τον Ντέιβιντ Μπλατ να περιμένει από τους παίκτες του να αντιδράσουν. Οι γηπεδούχοι, όμως, συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό, φτάνοντας και στο +9 (81-72) με το σουτ του Λεκαβίτσιους στο 36’. Ο προπονητής του Ολυμπιακού ακολούθως χαμήλωσε το σχήμα, έχοντας στο «5» τον καλύτερο του παίκτη, τον Πρίντεζη, συν τους Βεζένκοφ-Τίμα-Παπανικολάου και Γκος, αλλά προκοπή δεν είδε, με τους «ερυθρόλευκους» να… καταρρέουν στο παρκέ. Ο Λεκαβίτσιους με τρίποντο έφτασε τους 17 πόντους, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +12 (88-76), δίνοντας… τέλος στο ματς.

Ο κορυφαίος της αναμέτρησης

Ο Νικ Καλάθης είχε μία γεμάτη εμφάνιση, συνεισφέροντας σε όλους τους τομείς (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), αλλά την διαφορά στο παιχνίδι την έκαναν οι Λούκας Λεκαβίτσιους (17 πόντοι) και Θανάσης Αντετοκούνμπο (12 πόντοι), οι οποίοι έδωσαν μεγάλη επιθετική ώθηση στον Παναθηναϊκό με τα πολύτιμα σουτ που έβαλαν στο δεύτερο ημίχρονο. Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο εξαιρετικός Γιώργος Πρίντεζης που σταμάτησε στους 26 πόντους (9/10 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ενώ πήρε… φωτιά από την περιφέρεια ο Γιάνις Τίμα με 17 πόντους και 5/6 τρίποντα, αλλά όλα αυτά δεν ήταν αρκετά για τους Πειραιώτες για να πάρουν το «διπλό» στο ΟΑΚΑ.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Ο Γιάνις Τίμα ξεκίνησε το ματς έχοντας 4/4 τρίποντα, ο Παναθηναϊκός μοίρασε στο πρώτο ημίχρονο μόλις 2 ασίστ, σε αντίθεση των 13 του Ολυμπιακού, ο οποίος είχε 50% (6/12) στα τρίποντα στο πρώτο εικοσάλεπτο. Οι «πράσινοι», όμως, πήραν στο τέλος την μάχη στα ριμπάουντ (34-27), αρπάζοντας 16 (!) επιθετικά ριμπάουντ, σκοράροντας συχνά με δεύτερες προσπάθειες. Παράλληλα, οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι από την περιφέρεια στο δεύτερο μέρος, καθώς μέτρησαν μόλις 1/9 σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρα, με το «τριφύλλι» παράλληλα να σημειώνει 52 πόντους στο δεύτερο εικοσάλεπτο.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός έλεγχε τον ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο (41-48), αλλά… κατέρρευσε αδικαιολόγητα στην Τρίτη περίοδο, καθώς ο Παναθηναϊκός έφερε τα πάνω-κάτω με επί μέρους σκορ 26-14, έχοντας για μπροστάρη έναν ανέλπιστο «ήρωα», τον Αντετοκούνμπο που έκανε την «ζημιά» μέσα στην ρακέτα. Από εκείνο το σημείο και μετά, το «τριφύλλι» πήρε το μομέντουμ και έλεγξε στο απόλυτο τον ρυθμό έως και το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-48, 67-62, 93-80

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 3 (1), Παπαγιάννης, Λάσμε 5, Παπαπέτρου 7 (2), Παππάς 3, Γκιστ 10 (6 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 17 (4/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Λοτζέσκι 10 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Καλάθης 14 (4/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Αντετοκούνμπο 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές), Μήτογλου 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος, Τουπάν 9 (1), Σπανούλης 4 (2/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Τίμα 17 (5/6 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 11 (5/6 δίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κόψιμο), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 26 (9/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 7 (2/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 27/44 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 12/18 βολές, 39 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 20 επιθετικά), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/40 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 15/24 βολές, 32 ριμπάουντ (15 αμυντικά - 17 επιθετικά), 20 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη