Ολυμπιακός - Βίρτους 74-69: Ποδοπάτησε τους Ιταλούς με άμυνα από ατσάλι (highlights)

Ο Ολυμπιακός λύγισε τη Βίρτους στο ΣΕΦ με 74-69 και πήρε την πέμπτη του σερί νίκη στην EuroLeague. Εξαιρετικός Παπανικολάου (16 π.), clutch Πίτερς (8 π.) και ατσάλινη άμυνα στο δεύτερο μισό έφερε το αποτέλεσμα, με τους Πειραιώτες πλέον να υπερτερούν και στην ισοβαθμία, προσπερνώντας τους Ιταλούς στην κατάταξη.

Εξαιρετικό βράδυ για τον Ολυμπιακό που σημείωσε την πέμπτη του σερί νίκη στην EuroLeague. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο, όμως μετά την ανάπαυλα «έπνιξε» την Βίρτους με την άμυνά της, επικρατώντας τελικά με 74-69 για την 28η αγωνιστική.

Οι Πειραιώτες προσπέρασαν στην κατάταξη τους Ιταλούς, ενώ πήραν και την ισοβαθμία και περιμένουν την επόμενη εβδομάδα τον Παναθηναϊκό με ανεβασμένη ψυχολογία για να συνεχίσουν την εφόρμησή τους για τετράδα!

Ηγέτης ο Παπανικολάου (16 π., 8 ρ., 2 ασ.), σημαντική η συνεισφορά των Κάνααν (12 π., 2 ρ., 3 ασ.) και Φαλ (11 π., 6 ρ., 3 ασ.). Για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι πάλευε μόνος του στο τέλος ο Τόκο Σενγκέλια (15 π., 6 ρ., 4 ασ.).

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Λούντζη, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ, ενώ η Βίρτους με Κορντινιέ, Χάκετ, Μπελινέλι, Μίκι και Ντάνστον. Οι Ιταλοί πήραν ένα μικρό προβάδισμα 6 πόντων (6-12 στο 5'), όμως οι Πειραιώτες απάντησαν με Πίτερς, Κάνααν και Παπανικολάου και έμειναν στο -1 (21-22) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο ίδιο μήκος συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να μην πιέζει την Βίρτους στην άμυνα και στους φιλοξενούμενους να φτάσουν ακόμα και στο +8 (24-32) με πρωταγωνιστή τον Ζίζιτς. Κάπως έτσι, και παρά μίνι αντεπίθεση των «ερυθρολεύκων», ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα βρισκόμενος στο -11 (36-47). Εκτός από την χαλαρή του άμυνα, η Βίρτους είχε και 50% στο τρίποντο (6/12) στο πρώτο μέρος.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ για την τρίτη περίοδο με Γκος, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ και δήλωσε παρών για το ματς, παίρνοντας ακόμα και το προβάδισμα (55-48, 27') χάρη σε ένα επιμέρους 20-5 και «ατσάλινη» άμυνα, ολοκληρώνοντας τελικά το δεκάλεπτο προηγούμενος με 57-51.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε από εκεί που σταμάτησε φτάνοντας μάλιστα και σε διψήφια διαφορά (63-53, 35'). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μείνουν στο ματς κυρίως με τον Σενγκέλια, όμως οι Πειραιώτες έφτασαν στη νίκη. Μεγάλο τρίποντο σημείωσε ο Πίτερς στο φινάλε, «σφραγίζοντας» το ροζ φύλλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 37-46, 57-51, 74-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουίλιαμς-Γκος 6 (2/5 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 4 (1/3 δίποντα, 2/4 βολές), Κάναν 12 (3/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης, Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 11 (5/6 δίποντα, 1/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 16 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 8 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 7 (2/5 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 8 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λούντμπεργκ 6 (2/7 σουτ, 2/3 β ολές), Μπελινέλι 10 (1/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές), Παγιόλα 6 (2), Ντόμπριτς 5 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο), Σενγκέλια 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Χάκετ 10 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Μίκι 7 (3/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ζίζιτς 4, Ντάνστον 2, Αμπάς 4