Αρμάνι Μιλάνο - Ολυμπιακός 65-53: Δεύτερη σερί ήττα στην Ευρώπη (highlights)

Ο Ολυμπιακός μετά την ήττα από την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ, έχασε 65-53 και από την Αρμάνι στο Μιλάνο. Αποβλήθηκε ο Κάνααν με δυο τεχνικές ποινές στο πρώτο ημίχρονο, φοβερό θέμα στην επίθεση η ομάδα του Πειραιά.

Δεύτερη σερί ήττα για τον Ολυμπιακό στην EuroLeague. Μετά την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ, έχασε στο Μιλάνο από την Αρμάνι και τώρα στρέφει την προσοχή του στον αγώνα με την Παρτιζάν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ο Ολυμπιακός με περιορισμένο ροτέισον και χωρίς τον Κάνααν, ο οποίος αποβλήθηκε με δυο τεχνικές ποινές (!) στο πρώτο ημίχρονο, έχασε και τον Λαρεντζάκη στην τελευταία περίοδο και δεν μπορούσε να επιστρέψει απέναντι στην Αρμάνι, που είχε σε φοβερή βραδιά τον Μίροτιτς αλλά αυτός που έκανε τη διαφορά στο β’ ημίχρονο ήταν ο Πάνγκος.

Ο Μεσίνα ξεκίνησε με… συνταγή Μπαρτσελόνα και ψηλά κορμιά, απέναντι στον Ολυμπιακό που έδειξε και κόντρα στους Καταλανούς να έχει ζητήματα. Έτσι οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με Πάνγκος, Σιλντς, Μίροτις, Μέλι, Φόιγκντμαν και ο Ολυμπιακός με τους κλασικούς Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Μιλουτίνοβ.

Σημείο αναφοράς για την ομάδα του Μπαρτζώκα στα πρώτα λεπτά ποιος άλλος, ο Νίκολα Μιλουτίνοβ. Ο Σέρβος σέντερ έκανε θραύση, με τον Ουόκαπ να οργανώνει σωστά και τους Ιταλούς να θέλουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Ήθελαν να τρέξουν απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που ξέρει τις περισσότερες φορές να κοντρολάρει τον ρυθμό με τον Ουόκαπ να είναι φυσικά το «κλειδί». Ο Μπραζντέικις πέρασε στη θέση του Κάνααν και ο Ολυμπιακός ψήλωσε ακολουθώντας την Αρμάνι που είχε ζεστούς στο ξεκίνημα τους Σιλντς, Μίροτιτς. Ντέρμπι στην πρώτη περίοδο μέχρι να βγει εκτός ο Ουόκαπ και να χάσει η ομάδα του Πειραιά το μυαλό της.

«Θάλασσα» μετά την έξοδο του Ουόκαπ στον πάγκο και τον Γκος τραυματία στην εξέδρα. Η Αρμάνι ξέφυγε για πρώτη φορά με επτά πόντους (24-17, 26-19) αλλά με την επιστροφή του Ουόκαπ στο παρκέ και τον Κάνααν να σκοράρει για τρεις, οι Πειραιώτες μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά αλλά εκεί ήρθε η νέα απερισκεψία του Κάνααν, ο οποίος χωρίς κανέναν λόγο δέχθηκε δεύτερη τεχνική ποινή και αποβλήθηκε, σε μια περίοδο όπου η ομάδα του Πειραιά έχει ανάγκη όλους τους παίκτες. Το καλό για τον Ολυμπιακό ήταν πως δεν έχασε το μυαλό του παρά την αποβολή του Κάνααν, πήγε το ματς εκεί που ήθελε και ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 32-31, με εκπληκτικούς τους Ουόκαπ και Μιλουτίνοβ. Μίροτιτς και Σιλντς με 11 και 10 πόντους ήταν οι καλύτεροι για τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο.

Η Αρμάνι Μιλάνο έκλεισε το πρώτο μέρος με 8/13 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 6/7 βολές, 11 ριμπάουντ (8 αμυντικά - 3 επιθετικά), 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη. Ο Ολυμπιακός έχει 8/17 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 4/5 βολές, 17 ριμπάουντ (10 αμυντικά - 7 επιθετικά), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη.

Μπάσκετ δεν είδαμε φυσικά στο πρώτο ημίχρονο αλλά ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Έπεφταν κορμιά, με τον Ολυμπιακό να τα περιμένει όλα από τους Ουόκαπ, Μιλουτίνοβ ενώ για την Αρμάνι στο τρίτο δεκάλεπτο εμφανίστηκε ο Πάνγκος, που πήγε να δώσει έναν αέρα στην Αρμάνι αλλά οι «ερυθρόλευκοι» αν και δεν έκαναν φάουλ (!) για αρκετά λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφεραν να μείνουν κοντά και δεν άφησαν τους γηπεδούχους να πάρουν ψυχολογία και να ξεφύγουν (το 31-34 έγινε 38-34, 44-39, 44-41 τέλος περιόδου).

Ο κάρφωμα με ένα φανταστικό κάρφωμα έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό (44-45) αφού είχε προηγηθεί καλάθι του Λούντζη στα πρώτα δευτερόλεπτα της τελευταίας περιόδου. Οι Λούντζης, Λαρεντζάκης, Μπραζντέικις ξεκίνησαν για τον Ολυμπιακό στην περιφέρεια, ενώ ο Μεσίνα άμεσα έριξε στη παρκέ την πρώτη πεντάδα. Ο Πάνγκος με τρίποντο έγραψε το 49-45 με τους Λαρεντζάκη, Παπανικολάου να μην μπορούν να απαντήσουν με τους Ιταλούς να πηγαίνουν στο +8 (53-45, 5.30 για το φινάλε) και δυστυχώς να εκμεταλλεύονται για ακόμη μια φορά την απουσία του Ουόκαπ, όπως έγινε και στο πρώτο ημίχρονο, όταν ξαφνικά ξέφυγαν με +7.

Τάιμ άουτ από τον Μπαρτζώκα και επιστροφή στο παρκέ για Ουόκαπ, Μιλουτίνοβ αλλά ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει σκορ με τίποτα. Μετά το κάρφωμα του Φαλ (44-45) η μπάλα δεν έμπαινε μέσα ενώ όταν 3.40 για το τέλος ο Παπανικολάου βρήκε τρίποντο, αυτό δεν μέτρησε γιατί οριακά είχε λήξει ο χρόνος!

Τρία λεπτά πριν από το τέλος ο Πάπας (τον έριξε κι αυτόν στη μάχη ο Μπαρτζώκας) έδωσε μια λύση (53-47) αλλά ο Μίροτιτς με τρίποντο στην επόμενη επίθεση έγραψε το 56-47 και κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν, με την Αρμάνι στο φινάλε να παίρνει και διαφορά διψήφια.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 31-32, 44-41, 65-53.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πόιθρες, Πάνγκος 16 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Τονούτ, Μέλι 3 (1), Καμαγκατέ 2, Φλακαντόρι 6 (1), Χολ 2, Σιλντς 12 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μίροτιτς 20 (5/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάινς, Φόγκτμαν 4 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (0/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 3 (1), Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 2, Πάπας 2, Φαλ 2 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις 6 (1/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πίτερς 4 (1/6 δίποντα), Μιλουτίνοβ 15 (6/8 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σίκμα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 16/27 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 9/11 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 7 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 14/34 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 10/12 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 11 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη.