Μονακό - Ολυμπιακός 85-77: Λύγισε στο τέλος (highlights)

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να προηγείται στο 36' (69-71), έκανε καλή εμφάνιση, αλλά στο τέλος η Μονακό είχε ενέργεια, ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε τη νίκη με σκορ 85-77.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τη Μονακό με σκορ 85-77. Οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, πήραν και το προβάδισμα (69-71) στο 34', αλλά στο τέλος έχασαν το ματς. Δέχτηκαν επί μέρους σκορ 10-2 (79-73) στο 39' και κάπου εκεί το παιχνίδι έλαβε τέλος, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 85-77.

Ξεχώρισαν οι Αιζάια Κάνααν (20 πόντοι) και Άλεκ Πίτερς (15 πόντοι), ενώ από τη Μονακό έκανε τη ζημιά ο Μάικ Τζέιμς με 24 πόντους. Οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν τα 13 επιθετικά ριμπάουντ που πήραν στο ματς.

To ματς

Οι Πειραιώτες είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, ο Γάλλος σέντερ τέλειωνε τις φάσεις στο παρκέ, ενώ ο Κάνααν έβρισκε στόχο από την περιφέρεια. Στο 4' το σκορ έγραφε 7-10. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Τρίποντα από Ουατάρα και Τζέιμς, ο Μοτεγιούνας έδινε και εκείνος λύσεις στην επίθεση, ενώ ο Τζέιμς έβρισκε τον δρόμο προς το καλάθι και με ντράιβ. Ο Πίτερς είχε περιοριστεί στο σκορ, με τη Μονακό να προηγείται στο δεκάλεπτο με 22-17.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Κάνααν ήταν η σταθερή απειλή για τους Πειραιώτες στην επίθεση και με σερί τρίποντα διαμόρφωσε το 30-24. Ο βραχύσωμος γκαρντ είχε πάρει... φωτιά από την περιφέρεια, είχε ήδη 17 πόντους και 4/5 τρίποντα στο ματς, μειώνοντας τη διαφορά (34-30) στο 16'. Ο ΜακΚίσικ στο τέλος πήρε την μπάλα στα χέρια του. Με ατομική προσπάθεια κέρδισε γκολ-φάουλ στην εκπνοή και με αυτόν τρόπο έδωσε το προβάδισμα (38-39) στην ομάδα του στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Ο Άλεκ Πίτερς πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Αϊζάια Κάνααν (49-52 στο 26’), όμως, η Μονακό μέσα από την καλή της άμυνα και την περιφερειακή της ευστοχία προσπέρασε με 4π. (58-54 στο 29’). Ο Πίτερς, όμως, τους... πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα και με 2/2 τρίποντα έδωσε ξανά προβάδισμα (58-59) στην ομάδα μας με την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου.

Η μάχη συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση και στο 4ο δεκάλεπτο, με τους Πειραιώτες στο 36' (69-71) να έχουν το προβάδισμα. Στο σημείο αυτό, όμως, ο Ολυμπιακός πήγε σε κακές επιθετικές επιλογές, ήταν άστοχος από τη γραμμή των βολών και επέτρεψε στην Μονακό με ένα επί μέρους σκορ 8-2 ουσιαστικά να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη (79-73, 40’’ για το τέλος).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 38-39, 58-59, 85-77

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 11 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ 7 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 7 (2/4 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντιάλο 5 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κορνέλι 3 (1), Τζαϊτέ, Γουόκερ 4 (1/4 σουτ), Μοτιεγιούνας 8 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Ουατάρα 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές), Χολ 8 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζέιμς 24 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 6 ριμπάουντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 16 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ασίστ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Κάναν 20 (0/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ασίστ), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 1, Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Μπραζντέικις 4 (2/3 δίποντα, 2 ασίστ), Πίτερς 15 (4/5 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 7 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σίκμα 2, ΜακΚίσικ 3.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 20/35 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 21/27 βολές, 36 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 8 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/30 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 12/18 βολές, 24 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 6 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 13 λάθη.