Χίμκι - Ολυμπιακός 66-87: Αυτός είναι ο Ολυμπιακός του Μπλατ!

Παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση ο Ολυμπιακός πέρασε με το πόδι στο γκάζι από την έδρα της Χίμκι κερδίζοντας με 87-66.

Οι ερυθρόλευκοι ευτύχησαν να έχουν σε εξαιρετική μέρα τους ψηλούς τους, αφού οι Λεντέι, Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ έκαναν ότι ήθελαν και ειδικά ο δεύτερος σημείωσε πολλά κρίσιμα καλάθια και έκανε τη διαφορά στον επιθετικό τομέα.

Ο αγώνας

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Γκος, Σπανούλη, Τουπάν, Πρίντεζη και ΜιλουτίνοβΟι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημακαι προηγήθηκαν με +10 (12-2) με πρωταγωνιστή τον Γκιλ. Η απάντηση των Πειραιωτών ήταν άμεση και με ένα γρήγορο 11-0 σερί, πήραν προβάδισμα 12-13 στο σκορ με μπροστάρηδες τους Πρίντεζη-ΛεΝτέι. Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε, ο Τίμα απάντησε στο τρίποντο του Σβεντ, με τη πρώτη περίοδο να «γράφει» 22-20.

Οι «ερυθρόλευκοι» στη δεύτερη περίοδο έβγαλαν καλές άμυνες, πήραν πρωτοβουλίες στην επίθεση και μέτρησαν ένα γρήγορο 8-0 σερί (22-28) με πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ, με τον Παπανικολάου παράλληλα να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου έκλεισε στο 34-44 για τον Ολυμπιακό, με τον Σπανούλη να σημειώνει τρίποντο στην εκπνοή από τα 8 μέτρα.

Στη τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και πήγε στο +15 με τρίποντο του Γκος (36-51) στο 23’. Οι παίκτες του Μπλατ ξέφυγαν με 41-55, όμως η Χίμκι αντέδρασε, και μείωσε σε 48-55. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 54-63.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Βεζένκοφ πρώτα με τρίποντο και ύστερα με μπάσιμο, διαμόρφωσε το 56-70 στο 33’ με τον Βούλγαρο φόργουορντ να έχει βρει ρυθμό στην επίθεση, φτάνοντας τους 13 πόντους στο ματς. Στη συνέχεια, ο Στρέλνιεκς με σουτ από την περιφέρεια εκτόξευσε την διαφορά στο +17 (56-73), με τον Ολυμπιακό να ελέγχει στο απόλυτο τον ρυθμό του αγώνα. Οι Ρώσοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη.

Ο κορυφαίος της αναμέτρησης

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ο παίκτης - αποκάλυψη στο παιχνίδι. Ο Βούλγαρος φόργουορντ ήταν «καυτός» στην επίθεση και «φόρτωσε» με 13 πόντους το αντίπαλο καλάθι, έχοντας 4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 17 λεπτά συμμετοχής, έχοντας πολλές κινήσεις στο ρεπερτόριό του!

Το σημείο «κλειδί» στο παιχνίδι

Η τέταρτη περίοδος ήταν το σημαντικότερο σημείο του αγώνα. Οι συνεχόμενοι πόντοι του Βεζένκοφ και το τρίποντο του Στρέλνιεκς που έφερε την διαφορά στο +17 (56-73) στο 33’ "ψαλίδησαν" κάθε ελπίδα των γηπεδούχων.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Τα ριμπάουντ. Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε των Ρώσων και εμφανίστηκε ιδιαίτερα αποτελεσματικός σε αυτό τον τομέα (18-37), ενώ ήταν εξαιρετικός και στην άμυνα όπου κράτησε στους 66 πόντους τους γηπεδούχους και στους 12 στη δεύτερη και στη τέταρτη περίοδο.

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 34 (3/7 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη σε 36 λεπτά), Μποστ 6, Κρόκερ 8 (2/9 σουτ), Βιάλτσεφ, Μάρκοβιτς, Μόνια, Γκιλ 13 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Γκουμπάνοφ, Τζένκινς 2, Τόμας, Μίκι 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 8 (2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Τουπάν, Σπανούλης 8 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη σε 24 λεπτά), Τίμα 8 (1), Μιλουτίνοβ 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Στρέλνιεκς 11 (3/6 τρίποντα), Βεζένκοβ 13 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 17 λεπτά), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 14 (5/6 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ σε 18 λεπτά)

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 12/23 δίποντα, 11/34 τρίποντα, 9/11 βολές, 18 ριμπάουντ (13 αμυντικά - 5 επιθετικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/35 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 14/18 βολές, 37 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 10 επιθετικά), 25 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 14 λάθη