Ολυμπιακός – Αρμάνι Μιλάνο 79-74: Έπαιξε με τη φωτιά αλλά κέρδισε (highlights)

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 79-74 την Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ αν και στο τέλος πήγε να χύσει την καρδάρα με το γάλα.

Για τη 18η αγωνιστική της EuroLeague, ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση της Αρμάνι Μιλάνο (79-74) στο ΣΕΦ και πανηγύρισε την τρίτη σερί νίκη του ενώ την Πέμπτη (4/1) περιμένει στο σπίτι του τη Μονακό.

Με την κλασική πεντάδα (Γουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ) ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Με ψηλό σχήμα η Αρμάνι Μιλάνο αφού ο Μεσίνα (δεν είχε στη διάθεσή του τους Μάοντο Λο, Μπίλι Μπάρον, Σαβόν Σιλντς και Νίκολα Μίροτιτς) επέλεξε τους Νέιπιερ, Χολ, Μέλι, Φόιγκντμαν, Καμαγκατέ.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης ήταν φανταστικός σε άμυνα και επίθεση. Με ένα 10-0 σερί ξέφυγε 10-2 ενώ μέσα στην πρώτη περίοδο είχε ξανά διαφορά οκτώ πόντων με το τρίποντο του Πίτερς. Ήταν επιθετικός στην άμυνα, έτρεξε όταν έπρεπε και δεν έκανε λάθη αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Οι Ιταλοί επέστρεψαν αφού εκμεταλλεύτηκαν τα διαδοχικά λάθη του Ολυμπιακού και όχι μόνο μείωσαν (16-11, 16-14) αλλά έκλεισαν και την περίοδο έχοντας πάρει προβάδισμα (18-19) με τον Τόνουτ να κάνει τη ζημιά με διαδοχικά τρίποντα. Το κακό για τους Πειραιώτες δεν ήταν πως έκαναν λάθη αλλά τα…πλήρωσαν όλα με τους Ιταλούς να τα εκμεταλλεύονται.

Με Γκος, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Πετρούσεφ και Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, με τον Έλληνα γκαρντ να κάνει τη διαφορά σε άμυνα και επίθεση ενώ εξαιρετική δουλειά έκαναν οι Σέρβοι κάτω από το καλάθι.

Με ένα απίθανο τρίποντο του Λαρεντζάκη, ο Ολυμπιακός όχι μόνο πήρε το προβάδισμα (27-26) αλλά ξεσηκώθηκε και το γήπεδο, με τον Έλληνα άσο να παίζει και φοβερή άμυνα. Ο Μιλουτίνοφ με τέσσερις σερί πόντους πήγε το ματς στο +5 (31-28), με τον Ολυμπιακό να ελέγχει το ματς αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει απέναντι στη Μιλάνο που έχει έμπειρους παίκτες με ταλέντο.

Με νέο τρίποντο του Λαρεντζάκη η διαφορά πήγε στο +6 (34-26), ωστόσο πάνω στον ενθουσιασμό του έφτασε τα τρία φάουλ, με τον Μπαρτζώκα μάλιστα να έχει σηκώσει τον Κάνααν για να τον περάσει στη θέση του αλλά δεν πρόλαβε το τρίτο φάουλ του Λαρεντζάκη.

Το κακό ήταν πως έγινε πάνω στον Φλακαντόρι (καλάθι και φάουλ), ο οποίος έκανε ζημιά στο πρώτο ημίχρονο και με τους 11 πόντους που είχε αποδείχθηκε κομβικός στην επίθεση της Αρμάνι. Το ημίχρονο έκλεισε με καλάθι των ΜακΚίσικ, Χάινς και τον Ολυμπιακό να έχει ένα προβάδισμα πέντε πόντων (40-35).

Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 9/21 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 7/8 βολές, 21 ριμπάουντ (11-10), 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη και τον Μιλουτίνοφ στους 9 πόντους.

