Μπαρτσελόνα - Μπάγερν Μονάχου 83-73: «Ποδαρικό» στις νίκες (vid)

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα πέτυχε η Μπαρτσελόνα που επιβλήθηκε της Μπάγερν Μονάχου με σκορ 83-73.

Οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς μπήκαν δυνατά στον αγώνα και ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και τέλειωσαν την περίοδο προηγούμενοι με 26-17.

Η Γερμανική ομάδα έκανε την αντεπίθεσή της στη δεύτερη και τρίτη περίοδο, κατάφερε να ρίξει τη διαφορά του σκορ, όμως οι Καταλανοί στο τέταρτο δεκάλεπτο μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι να μην αφήσουν περιθώριο στους αντιπάλους τους να πιστέψουν ότι μπορούν να διεκδικήσουν κάτι από τον αγώνα και τελικά κατάφεραν να πάρουν μια νίκη που θα τους τονώσει το ηθικό για τη συνέχεια, αφού η ομάδα τις δύο τελευταίες της χρονιές στην Ευρωλίγκα δείχνει αδύναμη να ζήσει τα μεγαλεία του παρελθόντος.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Καταλονίας ήταν ο Άντιτς που σημείωσε 18 πόντους και είχε καλή παρουσία γενικότερα,ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Σίνγκελτον (15 π.) και Πάνγκος (12 π.).

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 44-36, 65-54,83-73