Ολίμπια Μιλάνο - Παναθηναϊκός 68-76: «Καθάρισε» ο Ναν στο φινάλε (highlights)

Με πρωταγωνιστή τον Ναν, ο Παναθηναϊκός νίκησε στο Μιλάνο 76-68 την Ολίμπια

Με ηγέτη τον Ναν στο φινάλε, ο Παναθηναϊκός κέρδισε την Ολίμπια με 76-68 και έκλεισε ιδανικά τη «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκας, καθώς είχε προηγηθεί η νίκη στο Μονακό.

Το παιχνίδι στο Mediolanum Forum ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Με ένα εκρηκτικό σημείο η Ολίμπια κατάφερε να ξεφύγει με 21-13 στο 8’. Ο Παναθηναϊκός όμως απάντησε και γρήγορα όχι μόνο μάζεψε τη διαφορά, αλλά προσπέρασε κιόλας (21-22). Με τρίποντο του Σιλντς οι Ιταλοί έκλεισαν μπροστά την α’ περίοδο (24-22).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στη β’ περίοδο και προηγήθηκε με 24-30. Η Ολίμπια είχε κολλήσει επιθετικά και ο ΠΑΟ πήγε στο +8 (24-32). Το πρώτο καλάθι των Ιταλών στην περίοδο ήρθε στο 15’, με τρίποντο του Βόιγκτμαν (27-32). Η Ολίμπια πήρε τα πάνω της και με πρωταγωνιστή τον Τονούτ, πέρασε ξανά στη θέση του οδηγού (33-32). Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις δυο ομάδες στα ίσα (41-41).

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 49-45 στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με καλάθια των Γκραντ και Ναν. Οι «πράσινοι» βρήκαν ρυθμό και αποσπάστηκαν με εφτά πόντους (55-48). Με …τετράποντο του Σιλντς, η Ολίμπια έφερε το ματς στον πόντο (54-55). Στο 30’ ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 59-56.

Με τρίποντο του Μπορτολάνι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 59-59 στην έναρξη της τελευταίας περιόδου. Ο Πόιθρες έβαλε μπροστά την Ολίμπια (61-59). Μήτογλου και Γκριγκόνις έκαναν εκεί το 61-64, αλλά αρνούμενοι να παραδοθούν οι Ιταλοί ισοφάρισαν ξανά (65-65). Ο Λεσόρτ έκανε το 65-67 αλλά μετά τραυματίστηκε από φάουλ του Μέλι και αποχώρησε. Ο Ναν με τέσσερις σερί πόντους έκανε το 65-71 στο 37’. Ο Σιλντς κράτησε όρθια την Ολίμπια (68-71) αλλά ο ίδιος έχασε μετά ένα κρίσιμο καλάθι. Ο Ναν φοβερός πέτυχε μεγάλο τρίποντο (68-74), η Ολίμπια δεν μπορούσε άλλο και ο ΠΑΟ απέδρασε με το «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 41-41, 56-59, 68-76

ΟΛΙΜΠΙΑ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πόιθρες 2, Μπορτολάνι 7, Τονούτ 6, Μέλι 7 (8ρ.), Μπαρόν 4, Καμαγκάτε, Φλακαντόρι 10, Χολ 3, Καρούζο, Σιλντς 13 (7ρ.), Χάινς 4, Βόιγκτμαν 12 (6ρ.).

Ομαδικά στατιστικά: 18/31 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 8/9 βολές, 32 ριμπάουντ (24-8), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 κοψίματα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόζα 2, Σλούκας 9 (6ασ.), Γκραντ 10, Ναν 17 (5ασ.), Λεσόρτ 16, Αντετοκούνμπο 5, Γκριγκόνις 3, Ερνανγκόμεθ 7 (7ρ.), Μήτογλου 7 (6ρ.).