Ρεάλ Μαδρίτης – Ολυμπιακός 90-85: Συγκλονιστική προσπάθεια αλλά ήττα στο φινάλε (highlights)

Ο Ολυμπιακός που βρέθηκε να χάνει με 24 πόντους στη Μαδρίτη, πήγε να κάνει μια απίθανη ανατροπή αλλά ηττήθηκε με 90-85. Φοβερός ο Κώστας Παπανικολάου.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε χωρίς σέντερ (εκτός οι τραυματίες Μιλουτίνοφ, Φαλ) μέσα στη Μαδρίτη, εκεί όπου η Ρεάλ δεν έχει ήττα. Βρέθηκε να χάνει με 24 πόντους (!) αλλά επέστρεψε με γίγαντα τον Κώστα Παπανικολάου και γνώρισε την ήττα στο φινάλε από τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Παρά τα προβλήματα (εκτός ήταν και ο Γκος ενώ δεν έπαιξε στο β' ημίχρονο και ο Λαρεντζάκης λόγω ενοχλήσεων στη μέση), ο Ολυμπιακός βρήκε τη δύναμη και μετά την εφιαλτική πρώτη περίοδο (30-13) όχι μόνο μάζεψε τη διαφορά κόντρα στη Ρεάλ (δεν είχε Ταβάρες, Γιουλ, Γιαμπουσέλε) αλλά διεκδίκησε τη νίκη μέσα στη Μαδρίτη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Ουόκαπ, Κάνααν, Μπραζντέικις, Πίτερς, Πετρούσεφ ενώ η Ρεάλ μπήκε στο ματς με Καμπάτσο, Αμπάλδε, Μούσα, Ντεκ, Πουαριέ.

Ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Ουόκαπ στο ξεκίνημα προηγήθηκε 7-4 αλλά από εκεί και πέρα η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε ότι ήθελε, με τον Καμπάτσο να δίνει τον ρυθμό.

Οι Πειραιώτες έπαιζαν άμυνα με τα μάτια, η Ρεάλ δεν έχανε σουτ και έκλεισε την πρώτη περίοδο 30 πόντους (!), απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που ήταν 2-3 ταχύτητες κάτω και δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων ενώ και στην επίθεση τα σουτ δεν έμπαιναν. Με τρίποντο του Ντεκ έγινε το 30-11 και ο ΜακΚίσικ έγραψε στο τέλος της εφιαλτικής πρώτης περιόδου το 30-13.

Οι Μήτρου-Λονγκ, Λαρεντζάκης, Παπανικολάου, Πίτερς και Σίκμα στη δεύτερη περίοδο για λίγα λεπτά έδειξαν σημάδια ανάκαμψης, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό. Κατέβηκε η διαφορά στους 13 πόντους (35-22) αλλά στη συνέχεια η Ρεάλ πάτησε και πάλι γκάζι, έβαλα μακρινά σουτ, ο Ολυμπιακός ούτε μπορούσε να παίξει αλλά ούτε και να βάλει τα σουτ και έτσι οι πρωταθλητές Ευρώπης ξέφυγαν πάλι με 19 πόντους (43-24). Στο τελευταίο δίλεπτο για πρώτη φορά η διαφορά πήγε και πάνω από τους 20 πόντους (47-26, 50-26, 52-30), με τη Ρεάλ να έχει εξωπραγματικά ποσοστά και τον Ολυμπιακό κορυφαίο παίκτη τον Σίκμα και 2/15 τρίποντα!

Η Ρεάλ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 10/15 δίποντα, 8/11 τρίποντα, 8/9 βολές, 21 ριμπάουντ (20-1), 12 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 5 λάθη, 9 φάουλ και τον Μούσα στους 10 πόντους.

Ο Ολυμπιακός έχει 11/122 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 2/4 βολές, 13 ριμπάουντ (7-6), 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη, 11 φάουλ και τον Σίκμα πρώτο σκόρερ (10 πόντοι) και πρώτο ριμπάουντερ (5).

Ο Τζανάν Μούσα με αδιανόητα τρίποντα στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου διατήρησε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους για τη Ρεάλ, που είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Καμπάτσο, ο οποίος δεν είχε αντίπαλο.

Αν και ο Λαρεντζάκης έμεινε κι αυτός εκτός στο β’ ημίχρονο (ενοχλήσεις στη μέση) και όλα έδειχναν πως ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να μαζέψει τη διαφορά, ένα καλό τετράλεπτο στην άμυνα και οι σωστές επιλογές στην επίθεση έφεραν την ομάδα του Μπαρτζώκα στο – 13 (66-53, 68-55).

Ο Μήτρου – Λονγκ με τέσσερις διαδοχικούς πόντους μείωσε ακόμη περισσότεροι (68-59) με τον Ολυμπιακό να βρίσκει τη δύναμη για να γυρίσει. Με 2/2 βολές του Πίτερς έγινε και το 68-61 με την ομάδα του Μπαρτζώκα να επιστρέφει από το -24!

Οι Μαδριλένοι βρήκαν σε εκείνο το σημείο λύσεις από Κοζέρ, Χεζόνια (75-64, 6.33 για το τέλος), έγιναν λάθη στην περιφέρεια από τους παίκτες του Ολυμπιακού και εκεί η Ρεάλ πήρε ξανά μια καλή διαφορά.

Οι Πειραιώτες όμως αυτή τη φορά δεν τα παράτησαν και με τρίποντο του Παπανικολάου μείωσαν ακόμη περισσότερο (82-76, 2.56) ενώ δεν αξιοποιήθηκε η τεχνική ποινή στον Μούσα, αφού έχασε την βολή ο Ουόκαπ.

Ο φοβερός Παπανικολάου κατέβασε τη διαφορά στους τέσσερις (82-78) και εν συνεχεία ο ΜακΚίσικ πήγε για κάρφωμα μπροστά στον Πουαριέ για το 82-80 αλλά δεν τα κατάφερε και η Ρεάλ ξέφυγε 86-78 αλλά ο Ολυμπιακός μείωσε 86-83 με φοβερό Παπανικολάου, ωστόσο ο Καμπάτσο πέτυχε το 88-83.

Μείωσε ο Μήτρου - Λονγκ (88-85) και στη συνέχεια έγινε φάουλ στον Καμπάτσο αλλά ο Αργεντινός δεν αστόχησε (90-85) και η Ρεάλ διατήρησε το αήττητο στην έδρα της απέναντι στον πληγωμένο Ολυμπιακό που άγγιξε το...θαύμα.

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 52-30, 68-55, 90-85.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 3 (1), Φερνάντεθ 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Αμπάλδε 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καμπάσο 12 (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), Χεζόνια 16 (2/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 2 (1/5 σουτ, 2 ασίστ), Ντεκ 14 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Πουαριέ 7 (9 ριμπάουντ), Εντιαγέ 3, Μούσα 20 (4/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1/6 τρίποντα, 2/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κάναν 6 (3/4 δίποντα), Λαρεντζάκης 2 (1/6 σουτ), Μήτρου-Λονγκ 6 (2/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ, 1 λάθος), Παπανικολάου 25 (2/4 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 4 (1/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Πίτερς 12 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 4 (2/7 δίποντα), Σίκμα 10 (5/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 μπλοκ), ΜακΚίσικ 9 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 21/37 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 12/13 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 10 επιθετικά), 24 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 10 λάθη, 24 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/44 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 14/22 βολές, 36 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 14 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 7 λάθη, 20 φάουλ