Βίρτους - Ολυμπιακός 69-67: Χαρακίρι στην Μπολόνια με «κλειδί» Χάκετ (highlights)

Ο Ολυμπιακός προηγείτο σχεδόν για 36 λεπτά στην Μπολόνια, όμως η Βίρτους με καθοριστικές ενέργειες του Χάκετ πήρε τη νίκη με 69-67.

Μέσα από τα χέρια του έχασε το ματς ο Ολυμπιακός κόντρα στη Βίρτους, αφού ηττήθηκε στην Μπολόνια με 69-67. Οι Πειραιώτες είχαν το προβάδισμα για 36 λεπτά, όμως οι Ιταλοί με μπροστάρηδες τους Χάκετ και Ντόμπριτς έφεραν τούμπα το ματς, παίρνοντας μία σπουδαία νίκη.

Ένα μεγάλο καλάθι του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού και ένα επιθετικό που κέρδισε από τον Ουόκαπ σφράγισαν το τελικό αποτέλεσμα.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στην αναμέτρηση με Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς, Φαλ και προήγηθηκε με 0-6 στο 2', ενώ στο 6' προηγήθηκε με 7-14. Όλο αυτό το διάστημα οι Ιταλοί απειλούσαν από την περιφέρεια, παραμένοντας στο παιχνίδι με τρία τρίποντα. Εντέλει η Βίρτους έφτασε στο 17-19, εκμεταλλευόμενη την αστοχία του Ολυμπιακού από την περιφέρεια (0/7) και τα πέντε χαμένα ριμπάουντ του.

Το πρώτο τρίποντο για τον Ολυμπιακό ήρθε στη δεύτερη περίοδο με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να στέλνει το παιχνίδι με 17-24, ενώ ακολούθησε και το τρίποντο του Μπραζντέικις για το 17-27 στο 13'. Ο Πετρούσεφ πέρασε στο παιχνίδι, όντας θετικότατος στο διάστημα που αγωνίστηκε και οι Πειραιώτες κυριαρχώντας στα ριμπάουντ ολοκλήρωσαν το ημίχρονο στο +12 (28-40).

Η Βίρτους μπήκε δυναμικά στην τρίτη περίοδο και μείωσε ακόμα και στους πέντε (40-45), ενώ στη συνέχεια έφτασε και στους 4 (44-48). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με τρίποντο του Κάνααν (44-51), ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Ουίλιαμς Γκος στη δημιουργία για να διατηρήσει το προβάδισμά του. Εντέλει, ο Πίτερς αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή της περιόδου και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 47-55.

Οι Ιταλοί πλησίασαν ξανά στους 4 (53-57), όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με πέντε πόντους από Λαρεντζάκη και Πετρούσεφ. Το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Ντάνστον από τον Μιλουτίνοφ και το τρίποντο που ακολούθησε από τον Ντόμπριτς έφεραν τους Μπολονέζους σε απόσταση ενός καλαθιού (60-62). Ο Λαρεντζάκης απάντησε με τρίποντο όμως η Βίρτους προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 67-65 και τρίποντο του Ντόμπριτς.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε όμως σπατάλησε μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί. Ο Χάκετ με μεγάλο καλάθι έκανε το 69-67, ενώ στην επόμενη φάση πήρε το επιθετικό από τον Ουόκαπ. Στην τελευταία φάση οι «ερυθρόλευκοι» μπορούσαν να στείλουν το ματς στην παράταση, όμως ο Λαρεντζάκης σούταρε τρίποντο και αστόχησε.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 28-40, 47-55, 69-67

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 13 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 5 (2/8 σουτ), Μπελινέλι 12 (2/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Παγιόλα 3 (1), Ντόμπριτς 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κέικοκ 7 (3/4 δίποντα), Σενγκέλια 6 (1/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Χάκετ 8 (2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πολονάρα 2, Ντάνστον 3, Αμπάς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Oυόκαπ 3 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 2 (1/6 σουτ, 7 ασίστ), Κάναν 6 (0/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 13 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεβ 4 (2/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 10 (2/3 δίποντα, 11 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ.