Βίρτους Μπολόνια - Αρμάνι 86-79: Πήρε το ιταλικό ντέρμπι με κορυφαίο τον Λούντμπεργκ (highlights)

Η Βίρτους Μπολόνια με κορυφαίο τον Ίφε Λούντμπεργκ νίκησε 86-79 την Αρμάνι στο ιταλικό ντέρμπι για την 8η αγωνιστική της Euroleague.

Η Βίρτους Μπολόνια ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ιταλικό ντέρμπι με αντίπαλο την Αρμάνι Μιλάνο. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι κέρδισε στην έδρα της 86-79 την αντίπαλό της και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στην Ευρωλίγκα μετά τη συντριβή από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Ίφε Λούντμπεργκ με 19 πόντους.

Οι δύο ομάδες προσέφεραν ένα παραγωγικό και αμφίρροπο αγώνα, με την Αρμάνι να προηγείται στην πρώτη περίοδο με 21-26, αλλά τη Βίρτους Μπολόνια να φέρνει εν συνεχεία «τούμπα» το ματς για το 45-40 στο φινάλε του δευτέρου δεκαλέπτου.

Στην τρίτη περίοδο συνεχίστηκαν οι εναλλαγές στο σκορ, με τη Βίρτους να διατηρεί το προβάδισμα (65-63), ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο το θρίλερ κορυφώθηκε.

Με τα απανωτά καλάθια του Ίφε Λούντμπεργκ οι γηπεδούχοι αποσπάστηκαν στο +7 επτά λεπτά πριν το φινάλε (70-63) και παρά τις προσπάθειες της Αρμάνι να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση (σ. έφτασε στο 81-79 1:17 πριν το τέλος), τελικά η Βίρτους έφτασε τελικά στο 86-79 που της χάρισε και τη μεγάλη νίκη στο ντέρμπι.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 45-40, 65-63, 86-79

ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 8, Λούντμπεργκ 19 (2/3 τρ., 5 ρ.), Μπελινέλι 8 (2/5 τρ.), Παγιόλα, Σμιθ 2, Ντόμπριτς 8 (4 ρ.), Μασκόλο, Κέικοκ 1, Σενγκέλια 14 (6 ρ.), Χάκετ 10, Ντάνστον 2, Αμπάς 14.

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Λο 13 (3/5 τρ.), Πόιθρες, Μπορτολάνι, Τονούτ, Μέλι 10 (4 ρ.), Ρίτσι, Φλακαντόρι, Χολ, Σιλντς 21 (5/8 τρ.), Μίροτιτς 16 (7 ρ.), Χάινς 8 (5 ρ.), Φόγκτμαν 11 (4 ρ.).