Παναθηναϊκός- Παρτιζάν 84-71: Σε τροχιά τετράδας (highlights)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με σκορ 84-71 της Παρτιζάν στο ΟΑΚΑ και έφτασε στη 14η νίκη του στην EuroLeague. Μεγάλη εμφάνιση από Ναν και Μήτογλου με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε μυαλωμένα και με δύναμη στο τέταρτο δεκάλεπτο επικρατώντας με 84-71 της Παρτιζάν στο ΟΑΚΑ για την 22η αγωνιστική της EuroLeague.

Έτσι έφτασε στη 14η νίκη του στην διοργάνωση και παραμένει σε τροχιά τετράδας. Μάλιστα έχει πάρει και τη διαφορά από τους Σέρβος, καθώς το ματς στο Βελιγράδι πήγε στην παράταση.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο μέρος με την Παρτιζάν να εκμεταλλεύεται τα κενά στην καρδιά της ρακέτας του Παναθηναϊκού και να καταφέρνει να σκοράρει με σχεδόν ίδιο τρόπο βάζοντας παίκτη στο ημικύκλιο της ρακέτας με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 7-12 στο 6’.

Οι «πράσινοι» όμως βελτίωσαν την αποτελεσματικότητα στην άμυνά τους, έκοψαν τις κάθετες πάσες στη ρακέτα τους και άρχισαν να τρέχουν πάνω στο παρκέ με τους Γκραντ, Ναν και Γκριγκόνις να σκοράρουν και τον Σλούκα να οργανώνει σωστά.

Έτσι προηγήθηκαν με 40-31 στο 18’, αλλά οι Σέρβοι ασφαλώς κατάφεραν να… φρενάρουν το ρυθμό και με τον Ντόζιερ να δίνει λύσεις μείωσαν σε 42-40 με τη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να έχουν απαντήσεις (56-56 στο 29’), αλλά τον Παναθηναϊκό να έχει με τρία φάουλ τους Αντετοκούνμπο, Λεσόρ και Γκριγκόνις

Στη συνέχεια όμως η άμυνα των γηπεδούχων έγινε σχεδόν… απροσπέλαστη με τους Μήτογλου, Λεσόρ να κάνουν πολύ καλή δουλειά και στα ριμπάουντ, ενώ ο Ναν έδινε λύσεις στην επίθεση.

Η Παρτιζάν είχε χάσει το μυαλό της, αλλά και ένα «σημείο αναφοράς» απόντος του Πάντερ με συνέπεια να μείνει πίσω με εννέα πόντους διαφορά (75-66 στο 36’).

Η Παρτιζάν μείωσε στο 1.15’’ σε 79-71 και στα 50’’ με γκολ φάουλ ο Γκραντ με έκανε το 82-71 με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην επικράτηση με το τελικό 84-71.
Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-40, 58-58, 84-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης , Σλούκας 10 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 4 (5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Ναν 21 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ, 5 λάθη), Λεσόρ 14 (9 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 6 , Γκριγκόνις 10 (1) , Ερνανγκόμεθ 3 (1) , Μήτογλου 16 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/31 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 25/30 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 18 λάθη, 2 μπλοκ

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Σμιθ 6 (3 λάθη), ΛεΝτέι 4, Κοπρίβιτσα 6, Σμάιλαγκιτς 11 (3 ριμπάουντ) ,Γιάραμαζ , Νάναλι 13 (1), Τριφούνοβιτς 2 , Άντζουσιτς 5, Ντόζιερ 16 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 λάθη), Πονίτκα, Καμίσνκι, Καμπόκλο 8 (3 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτιζάν: 22/42 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 15/18 βολές, 27 ριμπάουντ (15 αμυντικά + 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 17 λάθη, 1 μπλοκ