Ρεάλ Μαδρίτης - Αναντολού Εφές 130-126: Με 40άρα Μούσα, ΤΕΣΣΕΡΙΣ παρατάσεις και ρεκόρ πόντων! (hls)

Ύστερα από τέσσερις παρατάσεις (!) η Ρεάλ του Τζάναν Μούσα (40π.) νίκησε την Εφές του Σέιν Λάρκιν (32π.) στη Μαδρίτη με σκορ 130-126!

Στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι όλων των εποχών στη Euroleague -και αρνητικούς πρωταγωνιστές τους διαιτητές Μπολτάουζερ, Βικλίτσκι και Σίλβα στο φινάλε- η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε τη συγκινητική Αναντολού Εφές (των 8 παικτών) με 130-126 ύστερα από τέσσερις (!) παρατάσεις.

Οι τέσσερις παρατάσεις είναι κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στην Ιστορία της διοργάνωσης, ενώ οι 253 συνολικά πόντοι είναι επίσης ρεκόρ όλων των εποχών, καθώς ξεπεράστηκαν οι 232 πόντοι του Φορτιτούντο Μπολόνια - Παναθηναϊκός 114-118 της σεζόν 2003-2004!

Στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του ματς η Ρεάλ ήταν μπροστά με 91-89, ωστόσο ο Τσους Ματέο επέλεξε να κάνει φάουλ η ομάδα του ώστε να έχει αυτή την τελευταία επίθεση.

Ο Κοζέρ το έκανε στον Λάρκιν στα 8 δευτερόλεπτα, αυτός έβαλε και τις δύο βολές και στον αντίποδα ο Χεζόνια αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο. 81-81 και στη συνέχεια έγινε της... παράτασης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και να στέλνουν το παιχνίδι σε νέα παράταση.

Στη δεύτερη παράταση η Εφές βρέθηκε μπροστά με 93-102 και όλα έδειχναν ότι είχε καθαρίσει το ματς, όμως οι Μαδριλένοι με απίστευτη αντεπίθεση στο τέλος (τρίποντο Κοζέρ και μπάζερ μπίτερ Χεζόνια) ισοφάρισαν εκ νέου σε 102-102!

Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο στην τρίτη παράταση και με το σκορ στο 111-111 και 5,3 δευτερόλεπτα στο ρολόι ο Λάρκιν αστόχησε σε λέι απ υπό την πίεση του Ταβάρες, το ρολόι μηδενίστηκε και... 4η παράταση!

Εκεί δυστυχώς οι διαιτητές κατάφεραν να γίνουν πρωταγωνιστές σε μια τέτοια ματσάρα, καθώς με το σκορ στο 126-122 ο Μούσα έκανε καθαρό επιθετικό φάουλ με αγκωνιά στο πρόσωπο του Πλάις σε προσπάθεια για λέι απ, όμως η παράβαση δεν σφυρίχτηκε ποτέ.

Η διαιτητική τριάδα τσέκαρε τη φάση στο ριπλέι και έδωσε μεν το αντιαθλητικό, όμως εφόσον δεν είχε σφυρίξει την παράβαση σε κανονική ροή αγώνα, σύμφωνα με τον κανονισμό το καλάθι έπρεπε να μετρήσει, όπως και έγινε! Στη συνέχεια η Εφές δεν άντεξε για νέα ανατροπή και το σκορ έκλεισε στο 130-126...

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 38-36, 64-61, 81-81. Παρ.1: 91-91. Παρ.2: 102-102. Παρ.3: 111-111. Παρ.4: 130-126.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Τσους Ματέο): Μούσα 40 (13/15 δ., 7 ασ.), Κοζέρ 5, Αμπάλντε, Καμπάτσο 25, Χεζόνια 31 (6/16 τρ., 12 ρ.), Ροντρίγκεθ 2, Πουαριέ 5, Ταβάρες 20 (12 ρ.), Γιούλ, Γιαμπουσέλε 2, Εντιαγέ.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ερντέμ Τσαν): Λάρκιν 32 (6/11 τρ.), Μπομπουά 10, Μπράιαντ 13 (1/7 τρ.), Τόμπσον 21, Πλάις 13 (10 ρ.), Οτούρου 14, Ντάουμ 15, Τζόουνς 7.