Mονακό - Παναθηναϊκός 90-91: Ο Γκριγκόνις «καθάρισε» στο τέλος (highlights)

Με τον Μάριους Γκριγκόνις να ευστοχεί στην εκπνοή του αγώνα, ο Παναθηναϊκός νίκησε (90-91) τη Μονακό.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο Μονακό, ο Παναθηναϊκός που βρέθηκε να χάνει με διψήφια διαφορά στο σκορ, όχι μόνο γύρισε το ματς, αλλά κατάφερε και να το πάρει (90-91) με «καυτό» τρίποντο του Γκριγκόνις την εκπνοή της αναμέτρησης. Σπουδαίο «διπλό» για τους «πράσινους».

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση, καταφέρνοντας με σερί πόντους του Σλούκα να προηγηθεί με σκορ 10-16. Στο ημίχρονο όμως βρέθηκε να χάνει με 47-39, ενώ στο 30' βρέθηκε στο -11 (67-56). Στην τελευταία περίοδο, η Μονακό με τον Ντιαλό προηγήθηκε με +12 (75-63), ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 80-70 στο 35', αλλά κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός αντέδρασε. Λεσόρ και Χουάντο μείωσαν τη διαφορά (80-77), ενώ ο Σλούκας με τρίποντο στο 38' έφερε το σκορ στα ίσα (84-84). Το ματς είχε γίνει ντέρμπι.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το επιθετικό ριμπάουντ του Λεσόρ έφεραν το σκορ και πάλι στα ίσα (88-88), βάζοντας... φωτιά στο ματς, με το παιχνίδι πλέον να έχει 20'' για το τέλος. Η μπάλα πήγε στον Οκόμπο, ο οποίος ευστόχησε (90-88), με τον Παναθηναϊκό να έχει 2'' στη διάθεσή του. Ο Μήτογλου πάσαρε στον Γκριγκόνις, ο οποίος στην εκπνοή έβαλε το νικητήριο καλάθι του αγώνα (90-91).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 47-39, 67-56, 90-91.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Βιλντόσα 11, Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 17, Γκραντ 2, Ναν 14, Λεσόρ 16, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 15, Ερνανγκόμεθ 2, Μήτογλου 12 .

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 15, Μπλόσομγκεϊμ, Μπράουν 5, Ντιάλο 17, Κορνελί 2, Γουόκερ 13, Μοτιεγιούνας 8, Ουαταρά 3, Χολ 11, Τζέιμς 16.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 26/42 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 12/16 βολές, 29 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 21/40 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 21/25 βολές, 37 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη.