Φενέρμπαχτσε - Ζαλγκίρις 80-78: Ανατροπή με όπλο την άμυνα (highlights)

Με όπλο τη άμυνα στο δεύτερο μέρος η Φενέρμπαχτσε σταμάτησε την επέλαση της Ζαλγκίρις στην Κωνσταντινούπολη επικρατώντας με 80-78 για τη 15η αγωνιστική της EuroLeague.

Ανεβάζοντας την απόδοσή της στην άμυνα, η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη με ανατροπή στο δεύτερο μέρος κόντρα στη Ζαλγκίρις στην Κωνσταντινούπολη με 80-78 για την 15η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Ζαλγκίρις είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο με τους παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να ανεβάζουν την αμυντική τους απόδοση στην 3η περίοδο, ενώ στην τελευταία περίοδο πέτυχαν την ανατροπή παρά την εξαιρετική απόδοση του Έβανς που είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, στάθηκε όμως μοιραίος αφού έχασε τρίποντο στο τέλος που θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του.

Από την πλευρά των νικητών το καλύτερο του παιχνίδι με τη φανέλα της Φενέρ έκανε για φέτος ο Ντόρσεϊ που σταμάτησε στους 19 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 37-48, 56-62, 80-78

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Φενέρμπαχτσε 16 (6/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλμπεκιν 17 (5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σανλί 3 (1), Παπαγιάννης, Χέιζ 6 (2/7 σουτ, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπιμπέροβιτς, Πιέρ 7 (3/10 σουτ, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γκούντουριτς 7 (1), Ντόρσεϊ 19 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/5 βολές), Καλάθης 5 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάνταρ, Σεστίνα

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Έβανς 19 (1/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χέιζ 7 (4 ριμπάουντ), Γκιεντράιτις 2, Σμιτς 16 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπιρούτις 14 (5/6 δίποντα, 4/6 βολές), Χόλινς 7 (1), Σάμνερ 6 (2), Ντιμσά 3 (1), Λαβρινόβιτσους 2, Ουλάνοβας 2 (2 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 18/36 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 14/17 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη, 22 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 18/32 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 15/19 βολές, 29 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 4 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 14 λάθη, 21 φάουλ