Ολυμπιακός - Βιλερμπάν 80-64: «Καθάρισε» σε ένα τρίλεπτο (highlights)

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο ΣΕΦ τη Βιλερμπάν με 80-64 και ανέβηκε στο 19-12 στην Ευρωλίγκα

Με ένα εκρηκτικό τρίλεπτο στο τέλος του ματς (34'-37'), ο Ολυμπιακός κέρδισε τη Βιλερμπάν στο ΣΕΦ με 80-64 και ανέβασε το ρεκόρ του στην Ευρωλίγκα στο 19-12. Πίτερς και Φαλ πρώτοι σκόρερ του Θρύλου, ενώ Μακ Κίσικ και Λαρεντζάκης ήταν καθοριστικοί στο σημείο που «καθάρισαν» το παιχνίδι οι «ερυθρόλευκοι».

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ. Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν καλά και χτυπώντας στη ρακέτα με τον Φαλ (7π.) προηγήθηκαν με 13-4 στο 5’. Με τους Πειραιώτες να τρέχουν ένα 14-0 σερί, το σκορ έγινε 17-4. Η λήξη της α’ περιόδου βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά με 20-12 και πρώτο σκόρερ τον Φαλ (10π.).

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν τη β’ περίοδο με τους Γκος, Μακ Κίσικ, Λαρεντζάκη, Πετρούσεφ και Ράιτ. Ο Ολυμπιακός με Πετρούσεφ και Ράιτ πήγε στο 26-17, για να μειώσει ο Ντε Κολό (26-20). Με τρίποντα των Λαρεντζάκη και Ουόκαπ, το σκορ έγινε 34-22. Αφού το ερυθρόλευκο προβάδισμα έφτασε και στους 14 πόντους, η Βιλερμπάν μείωσε σε 43-35 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Φαλ (10π.) και Πετρούσεφ (8π.) πρώτοι σκόρερ. Για τη Βιλερμπάν 10π. είχε ο δικός της Φαλ.

Με τη βασική του πεντάδα να επιστρέφει, ο Ολυμπιακός μπήκε λίγο χαλαρός στην επανάληψη και είδε τη Βιλερμπάν όχι μόνο να μαζεύει τη διαφορά, αλλά και να περνάει μπροστά με 45-47 στο 24’. Με γκολ φάουλ του Πίτερς οι Πειραιώτες πήραν ξανά κεφάλι (48-47). Οι Γάλλοι ωστόσο είχαν βρει ρυθμό και έκλεισαν μπροστά τη γ’ περίοδο (54-55).

Θορυβημένοι οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο και με Ράιτ και Πίτερς έκαναν το 59-55. Η Βιλερμπάν πεισματάρα ισοφάρισε (59-59) και προσπέρασε εκ νέου (59-61). Γκος και Μακ Κίσικ επανέφεραν στη θέση του οδηγού τον Ολυμπιακό (64-61) και ο Πίτερς με κάρφωμα έκανε το 66-61 στο 36’! Η ψυχολογία επέστρεψε και ο Λαρεντζάκης με τρίποντο το 69-61! Νέο τρίποντο από τον Πίτερς και 72-61! Μέσα σε μικρό διάστημα (τρία λεπτά ήταν αρκετά) ο Ολυμπιακός «καθάρισε» το παιχνίδι και έφτασε στη νίκη άνετα με 80-64!

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 43-35, 54-55, 80-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 5, Ουίλιαμς-Γκος 2 (5ασ.), Ράιτ 7, Κάνααν 5 (3κλ.), Λαρεντζάκης 9, Φαλ 12 (6ρ., 4ασ., 4κοψ.), Παπανικολάου 6 (6ρ.), Πίτερς 17 (6ρ.), Πετρούσεφ 8, Μακ Κίσικ 9.

Ομαδικά στατιστικά: 21/36 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 8/9 βολές, 35 ριμπάουντ (28-7), 24 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη, 7 κοψίματα

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πουπέ): Σκοτ 2, Λι 7 (5ασ., 3κλ.), Καχουντί, Λοβέρν 10, Λουβαβού-Καμπαρό 14, Τζάκσον 5, Ντε Κολό 10, Φαλ 10 (5ρ.), Εντιαγιέ 3, Γιάακοβ 3.