Παρτίζαν - Βιλερμπάν 90-77: Σαν σε προπόνηση πριν το ντέρμπι με Ερυθρό Αστέρα (highlights)

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Παρτίζαν τον αγώνα με τη Βιλερμπάν, επικρατώντας με 90-77.

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα και παρά τις απουσίες των Ζακ ΛεΝτέι, Αλέκσα Αβράμοβιτς, Ούρος Τριφούνοβιτς, η Παρτίζαν πάτησε τη Βιλερμπάν με 90-77 στη «Stark Arena» ενόψει και του ντέρμπι της Ερυθρό Αστέρα.

Οι Σέρβοι πάτησαν... γκάζι μετά τη δεύτερη περίοδο και έφτασαν στη 10η νίκη τους σε 18 αγώνες στη Euroleague, την ώρα που οι Γάλλοι παραμένουν στην «ουρά» της βαθμολογίας με 2-16.

Τα... κέφια του Κέβιν Πάντερ (22π., 4/5τρίπ.) και ο επιθετικός πλουραλισμός της Παρτίζαν της έδωσαν ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα μετά τη δεύτερη περίοδο (επί μέρους σκορ 27-14) και «τελείωσαν» νωρίς το ματς για τους Σέρβους.

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είδε όλους τους παίκτες του που πάτησαν το παρκέ να σκοράρουν, την ώρα που η Βιλερμπάν εκμεταλλευόμενη τη χαλάρωση των Σέρβων, κατάφερε να «μαζέψει» λίγο τη διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας ως μοναδικό διασωθέντα τον Μάικ Σκοτ (24 π., 3/8 τρ., 10 ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 50-31, 69-45, 90-77

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Σμιθ 4, Βούκτσεβιτς 7 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κοπρίβιτσα 2 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Πάντερ 22 (5/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμάιλαγκιτς 3 (1/1 τρίποντο, 3 κλεψίματ), Γιάραμαζ 11 (2), Νάναλι 3 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Άντζουσιτς 15 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Ντόζιερ 2, Πονίτκα 4 (3 ριμπάουντ), Καμίνσκι 8 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καμπόκλο 9 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Ποτσέκο): Σκοτ 24 (3/8 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λι 8 (1/9 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Καχούντι 6 (1/3 τρίποντσ, 6 ριμπάουντ), Λοβέρν 6 (4 ριμπάουντ), Καμπαρό 9 (1/2 τρίποντα, 4 λάθη), Τζάκσον 11 (1), Εγκμπούνου (4 ριμπάουντ), Φαλ 3, Λάιτι 10 (2).