Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε 90-63 τη Χίμκι

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 90-63 της Χίμκι στον δεύτερο αγώνα για το τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» που γίνεται στο ΟΑΚΑ.

Με όπλο την άμυνα η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έβαλε τις βάσεις για να επιβάλει το δικό της νόμο στο ΟΑΚΑ.

Ο Λάσμε μόλις στο 3’ χρεώθηκε με δυο φάουλ και πήγε στον πάγκο, ενώ μετά από δυο λεπτά τον ακολούθησε και ο Λοτζέσκι. Παρόλα αυτά με τον Καλάθη να οργανώνει σωστά το παιχνίδι οι γηπεδούχοι είχαν σκορ στην επίθεση (14-12 στο 7’) για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 19-19.

Με την είσοδο του Νίκου Παππά στο 2ο 10λεπτο ο Παναθηναϊκός έγινε πιο ευέλικτος και με επιθετικό προσανατολισμό. Απέναντι στη ζώνη της Χίμκι βρήκε λύσεις με τον Λάνγκφορντ σε παιχνίδι «ένας εναντίον ενός» και προηγήθηκε με 40-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πασκουάλ έπαιξε με τους Αντετοκούνμπο (τριάρι), Λάσμε (τεσσάρι) και Γκιστ (σέντερ) μαζί με τους Λάνγκφορντ, Καλάθη. Οι τρεις πρώτοι έκλεισαν τη ρακέτα και προκάλεσαν «ασφυξία» στους Ρώσους.

Η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους (56-38 στο 25΄), αλλά η Χίμκι με κάποια τρίποντα του Σβεντ και ωραίες ενέργειες Κρόκερ μείωσε σε 62-50 σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες άφησαν την τρίτη περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πασκουάλ πέρασε τον Παπαγιάννη για πρώτη φορά. Μαζί με τον Παπαπέτρου και τον Τόμας ανέβασαν τη διαφορά στους 20 πόντους (78-58 στο 35’). Εντύπωση προκάλεσε το γεγονός ότι ο Λοτζέσκι έπαιξε μόλις στα πέντε πρώτα λεπτά και δεν ξαναμπήκε…

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε νικητή τον Παναθηναϊκό με 90-63. Οι πράσινοι θα αντιμετωπίσουν αύριο (8.30μ.μ) τη Φενέρμπαχτσε στον τελικό του τουρνουά.

Οι Τόμας, Λάνγκφορντ, Παπαπέτρου και Λεκαβίτσιους ήταν οι καλύτεροι για τον Παναθηναϊκό, ενώ από τη Χίμκι διακρίθηκαν οι Τόμας και Μίκι.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 40-34, 62-50, 90-63

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Τόμας 14 (4), Λάνγκφορντ 12 (2), Παπαγιάννης 6, Λάσμε 6, Σακελλαρίου, Παπαπέτρου 15 (1), Παππάς 8 (1), Γκιστ 13, Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης 1, Λεκαβίτσιους 5, Λοτζέσκι, Καλάθης 1, Αντετοκούνμπο 6, Μήτογλου 3.

ΧΙΜΚΙ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Σβεντ 16 (2), Μποστ 2, Κρόκερ 8 (2), Βιάλτσεφ, Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς 8 (2), Μόνια 3 (1), Γκιλ 2, Ζουμπκόφ, Τζένκινς 3 (1), Τόμας 13 (1), Μίκι 8.