Άλμπα - Ολυμπιακός 67-94: Ερυθρόλευκο πάρτι στο Βερολίνο (highlights)

Όταν αποφάσισε να παίξει άμυνα, ο Ολυμπιακός... ποδοπάτησε την Άλμπα στο Βερολίνο επικρατώντας 94-67 και έκλεισε με θετικό πρόσημο τη χρονιά (9-8). Τρομερό ματς από τους Άλεκ Πίτερς (23π, 7/7 δπ., 2/4 τρ., 7ρ.) και Μουστάφα Φαλ (12π., 4/4 δπ, 6ρ, 3ασ. και 2 μπλοκ).

Στο καλύτερο του φετινό παιχνίδι ο Ολυμπιακός διέλυσε με 94-67 την Άλμπα Βερολίνου στη Γερμανία, ανέβηκε στο 9-8 και έκλεισε με ιδανικό τρόπο τη χρονιά και τον πρώτο γύρο της Ευρωλίγκας.

Οι Πειραιώτες έκαναν ολοκληρωτικό β' μέρος αφήνοντας πίσω την κακή τους εικόνα στις πρώτες δύο περιόδους και με άμυνα-γρανίτη «ποδοπάτησαν» την Άλμπα φτάνοντας στην επικράτηση.

Το πιο παραγωγικό φετινό ματς των «ερυθρόλευκων» που είχαν επιθετική πολυφωνία αλλά και κορυφαίους τους Άλεκ Πίτερς (27π, 7/7 δπ., 2/4 τρ.) και Μουστάφα Φαλ (12π., 4/4 δπ, 6ρ, 3ασ. και 2 μπλοκ). Δεν έπαιξαν λεπτό Πετρούσεφ και Μπραζντέικις.

Στο 3-14 η Άλμπα που έβαλε δύσκολα στα πρώτα 15 λεπτά με το εκπληκτικό ποσοστό στα τρίποντα (56,8%, 9/16) αλλά «θόλωσε» από την άμυνα του Ολυμπιακού και γνώρισε μια ακόμη ήττα.

Μπροστά καλός πίσω... έμπαζε!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με την γνωστή του πεντάδα Γουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ. Μετά τα πρώτα δύο λεπτά, οι Πειραιώτες έβρισκαν τρόπο να τροφοδοτούν τον ψηλό τους και με έξι σερί πόντους του Φαλ, πήραν προβάδισμα με δύο πόντους στο 6’ (14-12).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησε ιδανικά στην επίθεση αλλά οι αργές περιστροφές και τα λάθη έδωσαν το δικαίωμα στην Άλμπα να περάσει μπροστά με έξι πόντους στο 10’ (22-19) και να κλείσει με προβάδισμα την 1η περίοδο αλλά και με 5/8 τρίποντα!

Ο κόουτς του Ολυμπιακού άλλαξε την πεντάδα του αλλά στις πρώτες δύο επιθέσεις του, σούταρε στη λήξη και χωρίς να κυκλοφορεί σωστά τη μπάλα. Μάλιστα η Άλμπα με τρίποντο του Μπράουν η διαφορά ανέβηκε στους 9 (28-19) στο 13’.

Αντίδραση αλλά...

Μάλιστα οι πρώτοι πόντοι ήρθαν από βολές του Λαρεντζάκη αλλά ο Τόμας και ο Μάτισεκ με τρίποντα έγραψαν την πρώτη διψήφια διαφορά στο 14’ (34-23), κάτι που ανάγκασε τον Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ.

Με δύο καλές άμυνες ο Ολυμπιακός βρήκε δύο αιφνιδιασμούς με τον Γκος μειώνοντας στο 16’ στους 7 (36-29) ενώ με δύο εύστοχες βολές του Λαρεντζάκη, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν και άλλο (36-31).

Ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό μέσα από την άμυνα του και με δύο μπλοκ του Μιλουτίνοφ και ισάριθμα τρίποντα από Λαρεντζάκη και Γκος μείωσε στον πόντο (40-39) δύο λεπτά πριν το φινάλε του α’ μέρους αλλά η Άλμπα είχε απάντηση με νέο τρίποντο (56,8% και 9/16) και τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 43-40.

