Ο Ολυμπιακός του Μπλατ την έχει την ΤΣΣΚΑ

Ο Ολυμπιακός κόντραρε στα ίσα την ΤΣΣΚΑ, έφτασε κοντά στο «διπλό» στην Μόσχα με το ξέσπασμα του Σπανούλη στην 4η περίοδο, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 69-65

Για την 5η αγωνιστική της EuroLeague, ο Ολυμπιακός κόντραρε στα ίσα την πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Tης έβαλε δύσκολα, την κράτησε σε χαμηλό σκορ, διεκδίκησε τη νίκη μέχρι το τελευταίο λεπτό, αλλά γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες με σκορ 69-65. Οι Πειραιώτες, πάντως, απέδειξαν πως... την έχουν την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, πραγματοποιώντας μία ακόμη καλή εκτός έδρας εμφάνιση. Πλέον, το ρεκόρ των "ερυθρολεύκων" είναι στο 3-2 και η επόμενη τους αναμέτρηση στην Ευρώπη είναι κόντρα στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (9/11).

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Γκος, Τουπάν, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. Η ΤΣΣΚΑ ήταν άστοχη στις πρώτες της προσπάθειες, με τους Πειραιώτες να βγάζουν άμυνες και να ασφαλίζουν τα ριμπάουντ, βρίσκοντας παράλληλα ρυθμό στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι λειτουργούσαν ομαδικά και έβγαζαν συνεργασίες στο παρκέ, με τον Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό να διαμορφώνει το σκορ 4-10 στο 6’. Η είσοδος του Ροντρίγκεθ, αλλά και οι πρωτοβουλίες του «αέρινου» Κλάιμπερν, μείωσαν την διαφορά, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους Πειραιώτες να προηγούνται με +2 (13-15), έχοντας καταφέρει να κρατήσουν σε χαμηλό σκορ την «ρωσική μηχανή».

Στη δεύτερη περίοδο, ανέλαβε δράση ο… μαέστρος Σπανούλης, ο οποίος με καταπληκτικές ασίστ στους συμπαίκτες του στον αιφνιδιασμό (είχε ήδη 5), έφερε τον Ολυμπιακό στο +7 (15-22) στο 13’, με τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Μετά τον Γκος βρήκε στόχο από την περιφέρεια και ο Πρίντεζης, ο οποίος διαμόρφωσε το 18-27 στο 16’, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πάρει και την μάχη των ριμπάουντ. Κάπου εκεί όμως έκανε το βήμα μπροστά ο «καυτός» Ροντρίγκεθ, καθώς με δύο σερί τρίποντα (είχε 4/5, φτάνοντας τους 14 πόντους) μείωσε την διαφορά σε 27-30. To τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως, βρήκε τους Πειραιώτες να συνεχίζουν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ (31-35), με τις δύο ομάδες να έχουν χαμηλά ποσοστά (8/20-40% ο Ολυμπιακός, 7/24-29.2% η ΤΣΣΚΑ) στα δίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να ποντάρει στις συνεργασίες του στο παρκέ, με τον Γκος να διατηρεί μπροστά στο σκορ την ομάδα του (35-39). Στη συνέχεια όμως, οι φιλοξενούμενοι αναλώθηκαν σε συνεχόμενα λάθη, με τον Ροντρίγκεθ παράλληλα να μην χάνει σουτ από την περιφέρεια (έφτασε τους 20 πόντους), επαναφέροντας την ΤΣΣΚΑ μπροστά στο σκορ (43-39) στο 23’. Το επί μέρους σκορ των γηπεδούχων έφτασε στο 19-6 (50-41) στο 27’, με τους με τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη να έχουν βρει εντυπωσιακό ρυθμό στην επίθεση, ελέγχοντας πλέον εκείνοι τον ρυθμό του παιχνιδιού. Το έμμεσο τρίποντο του Πρίντεζη έδωσε… ανάσα στους «ερυθρόλευκους», αλλά οι Ρώσοι, πλέον, ήταν εκείνοι που έκαναν κουμάντο στο ματς, έχοντας το προβάδισμα με 52-44, μετρώντας επί μέρους σκορ 21-9 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο, με τα τρίποντα των Σπανούλη και Γκος, ο Ολυμπιακός μείωσε την διαφορά σε 57-53 στο 34’, με τον Αμερικανό γκαρντ με ένα δύσκολο μπάσιμο να κρατά κοντά στο σκορ τους Πειραιώτες (59-55). Η ΤΣΣΚΑ έβρισκε λύσεις στην επίθεση με τους ψηλούς της, αλλά ακολούθως πήρε το «όπλο» του ο αρχηγός των «ερυθρολεύκων». Με δύο σερί μεγάλα τρίποντα, έφερε το σκορ στα ίσα (61-61) στο 37’, ενώ ακολούθως με ένα αποφασιστικό ντράιβ διαμόρφωσε το 63-63, βάζοντας… φωτιά στο ματς, φτάνοντας τους 11 προσωπικούς πόντους στη τέταρτη περίοδο. Στα 59’’ πριν το τέλος, ο Κλάιμπερν μέτρησε ½ βολές (64-63), αλλά στα 37’’ ο Σπανούλης πήρε πάνω του ένα τραβηγμένο σουτ, στο οποίο και αστόχησε. Ο Κλάιμπερν ακολούθως έβαλε και τις δύο βολές (66-63) στα 31’’ πριν τη λήξη, αλλά στη συνέχεια οι Γκος και Τουπάν αστόχησαν, με τους γηπεδούχους στο τέλος να φτάνουν στη νίκη με σκορ 69-65.

Ο κορυφαίος του αγώνα

Ο εντυπωσιακός Σέρχιο Ροντρίγκεθ έκανε την... ζημιά στους Πειραιώτες με τα μεγάλα σουτ που σημείωσε (20 πόντοι με 6/10 τρίποντα, συν 5 ασίστ), ενώ ήταν πολύτιμη και η συνεισφορά του Γουίλ Κλάιμπερν που άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, συν 4 κλεψίματα. Πήγε να κάνει την διαφορά στην τελευταία περίοδο ο "καυτός" Βασίλης Σπανούλης, καθώς σημείωσε 11 πόντους στο δεκάλεπτο σημειώνοντας μεγάλα σουτ, τελειώνοντας το ματς με 16 πόντους και 6 ασίστ.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Ο κορυφαίος μέχρι και εκείνη την στιγμή για τον Ολυμπιακό, Βασίλης Σπανούλης, πήρε πάνω του στα 37'' πριν το τέλος ένα τραβηγμένο τρίποντο (με το σκορ στο 64-63) , χάνοντας την ευκαιρία να επαναφέρει μπροστά στο σκορ τους Πειραιώτες. Ακολούθως ο Κλάιμπερν ήταν ψύχραιμος στις βολές, Γκος και Τουπάν δεν βρήκαν στόχο ώστε να απαντήσουν, με την ΤΣΣΚΑ να φτάνει στη νίκη με την... ψυχή στο στόμα.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Οι δύο ομάδες ήταν απελπιστικά άστοχες κοντά στο καλάθι στο πρώτο ημίχρονο, με την ΤΣΣΚΑ να έχει 7/24-29.2% δίποντα και τον Ολυμπιακό 8/20-40%. Κόστισαν στους Πειραιώτες τα 7 λάθη τους στην τρίτη περίοδο (είχαν μόλις 4 στο πρώτο ημίχρονο), πήραν την μάχη στα ριμπάουντ (31-36), κράτησαν χαμηλά στις ασίστ την ΤΣΣΚΑ (έδωσε μόλις 11), αλλά οι φιλοξενούμενοι τέλειωσαν το ματς έχοντας χαμηλά ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα (15/39-38.5%) και τρίποντα (8/24-33.3%). Αξιοσημείωτο το γεγονός πως ο Νάντο Ντε Κολό ολοκλήρωσε τον αγώνα δίχως να καταφέρει να σκοράρει.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-35, 52-44, 69-65

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό, Πίτερς 6 (2), Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 20 (1/5 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Βορόντσεβιτς 3 (1), Κλάιμπερν 17 (7/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο), Χίγκινς 11 (3/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Χάκετ, Κουλάγκιν 2, Χάινς 6 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάντερ 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 13 (2/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τουπάν, Σπανούλης 16 (2/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τίμα, Μιλουτίνοβ 7 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 14 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1/5 τρίποντα), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 8 (5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 17/42 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 8/11 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 8 επιθετικά), 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/39 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 11/14 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 12 λάθη