Τρύπια άμυνα με 13 λάθη και βαριά ήττα 99-75 του Ολυμπιακού από την Αρμάνι στο...βουβό ΣΕΦ

Σε ένα  γήπεδο που θύμιζε ησυχαστήριο, ο Ολυμπιακός ακύρωσε τις εκτός έδρας νίκες του σε Ρωσία και Ισπανία και έχασε 99-75 από την Αρμάνι με τραγικά ποσοστά σε όλους τους τομείς.

Ένας Ολυμπιακός βγαλμένος από τα περσινά άσχημα βράδυ, έχασε εύκολα 99-75 από την Αρμάνι και δεν θύμισε με τίποτα την ομάδα του Μπλατ που εντυπωσίασε με την Χίμκι και την Μπασκόνια.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Γκος, Σπανούλη, Τίμα, Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ, με τον Πρίντεζη να σκοράρει και να μοιράζει ασίστ, διαμορφώνοντας το 8-6 στο σκορ στο 4’ και 13-13 στο 7’. Οι Πειραιώτες αδυνατούσαν να σταματήσουν το εντυπωσιακό επιθετικό κρεσέντο του Μίτσοφ, ο οποίος σε 8 λεπτά είχε ήδη 13 πόντους (με 3/3 τρίποντα), με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα με +3 (17-20).

Η είσοδος του Μάντζαρη έφερε το 26-24, αλλά η Αρμάνι ήταν εξαιρετικά εύστοχη από την περιφέρεια, φτάνοντας τα 7/15 (46.7%) στο 19’ με τον Τζέιμς, ανακτώντας τα ηνία με +7 (37-44). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, βρήκε τους Ιταλούς να προηγούνται με 41-44 στο σκορ, παρά το γεγονός πως υστερούσαν στα ριμπάουντ (21-13).

Στο δεύτερο ημίχρονο, παρά τις έξτρα παραπάνω κατοχές που είχαν οι «ερυθρόλευκοι» στο ματς, αδυνατούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, με το Μιλάνο μάλιστα να παίρνει και τα ηνία με +9 (57-66) στο 29’, παίρνοντας σερί πόντους στον αιφνιδιασμό από τους Νέντοβιτς και Μπρούκς.

Η διαφορά έφτασε και στο +12 (61-73), με το σκορ στο 30’ να «γράφει» 63-73. Στην τελευταία περίοδο, η Αρμάνι εκτόξευσε το προβάδισμα της και στο +14 (65-79) στο 33’, με το νέο τρίποντο του Μίτσοφ, ο οποίος έφτασε τους 16 πόντους με 4/6 σουτ από την περιφέρεια.

Οι Πειραιώτες στη συνέχεια έδειχναν να έχουν ξεμείνει από δυνάμεις και άρχισαν να αναλώνονται σε λάθη, με αποτέλεσμα οι Ιταλοί να κάνουν… περίπατο, φτάνοντας και στο +22 (69-91) στο 37’ με τον Τζέιμς. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης, βρήκε τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με το επιβλητικό σκορ 75-99.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 41-44, 63-73, 75-99.

O MVP: O Mάικ Τζέιμς ήταν ο κορυφαίος, αλλά και ο πρώτος σκορερ της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός γκαρντ τέλειωσε το παιχνίδι έχοντας 22 πόντους, με 3/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, συν 4 ριμπάουντ.

Σε... ρηχά νερά ο Βασίλης Σπανούλης, καθώς μέτρησε 1/9 σουτ στο παιχνίδι, μένοντας στους 3 πόντους.

Ο κόσμος δεν μπήκε στην εξίσωση του ματς και δεν βοήθησε στην ανάκαμψη, όταν οι παίκτες του Μπλατ ήθελαν τη βοήθεια του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 4 (2/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 0/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη), Τουπάν 2 (1/4 σουτ), Σπανούλης 3 (1/9 σουτ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Τίμα 4, Μιλουτίνοβ 15 (7/9 δίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 12 (4/6 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 13 (5/7 δίποντα, 3/4 βολές), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 12 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ασίστ), ΛεΝτέι 8

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Ντέλα Βάλε 3 (1), Τζέιμς 22 (3/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μίτσοβ 19 (5), Γκουντάιτις 11 (2/2 δίποντα, 7/7 βολές), Μπέρτανς 5 (1), Ταρτσέβσκι 4, Νέντοβιτς 20 (8/12 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κουζμίνσκας 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπρουκς 2, Τζέρελς 7 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 30/52 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 9/18 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 19/33 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 25/27 βολές, 32 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 5 επιθετικά), 13 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη