Ολυμπιακός – Μακάμπι 89-72: «Ερυθρόλευκο» πάρτι στο ΣΕΦ (highlights)

Ένας φανταστικός Ολυμπιακός κατάπιε τη Μακάμπι (89-72) στο κατάμεστο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Με εμφατικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός μετά τις δυο σερί ήττες στην Ισπανία από Μπαρτσελόνα, Μπασκόνια. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αν και παρατάχθηκε χωρίς τον Μουστάφα Φαλ, παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, συνέτριψε 89-72 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, που την είχε κερδίσει και στον πρώτο γύρο εκτός έδρας.

Συγκλονιστικός Μιλουτίνοβ (20 πόντοι, 20 ριμπάουντ), «καυτοί» οι Κάνααν, Πίτερς ενώ ο Ουόκαπ έπαιξε εξαιρετική άμυνα και ήταν εκείνος που έδωσε τον ρυθμό στο κατάμεστο ΣΕΦ.

Για τον Ολυμπιακό ξεκίνησαν οι Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς, Μιλουτίνοβ ενώ η Μακάμπι μπήκε στο παρκέ με Μπάλντουιν, Ντιμπαρτολομέο, Κόλσον, Σόρκιν, Νίμπο.

Με τον Σέρβο σέντερ σε φοβερή κατάσταση, ο Ολυμπιακός έβαλε στα καλάθια τη Μακάμπι στα πρώτα λεπτά. Ο Μιλουτίνοβ είχε έξι πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ, σε έξι λεπτά και η ομάδα του Πειραιά ήταν μπροστά με 17-7 ενώ η διαφορά πήγε και στο +13 (20-7) με τον Κάνααν να είναι καυτός.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε την περίοδο μπροστά με 26-18, 6/14 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/7 βολές, 12 ριμπάουντ (5-7), 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη, 3 φάουλ και τον Μιλουτίνοβ στους 6 πόντους και τα 8 ριμπάουντ!

Η Μακάμπι έχει 3/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ (5-3), 3 ασίστ, 5 λάθη και τον Ντιμπαρτολομέο στους 6 πόντους να καταφέρνει στο τέλος να μαζέψει κάπως την κατάσταση με διαδοχικά τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μακάμπι μάζεψε ακόμη περισσότερο τη διαφορά. Οι «ερυθρόλευκοι» με Γουίλιαμς-Γκος, Μήτρου-Λονγκ, Λαρεντζάκης, Σίκμα, Πετρούσεβ και εν συνεχεία τους Μπραζντέικις και ΜακΚίσικ να έρχονται από τον πάγκο, δεν είχε την ίδια ενέργεια στην άμυνα, έχασε ορισμένα εύκολα καλάθια, αγχώθηκε και ο αγώνας έγινε ντέρμπι.

Παρ’ όλα αυτά κατάφερε να πάει στο ημίχρονο έχοντας μια διαφορά έξι πόντων (42-36), με τον Νίκολα Μιλουτίνοβ να επιστρέφει και να δίνει ισορροπία στην ομάδα του Πειραιά, που μετά τις αρκετές αλλαγές στη δεύτερη περίοδο δεν είχε την ίδια εικόνα με το πρώτο δεκάλεπτο όπου έπαιξε φανταστικό, γρήγορο μπάσκετ, με φοβερή άμυνα στο ξεκίνημα.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος είχε 9/23 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 9/13 βολές, 23 ριμπάουντ (12-11), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 λάθη, 7 φάουλ με τον Μιλουτίνοβ στους 10 πόντους και στα 12 ριμπάουντ!

Η Μακάμπι με 8/16 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 5/6 βολές, 18 ριμπάουντ (14-4), 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη, 12 φάουλ, είχε τον Ριβέρο στους 5 πόντους αλλά ήταν κοντά στον Ολυμπιακό, έχοντας καλύψει γρήγορα το 20-7 των πρώτων λεπτών.

Εντυπωσιακός και στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, δεν έδωσε δικαιώματα. Με τρίποντα των Πίτερς, Κάνααν πήγε στο +10 (48-38) και οι «ερυθρόλευκοι» που γενικά παρουσιάζουν φέτος προβλήματα στα τρίτα δεκάλεπτα των αγώνων τους, όχι μόνο δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι αλλά με εξαιρετικά ποσοστά και τον Μιλουτίνοβ να κάνει τα πάντα κάτω από τα καλάθια, ξέφυγαν με 16 (54-38, 57-41).

Ο Ουόκαπ ήταν φοβερός αμυντικά και έδινε τον ρυθμό και εάν ο Γουέμπ δεν είχε σκοράρει για τρεις στο τέλος της περιόδου η διαφορά θα ήταν στο +15.

Η ουσία είναι πως ο Ολυμπιακός με εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο (όπως και το πρώτο) σε άμυνα και επίθεση, όπως και το πρώτο, είχε πάει το παιχνίδι στα μέτρα του και από εκεί και πέρα στην τελευταία περίοδο μετέτρεψε σε πάρτι τον αγώνα. 9-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και ο κόσμος στις εξέδρες σκεφτόταν ήδη το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ την ερχόμενη Δευτέρα για την Basket League.

Τελικό σκορ 89-72 με τον Νίκολα Μιλουτίνοβ να αποθεώνεται και τον κόσμο να ζητά νίκη στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό για το Ελληνικό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 42-36, 69-57, 89-72.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 5 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κάναν 20 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 6 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Παπανικολάου 7 (2/7 σουτ, 2 ασίστ), Πίτερς 17 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρούσεβ 5 (2/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 20 (8/13 δίποντα, 4/5 βολές, 20 ριμπάουντ), Σίκμα, ΜακΚίσικ

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ, Γουέμπ 3 (1/4 σουτ), Μπάλντουιν 18 (5/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/8 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μένκο 5 (1), Σόρκιν 9 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 6 (2), Ριβέρο 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Μαγέρ, Νίμπο 3 (9 ριμπάουντ), Μπλατ 10 (2/8 τρίποντα, 7 ασίστ), Κόλσον 10 (3/5 δίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/39 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 12/19 βολές, 40 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 15 επιθετικά), 22 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη, 19 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 17/34 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 14/18 βολές, 33 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη, 20 φάουλ