Η Αρμάνι Μιλάνο έχει 11/18 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ (7-2), 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 8 λάθη και τον Φλακαντόρι στους 11 πόντους.

Με την πεντάδα του πρώτου δεκαλέπτου ξεκίνησε και το τρίτο ο Ολυμπιακός, ενώ ο Μεσίνα άφησε τα ψηλά σχήματα και μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με Τόνουτ, Μέλι, Νέιπιερ, Χολ, Φόιγκντμαν.

Με Πίτερς (τρίποντο), Φαλ ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά πήγε στο +10 (45-35) αλλά ο Μέλι απάντησε άμεσα (45-37), για να κάνει το 47-37 με 2/2 βολές ο Ουόκαπ ενώ ο Κάνααν έδωσε και προβάδισμα 12 πόντων (49-37).

Με τον Φαλ να κάνει «πάρτι» κάτω από τα καλάθια, ο Ολυμπιακός έφτασε και στο +13 (56-43), παίζοντας με μυαλό και στις δυο πλευρές του παρκέ και την Αρμάνι να μένει κοντά με τον Φλακαντόρι να παραμένει ζεστός. Με 2/2 βολές από τον Φαλ η διαφορά, 1.53 πριν από το τέλος πήγε και στο +15 (61-46) σε μια περίοδο όπου η ομάδα του Πειραιά απέφυγε τα λάθη.

Δυστυχώς, αυτά ήρθαν μαζεμένα στην τελευταία περίοδο, με την Αρμάνι όχι μόνο να μένει μέσα στο ματς αφού δεν άφηνε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει περισσότερο αλλά μείωσε με διαδοχικά τρίποντα (δύο του Μπορτολάνι και ένα του Τόνουτ) στους τέσσερις (74-70, 3.56 πριν από το τέλος του αγώνα).

Η διαφορά πήγε και στο καλάθι (74-72) ενώ ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα της περιόδου ήταν μπροστά με 13! Η Αρμάνι ισοφάρισε 74-74 με νέο καλάθι του Νέιπιερ (2.47 για το τέλος).

Ο Γκος με τρίποντο έκανε το 77-74 με ένα πολύ μεγάλο σουτ και στη συνέχεια ο Φαλ σταμάτησε τον Φλακαντόρι. Ο Πίτερς 1.14 πριν από τη λήξη έδωσε αέρα 5 πόντων (79-74) για τον Ολυμπιακό, με τον Φαλ να πασάρει.

Οι Ιταλοί κοίταξαν στο φινάλε να μην χάσουν και τη διαφορά που είχαν κερδίσει στον πρώτο γύρο, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά η ουσία είναι πως πήρε τον αγώνα και συνεχίζει την ανοδική του πορεία.

Οι Μουστάφα Φαλ και Νίκολα Μιλουτίνοφ κυριάρχησαν ενώ ο Γάλλος ήταν κομβικός στο φινάλε. Σταθερή αξία ο Πίτερς, ο Λαρεντζάκης ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο. Μεγάλο σουτ από τον Γκος τη στιγμή που η μπάλα…έκαιγε.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-35, 63-50, 79-74.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 10 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κάναν 6 (3/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 8 (2), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπανικολάου 2 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πίτερς 16 (4/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεβ 2, Μιλουτίνοβ 13 (4/6 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 2 (1/4 σουτ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πόιθρες 4 (2/6 δίποντα), Μπορτολάνι 11 (3/4 τρίποντα), Τονούτ 13 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Μέλι 4, Νέιπιερ 14 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμαγκατέ, Φλακαντόρι 14 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Χολ 2 (1/6 δίποντα), Χάινς 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φόγκτμαν 4

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/35 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 11/12 βολές, 37 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 14 επιθετικά), 22 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 17 λάθη, 17 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 20/34 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 7/7 βολές, 16 ριμπάουντ (12 αμυντικά - 4 επιθετικά), 21 ασίστ, 11 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 10 λάθη, 16 φάουλ