Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 86-78: Ξέμεινε από ζωές στη Βαρκελώνη (highlights)

Ο Ολυμπιακός πάλεψε, έριξε τις διψήφιες διαφορές της Μπαρτσελόνα αλλά η αστοχία του στο φινάλε έφερε την ήττα με 86-78 από την Μπαρτσελόνα στο «Παλαού». Στο 11-9 οι Πειραιώτες που την Παρασκευή αντιμετωπίζουν την Μπασκόνια.

Περισσότερα σε λίγο...

Το ματς

O Ολυμπιακός ξεκίνησε με την γνωστή πεντάδα (Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ) και στα πρώτα λεπτά κατάφερε να βρει σκορ κυρίως από δεύτερες προσπάθειες με επιθετικά ριμπάουντ, την ώρα που η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε εύστοχη πίσω από τη γραμμή παίρνοντας προβάδισμα πέντε πόντων στο 3’ (10-5).

Ο Τζαμπάρι Πάρκερ στο 5’ έκανε το 16-7 με το τρίτο του σερί τρίποντο, πληγώνοντας το κακό τρανζίσιον των «ερυθρόλευκων» αλλά και τις κακές τους επιθέσεις. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ψαλιδίσει τη διαφορά η οποία έφτασε σε διψήφιες τιμές στο 8’ (21-10) και με τους Ουόκαπ και Πίτερς καθώς από το -11 έκανε το 23-20 στο 9’ αλλά τέσσερις πόντοι από τις βολές για τους γηπεδούχους, τους έδωσαν αέρα επτά πόντων στο φινάλε του 1ου 10λεπτου (27-20).

Με τους ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκη και Γκος στη β’ περίοδο ο Ολυμπιακός θέλησε να πιέσει περισσότερο στην περιφέρεια και να ελέγξει τον ρυθμό. Με Γκος και Μιλουτίνοφ οι Πειραιώτες πλησίασαν στους 5 (29-24).

Ο Ολυμπιακός μείωσε με ένα μεγάλο τρίποντο του Λαρεντζάκη στο 16’ (33-29) αλλά στο δεύτερο 10λεπτο έχανε διαδοχικά ριμπάουντ δίνοντας στους Καταλανούς δεύτερες και τρίτες επιθέσεις.

Ο Μπαρτζώκας ψήλωσε το σχήμα με Μπραζντέικις και Σίκμα και Μιλου και κατάφερε να… μικρύνει το γήπεδο και παράλληλα να βρει σκορ με τον Γκος, μειώνοντας ακόμη περισσότερο (40-38) στο 19’ με γκολ φάουλ του Αμερικανού, ενώ ο Μπραζντέικις με ένα ακόμα καλάθι και φάουλ έκανε το 40-41.

Στο τελευταίο λεπό η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε με μια βολή και ύστερα από ένα ακόμη επιθετικό ριμπάουντ, συνθήκη που πλήγωσε τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο, πήγε στα αποδυτήρια με το +3 ύστερα από τρίποντο του Πάρα (44-41).

Με την έναρξη του β’ μέρους ο Ολυμπιακός εμφάνισε τις ίδιες αδυναμίες με το πρώτο. Λάθη, κακές αποστάσεις και αδυναμία να ανταποκριθεί στο πικ εν ρολ της Μπαρτσελόνα με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να αυξήσουν τη διαφορά ξανά στο +9 (54-45) στο 23’.

Οι «ερυθρόλευκοι» το μάζεψαν σχετικά γρήγορα καθώς με τρίποντο του Ουόκαπ στο 25’ η διαφορά έπεσε στους 6’ (58-52) αλλά τα λάθη δεν τον άφησαν να μείνει σε απόσταση αναπνοής. Μάλιστα η Μπαρτσελόνα με ένα ζευγάρι βολών του Πάρκερ στο 27’ και ένα τρίποντο του Κάλινιτς πήγε στους 13 (67-54).

Οι διαδοχικοί πόντοι του Ερναγκόμεθ μέσα στη ρακέτα έδωσαν την ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα να πάει με το +12 (75-63).

Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν σκληρή άμυνα, κατάφεραν να ισορροπήσουν επίθεση και άμυνα και να μειώσουν στους 5 με τον εξαιρετικό Πίτερς (79-75) στο 35’.

Οι δύο ομάδες έμειναν άποντες για περισσότερο από δύο λεπτά με τον Ολυμπιακό να χάνει την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα με προσπάθειες κυρίως των Κάνααν και Ρίβερς. Τη λύση στους Καταλανούς έδωσε ο Ερναγκόμεθ με βολές κάνοντας το 81-76 στο 38’.

Στο τελευταίο δίλεπτο ένα λέι απ του Κάνααν έριξε τη διαφορά στους 3 αλλά η αστοχία των Πειραιωτών παρέμεινε με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να κρατήσει την ψυχολογία της και με τρίποντο του Σαντοράνσκι στο 32'' να «σφραγίσει» τη νίκη με 86-78.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 44-41, 75-63, 86-78.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα, Παουλί, Βέσελι 8 (2/4 δίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπριθουέλα 4 (1), Κάλινιτς 13 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σατοράνσκι 13 (1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 16 (6/8 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Πάρκερ 21 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πάρα 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 12 (6/8 δίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου (0/3 σουτ), Μπραζντέικις 6 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Πίτερς 22 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 4 (2/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Σίκμα, ΜακΚίσικ 7 (1/4 σουτ, 5/6 βολές)