Ολυμπιακός - Ερυθρός Αστέρας 88-83: Ματσάρα στο ΣΕΦ και μυθικός Άλεκ Πίτερς! (highlights)

Ο Ολυμπιακός έκανε το 2/2 στη «διαβολοβδομάδα» της EuroLeague με 88-83 επί του Ερυθρού Αστέρα. Γιορτή του μπάσκετ στο ΣΕΦ με τον εξαιρετικό Άλεκ Πίτερς να κάνει ρεκόρ καριέρας.

Σε ένα χορταστικό ματς στο ΣΕΦ, ο εξαιρετικός για 35' Ολυμπιακός υπέταξε τον Ερυθρό Αστέρα με 88-83, κάνοντας το 2/2 στη «διαβολοβδομάδα» της EuroLeague.

Οι Πειραιώτες είδαν τους Σέρβους να παίρνουν «φωτιά» από τη γραμμή του τριπόντου, όμως είχαν τις δικές τους λύσεις από το 6.75, περιορίζοντας παράλληλα την δημιουργία της ομάδας του Βελιγραδίου.

Μυθική εμφάνιση και ρεκόρ καριέρας από τον Άλεκ Πίτερς (28 π.) με άξιο συμπαραστάτη τον Μουστάφα Φαλ. Νέντοβιτς (26 π.) και Τεόντοσιτς (15 π.) κράτησαν τον Αστέρα στο ματς μέχρι το τέλος.

Το ματς

O Oλυμιακός ξεκίνησε το ματς έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ, ενώ ο Αστέρας με τους Λαζάρεβιτς, Νταβίντοβατς, Νέντοβιτς, Ντος Σάντος και Μπολομπόι. Στην πρώτη περίοδο, με εξαίρεση ένα μικρό προβάδισμα των Σέρβων στις αρχές του αγώνα (2-7), καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει μεγάλο προβάδισμα. Το 20-23 του δεκαλέπτου προέκυψε κυρίως από την ευστοχία των φιλοξενούμενων από την περιφέρεια (5/9) και με κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Νέντοβιτς, την ώρα που ο Ολυμπιακός στην επίθεση είχε ως όπλα τους Πίτερς, Κάνααν και Φαλ.

Η «βροχή» τριπόντων του Αστέρα συνεχίστηκε και στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τους Σέρβους να φτάνουν να προηγούνται στο 28-35. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν την άμυνά τους, απάντησαν με μπροστάρηδες τους Πίτερς, Φαλ και Λαρεντζάκη και βρέθηκαν να προηγούνται στο ημίχρονο με 45-44.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά με Φαλ και Πίτερς, αλλά και ένα επιμέρους 7-3, με τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει αισθητά. Οι Πειραιώτες πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (57-47), ενώ με φόρα από τα 6.75 έφτασαν και στο +14 (64-50). Ο Αστέρας τελικά μείωσε σε 64-51 στην λήξη του ημιχρόνου, σημειώνοντας μόλις 9 πόντους στο δεκάλεπτο!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά αδυνατούσε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους. O Άλεκ Πίτερς έστειλε τη διαφορά στο +15 και αποθεώθηκε, όμως οι Σέρβοι με ένα επιμέρους 17-7 επέστρεψε στο ματς (80-75). Μετά από αλλεπάλληλες άστοχες κατοχές, ο Πίτερς με δύο βολές έστειλε τον Ολυμπιακό στο +7 (82-75). Ο Ερυθρός απάντησε με ένα τρίποντο (82-78) και στη συνέχεια σημάδεψε τον Ουόκαπ για να τον στείλει στις βολές. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου δεν παράτησε το ματς μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, όμως τελικά ο Ολυμπιακός έφυγε με τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 45-44, 64-53, 88-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Oυόκαπ 6 (1/8 σουτ, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάναν 15 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λούντζης 3 (1), Λαρεντζάκης 1), Φαλ 14 (7/10 δίποντα, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Παπανικολάου 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 28 (5/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίκμα 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/30 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 15/24 βολές, 39 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 12 επιθετικά), 26 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 11 λάθη, 18 φάουλ

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς, Τεοντόσιτς 15 (4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νταβιντόβατς 5 (1), Μίτροβιτς 8 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμπι 7 (1), Μπόλομποϊ 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ίλιτς, Νέντοβιτς 26 (4/8 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 3/3 βολές), Γκιεντράιτις 6 (0/5 τρίποντα), Ντος Σάντος 9 (3/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 15/33 δίποντα, 15/33 τρίποντα, 8/11 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη, 25 φάουλ