Μπασκόνια - Μονακό 75-77: Με buzzer beater του Μπλόσμγκεϊμ (highlights)

Η Μονακό άλωσε την έδρα της Μπασκόνια με 77-75 για τη δέκατη αγωνιστική της EuroLeague.

Τέλος στο σερί τεσσάρων νικών της Μπασκόνια έβαλε η Μονακό που πέρασε νικηφόρα από την έδρα των Βάσκων με 77-75 στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής της EuroLeague.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και το ημίχρονο έκλεισε στο 36-35. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μονεγάσκοι είχαν το προβάδισμα και πήγαν στην τελευταία περίοδο με τρεις πόντους διαφορά. Οι παίκτες της Μπασκόνια δεν τα παράτησαν και λίγο έλειψαν να γυρίσουν το ματς. Στα 24 δεύτερα ο Ντιαλό έχασε δύο βολές και στα τελευταία 6 δεύτερα ο Χάουαρντ με τρίποντο έκανε το 75-75.

Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Τζέιμς αστόχησε σε τρίποντο, όμως ο Μπλόσμγκεϊμ με εντυπωσιακό κάρφωμα χάρισε τη νίκη στη Μονακό, η οποία την ερχόμενη Πέμπτη (30/11) θα υποδεχτεί στην έδρα της τον Ολυμπιακό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 36-35, 59-62, 75-77

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 18 (4/7 τρίποντα) , Ραϊέστε , Τσιόζα 5 (1/2 τρίποντα, 4 ασίστ) , Σεντεκέρσκις 13 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 15 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 8 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Ντίεθ 2, Κότσαρ 2 , Κοστέλο 8 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη) , Μονέκε 4 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 4 (4 ριμπάουντ) , Μπλόσομγκεϊμ 4 (6 ριμπάουντ) , Μπράουν 8 (8 ριμπάουντ) , Ντιάλο 13 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Γουόκερ 4, Μοτιεγιούνας 6 , Ουαταρά 6 (2), Χολ 2, Τζέιμς 28 (5/9 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 9/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 16/31 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 10/12 βολές, 36 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 19/44 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 9/11 βολές, 39 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 14 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 λάθη, 5 μπλοκ.