Αρμάνι Μιλάνο – Άλμπα 82-76: Ζορίστηκε αλλά κέρδισε (highlights)

Η Αρμάνι κέρδισε 82-76 την Άλμπα στο Μιλάνο.

Έστω και δύσκολα η Αρμάνι Μιλάνο έκαμψε την αντίσταση της Άλμπα (82-76) που παραμένει χωρίς εκτός έδρας νίκη.

Η Άλμπα από το ξεκίνημα έβαλε δύσκολα στην Αρμάνι που δεν μπορούσε να φτιάξει διαφορά και να κάνει το δικό της παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν τα ριμπάουντ, έτρεξαν και έτσι ήταν μέσα στον αγώνα από την αρχή μέχρι και το φινάλε.

Οι Ιταλοί πήγαν στο 73-68 στην τελευταία περίοδο αλλά με τρίποντο του Μάλτε Ντελόου, η Άλμπα μείωσε ξανά στο καλάθι (73-71), για να απαντήσει αμέσως ο Μπορτολάνι (76-71) τρία λεπτά για το φινάλε.

Νέο τρίποντο από τον Μπράουν και ξανά στους δύο οι Γερμανοί (76-74) αλλά και νέα απάντηση από τον Ντέβον Χολ (79-74).

Ο Γιάννι Γουέτζελ έκανε το 79-76, δυο λεπτά πριν από τη λήξη με την Άλμπα να μην τα παρατάει αλλά να μην μπορεί να ισοφαρίσει με τρίποντο του Τόμας (άστοχος ο Αμερικανός απόψε) ή να πλησιάσει στον πόντο με τον Ματέο Σπανιόλο.

Ο Φλακαντόρι ήταν ουσιαστικά αυτός που εκτέλεσε την Άλμπα με καλάθι και φάουλ, γράφοντας το 82-76 ενώ στη συνέχεια έβγαλαν και την άμυνα οι Ιταλοί για να πάρουν μια δύσκολη αλλά σημαντική νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 37-35, 60-58, 82-76.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πόιθρες, Μπορτολάνι 12 (2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τονούτ 5(1), Μέλι 16 (6/9 δίποντα, ) , Νέιπιερ 13 (2/9 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καμαγκάτε, Ρίτσι, Φλακαντόρι 14 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Χολ 14 (3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καρούζο, Χάινς 2, Φόγκτμαν 6 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Μπράουν 12 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πρόσιντα 10 (1), Σπανιόλο 8, Γουέτζελ 10, Ντέλοου 9 (3), Μάτισεκ, Σνάιντερ 6 (1), Τόμας 4, Κουμάτζι 4 , Τίμαν 13 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπιν
Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 19/40 δίποντα, 12/23 τρίποντα, 8/12 βολές, 31 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 10 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 λάθη, 3 μπλοκ, 16 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 19/35 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 5/7 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 2 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 μπλοκ, 16 φάουλ