Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός 79-77: Πήγε για σούπερ ανατροπή και τα θαλάσσωσε στο τέλος (highlights)

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -16, έπαιξε τρομερά στο δεύτερο μέρος, στο τέλος είχε την κατοχή για να πάρει το ματς, αλλά ο Γκος αστόχησε και η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη με 79-77.

Ο Ολυμπιακός ήταν τραγικός στο ξεκίνημα, αλλά έκανε συγκινητική προσπάθεια για να γυρίσει το ματς στο δεύτερο μέρος, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ. Ήταν στο 38-22 στο 15', αλλά έφερε το σκορ στα ίσα (71-71) στο 37', ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του. Το ματς στο τέλος είχε δραματικό χαρακτήρα, με την τελευταία κατοχή να πηγαίνει στον Γκος. Ο Αμερικανός πήγε στο ντράιβ (η ομάδα δεν πήγε για τρίποντο νίκης), αλλά αστόχησε στην εκπνοή του χρόνου ώστε να στείλει το ματς στην παράταση. Μικρό ροτέισον με 7 παίκτες από τον Γιώργο Μπαρτζώκα. Κορυφαίος ο Παπαγιάννης με 15 πόντους, με 19 πόντους πρώτος σκόρερ ο Άλεκ Πίτερς.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Μιλουτίνοβ, ενώ η Φενέρμπαχτσε μπήκε στο ματς με τους Καλάθη, Γκούντουριτς, Πιέρ, Χέιζ και Παπαγιάννη. Οι Τούρκοι βρήκαν γρήγορα ρυθμό στο παιχνίδι, έβγαζαν συνεχώς σουτ στον Πιέρ, ο οποίος δεν έχανε τρίποντο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +10 (11-1). Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν 4 λεπτά για να πετύχουν καλάθι εντός παιδιάς (με τρίποντο του Κάνααν), με τον Χέιζ να εκτοξεύει τη διαφορά στο +11 (22-11) στο 7'. Οι Πειραιώτες έχαναν αρκετά σουτ, αναλωνόντουσαν σε λάθη, με τους Πιέρ και Παπαγιάννη να φέρνουν τη διαφορά και στο +15 (29-14) στο τέλος της περιόδου. Εφιαλτικό δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να έχουν 9/10 δίποντα και 8 ασίστ, με τον Πιέρ να μετρά ήδη 14 πόντους. Οι Τούρκοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Γιώργος Μπαρτζώκας έριξε στο παρκέ τον Μπραζντέικις, αλλά και τον Μιλουτίνοβ, ο οποίος δεν πατούσε καλά στο παρκέ λόγω του προβλήματος που εμφάνισε στο γόνατο. Ο Μότλεϊ με κάρφωμα διατήρησε τη διαφορά στο +16 (38-22) στο 15', με τον Σέρβο σέντερ του Ολυμπιακού να δίνει μάχες σε άμυνα και επίθεση. Ο Μιλουτίνοβ μείωσε τη διαφορά (39-28) με παλικαρίσιο καλάθι, ο Πίτερς πήρε μπρος στο σκοράρισμα, με το 46-33 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους. Η Φενέρμπαχσε είχε 15/17 δίποντα (88,2%) και 14 ασίστ στο πρώτο μέρος, ενώ ο Ολυμπιακός 8/17 δίποντα (47,1%) και 7 λάθη, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε αναγεννημένος. Ανέβασε την απόδοσή του, άρχισε να κυκλοφορεί έξοχα τη μπάλα, υπήρχε κίνηση μακριά από τη μπάλα, με τους Πειραιώτες να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση και να βγάζουν συνεργασίες στο παρκέ. Ο ανεβασμένος Παπανικολάου έκανε σχεδόν τα πάντα στο παρκέ, με την ασίστ που έδωσε στον Πίτερς να ρίχνει τη διαφορά (48-41) στο 23'. Με τρίποντο του αρχηγού, οι νταμπλούχοι Ελλάδας μείωσαν στο σουτ (48-46), ενώ ο Πίτερς ροκάνισε τη διαφορά στον πόντο (53-52). Η Φενέρμπαχτσε έφτανε στο καλάθι με δυσκολία, με τον «καυτό» Κάνααν να βάζει τρίποντο από τα 7 μέτρα, διαμορφώνοντας το 58-57 στο 30'. Το 12-24 ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να φωνάζει ξανά «παρών».

Στην τελευταία περίοδο, ο Γκος έδωσε ασίστ στον Μιλουτίνοβ (62-61), με τον Ντόρσεϊ να φέρνει τη διαφορά στο +5 (69-64) στο 35'. Το παιχνίδι στη συνέχεια πήγε στις επαφές, οι δύο ομάδες έπαιζαν δυνατές άμυνες και η μπάλα πήγε αρκετές φορές από τη γραμμή των βολών. Η μπάλα μετά πήγε στον Παπανικολάου, ο οποίος πρώτα με καλάθι στον αιφνιδιασμό και ύστερα με ασίστ στον Μιλουτίνοβ, ο Ολυμπιακός έφερε το σκορ στα ίσα (71-71) στο 37'. Ο Γκος βρήκε και εκείνος τον στόχο από την περιφέρεια (74-74) στο 38', με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει άγριο χαρακτήρα. Ο Παπαγιάννης όμως ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά για τη Φενέρ. Το δικό του κάρφωμα και το τρίποντο που πέτυχε, διαμόρφωσε το 79-74 στο 1'10'' πριν το τέλος. Ο Πίτερς απάντησε με τρομερό τρίποντο (79-77), η Φενέρμπαχτσε έχασε την επόμενη κατοχή, με 16'' να απομένουν όλα για τους Πειραιώτες. Η μπάλα πήγε στον Γκος, ο οποίος πήγε για ένα άτσαλο μπάσιμο. Η μπάλα βρήκε σίδερο, ο Μιλουτίνοβ δεν είχε τον συγχρονισμό να σπρώξει τη μπάλα στο καλάθι και η Φενέρ πήρε τη νίκη με 79-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-14, 46-33, 58-57, 79-77

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 10 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 7 (1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 15 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Χέιζ 9 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πιερ 14 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Γκούντουριτς 4 (2/6 σουτ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 8 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές), Καλάθης 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάνταρ 6 (2/3 δίποντα), Σεστίνα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/1 δίποντο, 0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 13 (2/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Κάναν 15 (3/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης, Φαλ 7 (3/3 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 7 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπραζντέικις 4 (1/4 δίποντα, 2/2 βολές), Πίτερς 19 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 12 (5/6 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 23/33 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 12/14 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 6 επιθετικά), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/35 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 14/20 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 7 επιθετικά), 22 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη