Ολυμπιακός - Παρτιζάν 98-94: «Λιοντάρια» στο ΣΕΦ (highlights)

Συγκλονιστικός ο Ολυμπιακός επικράτησε 98-94 της Παρτιζάν στο ΣΕΦ σε ένα ματς θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση.

Ένας ψυχωμένος Ολυμπιακός παρά τα πολλά προβλήματα, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Παρτιζάν με 98-94 στην παράταση στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Επέστρεψε στις νίκες, ύστερα από δυο σερί ήττες και πήρε μια νίκη που θα τον βοηθήσει πάρα πολύ ψυχολογικά και βαθμολογικά βέβαια αφού η ομάδα είχε ξεκινήσει με 1-2 και δεν ήθελε να συνεχίσει με νέα ήττα μέσα στο ΣΕΦ.

Συγκλονιστικός γιατί παρά τα προβλήματα πριν από το ματς (έξω και οι Σίκμα, Μπραζντέικις μαζί με τον ΜακΚίσικ φυσικά) αλλά και τον τραυματισμό του Πίτερς στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν τα παράτησε και έπαιξε με καρδιά μέχρι το τέλος, έχοντας στο πλευρό του τον κόσμο του. Ο Νάναλι στο τέλος της κανονικής διάρκειας με τρίποντο μαχαιριά έστειλε το ματς στην παράταση αλλά και εκεί ο Ολυμπιακός παρά την κούραση, το μικρό ροτέισον αφού δεν υπάρχουν πολλές επιλογές, πήρε μια σπουδαία νίκη με 98-94.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο χωρίς να παίξει μπάσκετ υψηλών προδιαγραφών, είχε πάρει την αναμέτρηση εκεί που ήθελε. Μπορεί να ήταν άστοχος στο ξεκίνημα αλλά ο Φαλ που ξεκίνησε ήταν πάρα πολύ καλός, τελείωσε και φάσεις αν και στην αρχή δεν πήγαινε να τις τελειώσει. Ήρθαν και μακρινά σουτ και έτσι η ομάδα του Πειραιά ξέφυγε 13-8. Ο Πίτερς ήταν «ζεστός», ο Ολυμπιακός έπαιρνε τα επιθετικά ριμπάουντ και η Παρτιζάν δεν μπορούσε να βάλει δύσκολα αφού και εκείνη αυτή την περίοδο –όπως και η ομάδα του Πειραιά φυσικά– έχει προβλήματα.

Στον ίδιο ρυθμό και το δεύτερο δεκάλεπτο με τον Κάνααν να είναι εύστοχος, σοβαρός, πειθαρχημένος και τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί μέσα στη ρακέτα. Η διαφορά σιγά-σιγά ανέβαινε και στο 15’ η ομάδα του Μπαρτζώκα με απόλυτη ευστοχία στις βολές ήταν μπροστά με 43-31 ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα. Ο Γκος επέστρεψε και έδωσε λύσεις, ανάσες και πήρε την μπάλα στα χέρια του, με τον Ουόκαπ φυσικά να έχει έναν ακόμη παίκτη δίπλα του που μπορούσε να δημιουργήσει αλλά και να σκοράρει. Ο Κάνααν με ένα κλέψιμο φοβερό και τελείωμα έβαλε… φωτιά στο ΣΕΦ (49-39) αλλά με ένα γρήγορο 4-0 η Παρτιζάν έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μόνο στο -6 (49-43).

Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο μέρος με 8/16 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 12/12 βολές, 17 ριμπάουντ (7 αμυντικά - 10 επιθετικά), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 6 λάθη. Η Παρτιζάν έχει 9/15 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 10/12 βολές, 15 ριμπάουντ (8 αμυντικά - 7 επιθετικά), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 8 λάθη.

Το κακό για τον Ολυμπιακό ήταν πως στο τρίτο δεκάλεπτο δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι. Ο Πίτερς έβαλε τους πρώτους πόντους του Ολυμπιακού στο β' μέρος, στο 23' του αγώνα αλλά η ζημιά είχε ήδη γίνει με την Παρτιζάν να τρέχει γρήγορα ένα σερί 9-0 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (0-13 συνολικό εάν βάλουμε και το 0-4 στο τέλος του ημιχρόνου). Ξαφνικά έκλεισαν οι διακόπτες, κανένας δεν είχε καθαρό μυαλό, η μπάλα δεν περνούσε στους ψηλούς. Όταν ο Μπαρτζώκας πήρε το τάιμ άουτ στην τρίτη περίοδο το σκορ ήταν 2-16 και σε έξι λεπτά, ο Ολυμπιακός έχει πάρει μόνο ένα δίποντο από τον Πίτερς! Η Παρτιζάν έφτασε και στο +14 (53-67) απέναντι σε έναν απογοητευμένο Ολυμπιακό που βρήκε τα αποθέματα βέβαια στο τέλος να επιστρέψει.

Στην τελευταία περίοδο με τρίποντο του Ουόκαπ έγινε το 66-71 ενώ στη συνέχεια ακολούθησε το τρίποντο του Παπανικολάου για το 69-73, με τον Ολυμπιακό να μαζεύει γρήγορα τη διαφορά από το -14 στο -4, επτά λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα αν και ο Πίτερς τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να βοηθήσει στη συνέχεια. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν σκληρά, βρήκαν ενέργεια, είχαν αυτοπεποίθηση, πήγαιναν στην μπάλα με ορμή και με κάρφωμα του Παπανικολάου, μείωσαν ακόμη περισσότερο (73-75, 4.14 πριν από το τέλος).

Ο Πάντερ κρατούσε μόνος του την Παρτιζάν, με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει και τον Αμερικανό γκαρντ να απαντάει (73-77, 76-77, 76-79) σε ένα σημείο όπου πήρε όλες τις μπάλες, παίζοντας απέναντι στον Ουόκαπ που είχε 4 φάουλ. Ο Λαρεντζάκης με ένα τρίποντο και 3/3 βολές ήταν αυτός που ισοφάρισε (79-79) 2.05 πριν από το τέλος.

Ο Σμάιλαγκιτς 1.46 πριν από τη λήξη, δεν είχε τι να κάνει την μπάλα, την πέταξε, μπήκε και η Παρτιζάν πήγε στο +3 (79-82). Η επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού χάθηκε αλλά η Παρτιζάν δεν σκόραρε, έκανε φάουλ ο Σμάιλαγκιτς και πήγε στον πάγκο με 5 φάουλ, ωστόσο πρόλαβε και έκανε τη ζημιά στον Ολυμπιακό, κάνοντας το παιχνίδι της ζωής τους…

Στα 50’’ ο Παπανικολάου κέρδισε βολές και μείωσε σε 81-82. Ο Πάντερ αστόχησε σε τρίποντο, η Παρτιζάν πήρε επιθετικό ριμπάουντ και ο Πάντερ αστόχησε ξανά με τον Λαρεντζάκη να κερδίζει φάουλ και βολές, 17 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Με 2/2 έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό (83-82), που έπαιξε μεγάλη άμυνα, μετά το τάιμ άουτ του Ομπράντοβιτς.

Ο Πάντερ έκανε λάθος, του έφυγε και το παπούτσι και η μπάλα στους παίκτες του Ολυμπιακού, 6.8 για το φινάλε και τον Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ. Στα 5.8 έγινε φάουλ στον Λαρεντζάκη, ο οποίος με 2/2 στις βολές έκανε το 85-82.

Ο Νάναλι με τρίποντο σε νεκρό χρόνο ολομόναχος, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να μην κάνουν φάουλ και να παίζουν άμυνα για κλάματα, έστειλε το ματς στην παράταση (85-85).

Μία σου και μία μου στο πεντάλεπτο της παράτασης (85-87, 89-87, 89-89, 91-89), με το ΛεΝτέι να προσπαθεί να παίξει άμυνα τον Μιλουτίνοφ και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να περάσει εκεί την μπάλα. Ο Πάντερ 1.12 πριν από το τέλος της παράτασης ισοφάρισε ξανά (91-91) και στα 51.7 κέρδισε φάουλ ο Μιλουτίνοφ από τον ΛεΝτέι. Με 1/2 ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 92-91.

Ο Γκος 17.1 πήγε το ματς στο +3 (94-91) για τον Ολυμπιακό που αυτή τη φορά έκανε φάουλ με τον Λαρεντζάκη πάνω στον Αβράμοβιτς ενώ είχαν μείνει 9.3 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Με 2/2 ο Σέρβος μείωσε στον πόντο 94-93 και αμέσως έγινε φάουλ πάνω στον Λαρεντζάκη (2/2, 96-93) με 8.6 να απομένει.

Φάουλ ξανά στον Αβράμοβιτς, 5.7 για το φινάλε της παράτασης. Με 1/2 βολές έγινε το 96-94 και εν συνεχεία πήρε βολές ο Ουόκαπ. Ο Αμερικανός γκαρντ με 2/2 βολές έγραψε το 98-94 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Πειραιά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-21, 49-43, 59-69, 85-85 (κ.α.), 98-94.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 11 (2/4 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 9 (2/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Κάναν 11 (3/8 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 19 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Φαλ 5 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 15 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 16 (2/4 δίποντα, 12/14 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 18 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Αβράμοβιτς 5, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 17 (6/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σμάιλαγκιτς 16 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Γιάραμαζ, Νάναλι 12 (2), Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 11 (2), Ντόζιερ 6, Καμίνσκι 9 (2/6 τρίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/32 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 33/36 βολές, 38 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 18 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτιζάν: 21/36 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 22/27 βολές, 31 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 18 λάθη.