Μπασκόνια – Ολυμπιακός 80-69: Στο ίδιο έργο θεατές (highlights)

Ο Ολυμπιακός έχασε από την Μπασκόνια στην Ισπανία με 80-69 και επιστρέφει στην Ελλάδα με άδεια χέρια.

Δεύτερη σερί ήττα για τον Ολυμπιακό στην Ισπανία, αυτή τη φορά από την Μπασκόνια (80-69) που θυμίζουμε πως είχε κερδίσει τους Πειραιώτες και στο ΣΕΦ.

Για ακόμη μια φορά η επίθεση...πλήγωσε την ομάδα του Πειραιά, που στο δεύτερο ημίχρονο είχε και ζητήματα στην άμυνα, με την Μπασκόνια να παίρνει ψυχολογία και να σκοράρει ορισμένα απίθανα καλάθια, την ίδια στιγμή που οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν έβαζαν την μπάλα στο καλάθι ούτε με λέι-απ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς, Φαλ ενώ ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς παρέταξε τους Τσιόζα, Μαρίνκοβιτς, Ντίεθ, Σεντεκέρσκις, Κότσαρ.

Στην πρώτη περίοδο ήταν εντυπωσιακός ο Κάνααν με 4/4 τρίποντα και κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό που μπορεί να λειτούργησε καλά στην άμυνα αλλά στην επίθεση είχε ζητήματα με τους Ουόκαπ και Φαλ να μην ξεκινάνε καλά.

Ο Ιβάνοβιτς είχε δώσει εντολή για να πιέσουν οι δικοί του ψηλοί τον Γάλλο σέντερ προκειμένου να του χαλάσουν το παιχνίδι και η αλήθεια είναι πως τα κατάφεραν, ωστόσο ο Κάνααν ήταν «καυτός».

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μέσα από την άμυνά του, κατάφερε να πάρει και ένα καλό προβάδισμα (14-21 ενώ στο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός έχανε με 14-9) με τον Πετρούσεφ να δίνει λύσεις μέσα από τη ρακέτα. Το κακό είναι πως τη στιγμή που μπορούσαν οι Πειραιώτες να κρατήσουν αυτή τη διαφορά ή και να την αυξήσουν στην επίθεση δεν μπορούσαν να σκοράρουν ούτε με βολές αλλά ούτε και με λέι-απ.

Ο Χάουαρντ είχε περάσει στο ματς, ήταν «ζεστός» και πριν καλά-καλά το καταλάβει ο Ολυμπιακός, η Μπασκόνια όχι μόνο πέρασε μπροστά (22-21) αλλά πήρε και προβάδισμα με επτά (31-24). Ο Λαρεντζάκης πανέξυπνα…χτύπησε τον Χάουαρντ και πήρε το τρίτο φάουλ από τον Αμερικανό που είχε προλάβει βέβαια να κάνει τη ζημιά.

Από εκεί και πέρα οι Πειραιώτες και με τον Μιλουτίνοφ να μπαίνει στην εξίσωση, έκαναν ότι ήθελαν κάτω από τη ρακέτα. Οι δυο Σέρβοι δημιούργησαν προβλήματα στην Μπασκόνια και η δεύτερη περίοδος ήταν δική τους, με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει (31-32) και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με έναν πόντο διαφορά (33-32).

Η Μπασκόνια έκλεισε το πρώτο μέρος με 4/13 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 4/5 βολές, 13 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 5 λάθη, 7 φάουλ και τον Χάουαρντ στους 9 πόντους (3/5 τρίποντα) αλλά και 3 φάουλ.

Ο Ολυμπιακός είχε 7/15 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 3/6 βολές, 21 ριμπάουντ (17-4), 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη, 7 φάουλ και τον Κάνααν στους 12 πόντους (όλους στην πρώτη περίοδο με 4/4 τρίποντα).

Το πρόβλημα για τους Πειραιώτες ήταν πολλά λάθη στο πρώτο ημίχρονο (εννέα) αλλά και το γεγονός πως ο Ουόκαπ δεν ήταν καλά κι αυτό φάνηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με το τρίτο φάουλ που έκανε και πέρασε εκτός από τον Μπαρτζώκα που σωστά επέλεξε να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο με τον Μιλουτίνοφ, ο οποίος όποτε έπαιρνε την μπάλα σωστά κάτω από το καλάθι δεν είχε κανένα πρόβλημα να τελειώσει τη φάση.

Ο Χάουαρντ στο 25’ με τρία φάουλ πάτησε παρκέ και με τρίποντο αμέσως (!) έγραψε το 43-38, με τους γηπεδούχους να μην χάνουν το προβάδισμα. Ο Γκος επίσης δεν ήταν σε καλή βραδιά και έκανε λάθη και κάπως έτσι η Μπασκόνια έφτασε στο +8 (48-40, 3.20 για το τέλος της περιόδου), χωρίς να παίζει σπουδαίο μπάσκετ, στο +10 (50-40) με τον Κότσαρ να σκοράρει επίσης 4 εύκολους πόντους και στο +11 (51-40).

Ακολούθησε ένα γρήγορο 5-0 (51-45) από Κάνααν, Γκος και ο Ολυμπιακός φάνηκε να επιστρέφει σε μια κακή τρίτη περίοδο, αλλά σε εκείνο το σημείο η Μπασκόνια βρήκε λύσεις από τον Μονέκε ενώ ο Κοστέλο στο φινάλε της περιόδου με τρίποντο έγραψε το 59-49.

4-0 από τη Μπασκόνια στο ξεκίνημα της τέταρτης και η διαφορά πήγε στους 14. Ο Ολυμπιακός απάντησε γρήγορα με ένα δικό του 4-0 με τον Φαλ αλλά οι γηπεδούχοι είχαν πάρει ψυχολογία και οι «ερυθρόλευκοι» έτρεχαν σε έναν ακόμη αγώνα να επιστρέψουν.

Ο Πετρούσεφ ήταν ένας παίκτης που πήγε να γίνει εκείνος που θα άλλαζε την εικόνα της αναμέτρησης αλλά και χρόνος δεν υπήρχε ενώ και στην επίθεση ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να σκοράρει ούτε με λέι-απ, έχοντας 17 λάθη και μόλις 59 πόντους σε 35 λεπτά αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-32, 59-49, 80-69.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 21 (3/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα), Ραϊέστε, Τσιόζα, Σεντεκέρσκις 10 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Μαρίνκοβιτς 4 (0/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 2 (1/4 σουτ, 8 ασίστ), Ντίεθ 11 (3/4 τρίποντα), Ρογκαβόπουλος 5 (1), Κότσαρ 8 (3/7 δίποντα, 2/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα), Κοστέλο 6 (2/3 τρίποντα), Μονέκε 13 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/3 τρίποντα, 1 ασίστ, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 12 (3/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8 ασίστ, 3 λάθη), Κάναν 19 (2/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 1, Φαλ 6 (3/3 δίποντα, 1 ασίστ, 3 λάθη), Παπανικολάου (2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπραζντέικις (0/3 σουτ), Πίτερς 2 (1/1 δίποντο, 6 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 14 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 12 (5/9 δίποντα, 2/2 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 16/31 δίποντα, 14/31 τρίποντα, 6/8 βολές, 26 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 5 επιθετικά), 23 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη, 14 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/37 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 3/6 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη, 14 φάουλ