Βιλερμπάν - Ολυμπιακός 73-85: Επιστροφή σε νίκες και κανονικότητα! (highlights)

Ο Ολυμπιακός πέρασε από τη Λιόν με 73-85 επί της Βιλερμπάν, έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές και κορυφαίους τους Κάνααν και Πίτερς.

Ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του στην LDLC Arena, επικρατώντας με 73-85 της Βιλερμπάν για την 16η αγωνιστική της EuroLeague, ολοκληρώνοντας τη «διαβολοβδομάδα» με νίκη.

Πέραν από την επιστροφή στις νίκες, μετά από δύο σερί ήττες, οι Πειραιώτες έχουν λόγους να χαμογελούν. Οι... συνήθεις ύποπτοι φέτος Πίτερς και Κάνααν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων, εξαιρετικός ο ΜακΚίσικ στη δεύτερη περίοδο, ενώ ο Μουστάφα Φαλ σημείωσε ρεκόρ καριέρας στις ασίστ και στις τάπες με 7 και 8 συνολικά!

Άλλο ένα πολύ ενθαρρυντικό στοιχείο είναι τα ποσοστά των «ερυθρόλευκων» από τη γραμμή των βολών, όπου ήταν αλάνθαστοι με 12/12!

Ο αγώνας

Με κύριο εκφραστή τον Πίτερς στην επίθεσή του ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-10. Ο Μιλουτίνοφ αποχώρησε με δύο φάουλ, παίζοντας ένα λεπτό. Ο Κάνααν με δύο σερί τρίποντα, αλλά και ο Παπανικολάου από την γωνία στο τέλος της περιόδου έγραψε το 18-25.

Η δεύτερη περίοδος είχε πρωταγωνιστή τον ΜακΚίσικ, ο οποίος έβαλε σερί τρίποντα για το 26-33 στο 13', έβαλε γκολ φάουλ για το 31-41 και με κλέψιμο σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 35-47, ενώ ευστόχησε και στις βολές για το 37-49.

Μετά την ανάπαυλα, οι Πειραιώτες έστειλαν το ματς στο +18, όμως στη συνέχεια ακολούθησε ένα νεκρό διάστημα που οι Γάλλοι μείωσαν στους επτά. Με ένα γκολ-φάουλ του Κάνααν για το 52-62, ένα τρίποντο του για το 52-65 και ένα ακόμα σουτ του για το 52-68 απάντησε η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός έριξε ταχύτητα, ενώ το αντιαθλητικό που σφυρίχτηκε στον Πετρούσεφ για το φάουλ του στον Λι έβαλε πάλι την Βιλερμπάν, όμως και πάλι ο Κάνααν βγήκε μπροστά για τους «ερυθρόλευκους» και καθάρισε το ματς για το τελικό 69-81.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 37-49, 57-71, 73-85

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Ποτσέκο): Σκοτ 12 (4/6 δίποντα, 4/4 βολές), Λι 16 (1/3 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καχούντι 9 (4/9 σουτ), Λοβέρν 10 (3/8 δίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λουγουαγού-Καμπαρό 16 (5/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/6 βολές), Τζάκσον, Εγκμπούνου 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 4 (2/5 δίποντα), Λάιτι, Εντιαγέ, Γιάκοβ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Ουίλιαμς-Γκος 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάναν 19 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Λαρεντζάκης 8 (1), Φαλ 2 (1/2 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 μπλοκ), Παπανικολάου 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πίτερς 17 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Μπραζντέικις, Πίτερς 17 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 4 (3 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ, Σίκμα, ΜακΚίσικ 13 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές)