Ζαλγκίρις - Ερυθρός Αστέρας 79-74: Με σούπερ φίνις οι Λιθουανοί! (highlights)

Η Ζαλγκίρις στο τέλος κέρδισε τον Ερυθρό Αστέρα με 79-74

Η Ζαλγκίρις ζευγάρωσε τις νίκες της στη φετινή Ευρωλίγκα, καθώς κέρδισε στο Κάουνας 79-74 τον Ερυθρό Αστέρα.

Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν στο ξεκίνημα με 17-7, αλλά οι Σέρβοι ανασυντάχθηκαν στη συνέχεια και έκλεισαν μπροστά το ημίχρονο (35-38). Ο Ερυθρός Αστέρας είχε το προβάδισμα και στην γ’ περίοδο (50-56 στο 30’). Αφού η διαφορά πήγε και στους εννιά, η Ζαλγκίρις «ξύπνησε» την κατάλληλη στιγμή και με ένα εκρηκτικό φινάλε κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς και να πανηγυρίσει τη νίκη!

Σμιτς, Ουλανόβας και Μπουτκεβίτσιους πρωταγωνιστές της Ζαλγκίρις. Για τον Αστέρα καλύτεροι Μίτροβιτς και Τεόντοσιτς.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35-38, 50-56, 79-74

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Έβανς 8 (5ασ.), Μήτρου-Λονγκ 3, Λεκαβίτσιους, Χέις 8, Γκιεντράιτις, Σμιτς 18 (7ρ.), Μπιρούτις 4, Ντίμσα 2, Μάνεκ 9, Μπουτκεβίτσιους 12, Ουλανόβας 15 (6ρ., 4ασ.).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Τεόντοσιτς 15 (4ασ.), Χάνγκα 6, Νταβίντοβατς 6, Μίτροβιτς 16 (8ρ.), Σιμόνοβιτς 2, Νάπιερ 9, Τόμπεϊ 2, Μπολομπόι 6, Ίλιτς, Νέντοβιτς 8 (4ασ.), Γκιεντράιτις 4.