Ολυμπιακός - Μονακό 75-73: «Ταύρος» ο Θρύλος στο φινάλε (highlights)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 75-73 της Μονακό σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Πολύ μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας στο φινάλε κόντρα στη Μονακό (75-73).

Τέταρτη σερί νίκη για την ομάδα του Μπαρτζώκα που ανέβηκε στο 11-8. Κάναν και ΜακΚίσικ έκαναν τη διαφορά στο φινάλε, Ουόκαπ και Πίτερς φανταστικοί για ακόμη μια φορά.

Στο 10-9 έπεσαν οι Μονεγάσκοι που κράτησαν τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Πειραιώτες και μόνο αυτό κρατάνε από τον αγώνα στιο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τη κλασική του πεντάδα, αυτή των Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ. Η Μονακό άρχισε με τους Ουαταρά, Τζέιμς, Ντιαλό, Μπράουν και Τζέτε.

Ο Ολυμπιακός από το ξεκίνημα ακούμπησε την μπάλα στη ρακέτα με τον Φαλ να είναι εξαιρετικός, αλλά η Μονακό ήταν αψεγάδιαστη στα πρώτα λεπτά. Δεν έκανε λάθη, ήταν εύστοχο και για αυτό ήταν μπροστά με 13-19, με τους «ερυθρόλευκους» να μην παίζουν στα πρώτα λεπτά αρκετά δυνατά στην άμυνα και έτσι οι Γάλλοι που έχουν παίκτες ποιοτικούς πέτυχαν 21 πόντους, ωστόσο ο Ολυμπιακός ήταν κοντά με τον ΜακΚίσικ να είναι δυναμίτης και να…βάζει φωτιά στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ο Αμερικανός με τις ενέργειες του σε άμυνα και επίθεση, βοήθησε την ομάδα, έβαλε και τον κόσμο στην εξίσωση και ο αγώνας έγινε «πόλεμος» με τη Μονακό να μην μπορεί να σκοράρει με εύκολο τρόπο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Πολλές και μεγάλες διακοπές βέβαια στη δεύτερη περίοδο με το Instant Replay να χαλάει τον ρυθμό, σε ένα σημείο όπου και οι δυο ομάδες ήθελαν να παίξουν και να τρέξουν.

Η ουσία είναι πως ο Ολυμπιακός επέστρεψε γρήγορα και έκανε το παιχνίδι…πόλεμο απέναντι στη Μονακό που στα πρώτα λεπτά έπαιζε λες και πήγαινε βόλτα.

Ο Ολυμπιακός είχε στο πρώτο ημίχρονο 11/21 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 6/6 βολές, 17 ριμπάουντ (14-3), 10 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ, 4 λάθη, 8 φάουλ και τους ΜακΚίσικ - Πίτερς στους 7 πόντους.

Η Μονακό τελείωσε τις δυο πρώτες περιόδους με 13/29 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 19 ριμπάουντ (14-5), 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 2 λάθη, 7 φάουλ και τους Γουόκερ, Μπράουν, Τζαϊτέ στους 6 πόντους.

«Πόλεμος» και στο τρίτο δεκάλεπτο σε έναν αγώνα όπου οι δυο ομάδες έπαιζαν στο παρκέ λες και δεν υπήρχε αύριο.

Ο Μοτιεγιούνας δημιούργησε προβλήματα αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις με τον Κάνααν να είναι…ζεστός (54-56 στο 29' και 56-58 στο 30') για να πάμε σε φινάλε-θρίλερ στην τελευταία περίοδο.

Η Μονακό μπήκε καλύτερα, ξέφυγε με 62-56 αλλά κάπου εκεί ο Θρύλος έγινε…ταύρος και πήρε παραμάζωμα τη Μονακό.

Ένα πάρα πολύ δύσκολο corner-three του ΜακΚίσικ (59-62) έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης πριν ο Πίτερς ισοφαρίσει στο 62-62.

Ο Κάνααν έβαλε ένα ακόμη μεγάλο σουτ για το 67-66 αλλά η Μονακό ήταν εκεί και μέσα στο ματς γιατί πήρε επιθετικά ριμπάουντ αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αποφασισμένος να κερδίσει και το έκανε.

Ήταν ψύχραιμος εκεί που έπρεπε, όπως και κόντρα στην Αρμάνι την Τρίτη. Ο Πίτερς πάσαρε για τον ΜακΚίσικ και εκείνος με τρίποντο έκανε το 72-69.

Ο Κάνααν είχε 2/2 για το 74-70, ο Τζέιμς έβαλε τρίποντο για το 74-73, ο Πίτερς είχε 1/2 για το 75-73 στα 3.5" και στην τελευταία φάση ο Τζέιμς ήταν άστοχος από το κέντρο.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-36, 56-58, 75-73.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Γουίλιαμς-Γκος (0/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάναν 16 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 8/8 βολές), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 34 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις, Πίτερς 14 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρούσεβ 2, Μιλουτίνοβ 2, ΜακΚίσικ 13 (2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 8 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Μπλόσομγκεϊμ 2 (1/6 σουτ), Μπράουν 9 (4/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντιάλο 9 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κορνέλι, Τζαϊτέ 14 (7/9 δίποντα, 4 ριμπάουν τ), Γουόκερ 6 (2), Μοτιεγιούνας 9 (1), Ουατάρα 4 (6 ριμπάουντ), Χολ 2, Τζέιμς 10 (3/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/32 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 16/18 βολές, 30 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ, 7 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 25/52 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 5/7 τρίποντα, 38 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 14 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 4 λάθη, 20 φάουλ