Μπασκόνια - Ερυθρός Αστέρας 87-85: Άντεξαν οι Βάσκοι και συνέχισαν το σερί τους (highlights)

Με 2/2 βολές του Τάντας Σεντεκέρσκις στα 6" για το τέλος, η Μπασκόνια πήρε τη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα με 87-85.

Την τρίτη σερί νίκη της πανηγύρισε η Μπασκόνια, επικρατώντας με 87-85 του Ερυθρού Αστέρα.

Οι Βάσκοι ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο μισό, όντες στο +9 (52-43) στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο οι Σέρβοι κάπως μάζεψαν την διαφορά, φέρνοντας τη διαφορά στους πέντε πόντους (67-62) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο τέλος ο Ρόκας Γκεντράιτις έβαλε δύο μεγάλα τρίποντα, βάζοντας φωτιά στο ματς (85-85 στα 9.2" για το τέλος), αλλά τελικά οι δύο βολές του Τάντας Σεντεκέρσκις έκριναν το ματς και διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 52-43, 67-62, 87-85

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Σεντεκέρσκις 18 (8 ρ., 3/4 δ., 3/3 τρ. 3/4 β.), Χάουαρντ 17, Μονέκε 15 (9 ρ., 4/6 τρ.), Ρογκαβόπουλος 14, Μαρίνκοβιτς 9 (2 ρ.), Κότσαρ 6 (3 ρ., 1 ασ.), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 4 (6 ρ., 12 ασ.), Κιόζα 2 (4 ασ.), Ντίεζ 2 (2 ρ.), Ντιόπ, Ράιστε

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Γκεντράιτις 24 (6 ρ., 3 ασ., 4/6 δ., 5/9 τρ.), Μπολομπόι 14 (2 ρ., 3 ασ.), Τεόντοσιτς 13 (3 ρ., 6 ασ.), Λάζιτς 9 (3 ρ.), Μίτροβιτς 8 (16 ρ., 7 ασ.), Νέντοβιτς 7 (2 ρ., 1 ασ.), Τόμπι 5 (2 ρ.), Ματέους 3 (2 ρ., 2 ασ.), Λαζάρεβιτς 2, Νταβιντόβατς (1 ρ., 0/3 τρ.)