Ερυθρός Αστέρας - Παναθηναϊκός 76-89: Εύκολο βράδυ στο Βελιγράδι (highlights)

Ο Παναθηναϊκός πέρασε απ' το Βελιγράδι, επικρατώντας 89-76 του Ερυθρού Αστέρα

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ο Παναθηναϊκός ανώτερος νίκησε στο Βελιγράδι 89-76 τον Ερυθρό Αστέρα και «σκαρφάλωσε» 3ος στην Ευρωλίγκα, εκμεταλλευόμενος την ήττα της Μονακό. Οι «πράσινοι» είχαν 12/21 τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 11-7, με τους 9 πόντους να έρχονται από τον Μήτογλου! Με νέα τρίποντα από τους Γκριγκόνις, Μήτογλου και Σλούκα, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 20-11. Με τον Τεόντοσιτς να δίνει ενέργεια, ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σε 20-23, αλλά ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεκάλεπτο στο +9 (29-20) με άλλα δυο τρίποντα από τους Σλούκα και Ναν. Ο ΠΑΟ είχε στην α’ περίοδο 7/9 τρίποντα!

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε το ίδιο δυνατά και πήγε στο 43-30 στα μέσα της β’ περιόδου. Οι Σέρβοι έριξαν κάπως τη διαφορά (37-46) και ο Μπολομπόι έκανε το 39-46, με τον Αταμάν να παίρνει αμέσως τάιμ άουτ. Ο Γκριγκόνις με τρίποντο έκοψε τη φόρα των γηπεδούχων (39-49). Σκορ ημιχρόνου 41-51, με τους «πράσινους» να έχουν 9/13 τρίποντα.

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και πλησίασε σε 46-53. Τρίποντο του Μήτογλου και κάρφωμα του Λεσόρ κράτησαν σε θέση ισχύος τον ΠΑΟ (46-58). Παρά τις προσπάθειες των Σέρβων, ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και στο 30’ είχε προβάδισμα 14 πόντων (56-70).

Κάθε φορά που μείωναν οι γηπεδούχοι στην τελευταία περίοδο, οι «πράσινοι» απαντούσαν απ’ την περιφέρεια (με τρίποντο του Σλούκα το 59-73, παρομοίως με Γκραντ το 65-76). Η νίκη για τον ΠΑΟ ήρθε με 89-76.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 41-51, 56-70, 76-89

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Σμαρτ 2, Λαζάρεβιτς, Τεόντοσιτς 4 (6ασ.), Χάνγκα 2, Νταβίντοβατς 19, Μίτροβιτς 6, Τόμπεϊ, Μπολομπόι 11 (8ρ.), Ίλιτς 9, Νέντοβιτς 19 (7ασ.), Γκιεντράιτις 4, Γκιλέσπι.

Ομαδικά στατιστικά: 24/39 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 10/13 βολές, 31 ριμπάουντ (24-7), 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη, 5 κοψίματα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 17 (10ασ.), Γκραντ 12 (5ασ.), Ναν 15, Λεσόρ 19 (6ρ.), Γκριγκόνις 8, Ερνανγκόμεθ 1, Μήτογλου 17 (9ρ.).