Παναθηναϊκός - Βίρτους 90-76: Το «καθάρισε» στο 4ο δεκάλεπτο (highlights)

Ο Παναθηναϊκός 90-76 τη Βίρτους στο ΟΑΚΑ

Στο σχεδόν γεμάτο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός με ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο κέρδισε τη Βίρτους με 90-76 και έφτασε τις τρεις σερί νίκες στην Ευρωλίγκα, ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 5-4. Οι Μπολονέζοι πήγαν στο 6-3. O Μήτογλου ηγέτης, καθοριστικός στο σερί του ΠΑΟ στη δ’ περίοδο ο Λεσόρ, κομβικός και ο Γκριγκόνις.

Ο Αταμάν επέλεξε να ξεκινήσει στο ματς με τους Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Μπαλτσερόφσκι. Στα πέντε πρώτα λεπτά οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 16-11, με τον Αταμάν να περνά μέσα τους Λεσόρ και Σλούκα (αντί των Μπαλτσερόφσκι και Ναν). Τo 2ο φάουλ του Γκριγκόνις έφερε στο παρκέ και τον Βιλντόζα. Η λήξη της α’ περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 21-15. Οι Μπολονέζοι είχαν 5 λάθη.

Ο ΠΑΟ κράτησε την πρωτοπορία στο ξεκίνημα της β’ περιόδου (25-19).Η διαφορά ανέβηκε στους οχτώ (34-26) με τον Μήτογλου να φτάνει στους 10 πόντους. Η Βίρτους συνήλθε και μείωσε σε 36-33. Σκορ ημιχρόνου 45-42, με τους Μπολονέζους να έχουν βρει ρυθμό επιθετικά.

Η Βίρτους πήρε και κεφάλι στην έναρξη της επανάληψης (47-48). O Παναθηναϊκός είχε πρόβλημα αμυντικό. Με τρίποντο του Βιλντόζα ο ΠΑΟ προσπέρασε με 57-56. Με Μπελινέλι και Σενγκέλια η Βίρτους έκανε το 59-63, για να πετύχει τρίποντο στο φινάλε της γ’ περιόδου ο Βιλντόζα (62-63).

Οι Ιταλοί δεν πτοήθηκαν και έκαναν το 62-67 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Γκριγκόνις και Μήτογλου έφεραν το ματς στα ίσα (67-67) και ο Λεσόρ με κάρφωμα το 69-67. Η Βίρτους έχασε εκεί τη συγκέντρωσή της και πάλι ο Γάλλος με γκολ-φάουλ το 72-67. Στο 13-0 το σερί του ΠΑΟ (75-67). Ο Χάκετ …έλυσε τα μάγια για τη Βίρτους (75-70). Ο Παναθηναϊκός όμως ήταν πλέον αφεντικό και πήγε στο 82-70, με την ομάδα του Μπάνκι ανήμπορη να αντιδράσει. Τελικό σκορ 90-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 11, Μπαλτσερόφσκι 10, Σλούκας 11 (4ασ.), Γκραντ 7 (7ασ., 5κλ.), Ναν 11, Λεσόρ 10 (9ρ.), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 6 (4ασ.), Μήτογλου 24 (10ρ.), Μαντζούκας.

Ομαδικά στατιστικά: 22/38 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 25/27 βολές, 37 ριμπάουντ (26-11), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 κοψίματα

ΒΙΡΤΟΥΣ (Μπάνκι): Κορντινιέ 2, Λούντμπεργκ 5, Μπελινέλι 20 (3ασ.), Παζόλα 7, Σμιθ 6, Ντόμπριτς, Κάκοκ 2, Σενγκέλια 17 (11ρ., 3ασ.), Χάκετ 7, Ντάνστον 6, Αμπάς 4.