Βιλερμπάν - Μπάγερν 100-101: Οι Γερμανοί χάλασαν το «πάρτι» των Γάλλων (highlights)

Στην πρεμιέρα της Βιλερμπάν στο νέο της γήπεδο, η Μπάγερν Μονάχου νίκησε στη δεύτερη παράταση (100-101) τη γαλλική ομάδα.

Σε ένα ματς διαφήμιση για το ευρωπαϊκό μπάσκετ, το οποίο είχε διάρκεια 2 ώρες και 40 λεπτά, η Μπάγερν Μονάχου νίκησε τη Βιλερμπάν (100-101) στη δεύτερη παράταση. Οι Γερμανοί χάλασαν το... πάρτι των γηπεδούχων, οι οποίοι έκαναν πρεμιέρα στο νέο και υπερσύγχρονο γήπεδό τους, το οποίο γέμισε από 11.000 φιλάθλους.

Mεγάλος πρωταγωνιστής από τους νικητές ο Λεάντρο Μπολμάρο, ο οποίος μέτρησε 16 πόντους, με 7/9 δίποντα, συν 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Σερτζ Ιμπάκα (14 πόντοι). Από τους ηττημένους έκανε μεγάλο ματς ο Τζέφρι Λοβέρν με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, αλλά δεν ήταν αρκετός. Ο Νιλς Γκίφεϊ ευστόχησε σε βολή στο τέλος που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, ενώ ακολούθως ο Λουβαβό Καμπαρό-Τιμοτέ αστόχησε σε σουτ ώστε να έδινε τη νίκη στη Βιλερμπάν.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 40-37, 60-51, 74-74, 88-88, 100-101

Βιλερμπάν (Ποτσέκο): Σκοτ 21, Λι 19, Καχουντί 2, Λοβέρν 21, Καμπαρό 20, Τζάκσον 9, Εγκμπουνού, Φαλ 5, Λάιτι 3, Γιάκοβ.

Μπάγερν (Λάσο): Μπαμπ 8, Φρανσίσκο 10, Έντουαρντς 6, Γκίφεϊ 14, Μπόνγκα 7, Μπολμάρο 16, Ομπστ 9, Ιμπάκα 14, Βίμπεργκ, Μπούκερ 16, Γκιλέσπι 1.