Έβαλε μυαλό και την... κατάπιε

Στην επανάληψη, πέντε αναπάντητοι του Πίτερς έβαλαν τον Ολυμπιακό μπροστά (43-45) και κρατώντας την Άλμπα χωρίς καλάθι στα πρώτα 3’. Μάλιστα με το πρώτο εύστοχο σουτ τριών πόντων ο Κάνααν έδωσε για πρώτη φορά διαφορά 4 πόντων στην ομάδα του (43-48).

Η εκπληκτική άμυνα του στο ξεκίνημα του έδωσε το δικαίωμα να βρει ανοιχτούς χώρους, να αναγκάσει την Άλμπα σε λάθη και με μπροστάρη τον Πίτερς να πάρει γερό προβάδισμα στο 24’ (45-52).

Οι Πειραιώτες έχοντας καθαρίσει το μυαλό τους, στόχευαν πλέον κάθε αδυναμία της Άλμπα και με ευστοχία από τη γραμμή των βολών άφησε στο -11 τους Γερμανούς (45-56) στα μισά του 3ου δεκαλέπτου. Το πρώτο τρίποντο της Άλμπα ήρθε δια χειρός Τόμας στο 26’ και μάλιστα αυτό ήταν το πρώτο εντός πεδιάς των Γερμανών ύστερα από έξι άγονα λεπτά.

Στο 28’ ο Άλεκ Πίτερς με καλάθι και φάουλ αύξησε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (51-64) ως εκείνο το σημείο, την ώρα που η Άλμπα έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο εξαιτίας της ασφυκτικής πίεσης του Ολυμπιακού στη μπάλα.

Δύο ακόμη πόντοι του Πίτερς από έξοχη ασίστ του Παπανικολάου, έβαλαν την «σφραγίδα» στο 3ο δεκάλεπτο στέλνοντας τη διαφορά στο +16 (51-67).

Με την ίδια ενέργεια και με τρίποντο ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και στο τελευταίο δεκάλεπτο αφού ο Λαρεντζάκης έκανε το 51-70 στο 31’. Το +20 ήρθε από νέο εύστοχο τρίποντο του Παπανικολάου (53-73).

Η Άλμπα με έξι σερί πόντους προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ο εξαιρετικός Πίτερς με καλάθι από το ύψος των βολών έκανε το 59-75 στο 35’ κάνοντας ακόμα πιο εύκολο το έργο του Ολυμπιακού.

Στο 37’ ο ΜαΚίσικ έκανε το 63-83 προσθέτοντας και αυτός το όνομα του στον φωτεινό πίνακα με τους σκόρερ, ενώ ο Αμερικανός έφερε τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (65-89) στο 39' σε μια βραδιά που οι νταμπλούχοι Ελλάδας όταν αποφάσισαν να παίξουν άμυνα τα έκαναν όλα πιο εύκολα και πήραν ένα σημαντικό διπλό, βελτιώνοντας τη βαθμολογική τους θέση.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 43-40, 51-67, 67-94.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Μπράουν 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Σπανιόλο 11 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουέτζελ 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντέλοου 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 2 (0/5 τρίποντα), Τόμας 15 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Κουμάτζι 2, Ραπίκ, Τίμαν 5 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιν 6 (0/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (1/3 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Γουίλιαμς-Γκος 13 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάνααν 6 (2/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 10 (2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 1 λάθος), Φαλ 12 (4/4 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 9 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πίτερς 23 (7/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 4 (1/1 δίποντο, 3 ριμπάουντ), Σίκμα 4, ΜακΚίσικ 9 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 15/36 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 4/5 βολές, 23 ριμπάουντ (16 αμυντικά - 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/31 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 18/22 βολές, 34 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 6 επιθετικά), 30 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 11 λάθη, 12 φάουλ