Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 77-70: «Κόκκινο πυρ»…έλιωσε την Μπάρτσα (highlights)

Ο Ολυμπιακός… έλιωσε την Μπαρτσελόνα (77-70) στο «καμίνι» του ΣΕΦ σε μια πραγματική τιτανομαχία και έκανε αποφασιστικό βήμα για να έχει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της EuroLeague.

Σπουδαία νίκη για τον Ολυμπιακό. Ακόμη μία. Σε ένα από τα σημαντικότερα ματς της κανονικής περιόδου επικράτησε της Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ και έκανε αποφασιστικό βήμα για να έχει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της EuroLeague.

Ο Ολυμπιακός στη Βαρκελώνη στο ξεκίνημα της σεζόν είχε 13 πόντους και απόψε στο ΣΕΦ 11 στην πρώτη περίοδο, με την Μπαρτσελόνα να κάνει τα βασικά και να είναι μπροστά με εννέα (11-20). Άστοχοι, βιαστικοί, νευρικοί και χωρίς μυαλό οι «ερυθρόλευκοι» ήταν φανερά εκτός αγώνα και είχαν πολλά προβλήματα απέναντι στη σκληρή άμυνα των Ισπανών.

Στην άμυνα, ο Ολυμπιακός επίσης είχε θέματα με πάνω απ’ όλα δεν είχε καθαρό μυαλό από τη στιγμή που η Μπαρτσελόνα που πήρε τα ηνία. Είναι χαρακτηριστικό πως στο φινάλε, οι Πειραιώτες είχαν να δώσουν φάουλ αλλά επέτρεψαν στον Βέσελι να σκοράρει ένα εύκολο δίποντο σαν να ήταν στην προπόνηση…

Ίδιο σκηνικό στην επίθεση και στη δεύτερη περίοδο αλλά τουλάχιστον ο Ολυμπιακός… απάντησε παίζοντας άμυνα στα πρώτα λεπτά. Ήθελε κάτι το ΣΕΦ για να πάρει «φωτιά» και το έδωσε ο Λαρεντζάκης με την είσοδό του στο παρκέ και το εύστοχο τρίποντο (14-22).

Ο Μπλακ ήταν για ακόμη μια φορά μαχητής και η διαφορά έπεσε στους 5 (17-22), με τον Αμερικανό να κερδίζει τις μάχες στα επιθετικά ριμπάουντ τουλάχιστον σε αυτό το σημείο. Το βασικό για τον Ολυμπιακό ήταν η άμυνα και από εκεί και πέρα η δουλειά έγινε με ένα 12-0 σερί. Πέρασε μπροστά 23-22, ο κόσμος μπήκε στην εξίσωση και είχαμε πάλι ματς, στα μισά περίπου της δεύτερης περιόδου, με τον…πάγκο (Σλούκας, Λαρεντζάκης, ΜακΚίσικ, Πίτερς, Μπλακ) να γυρίζει το ματς μέσα από την άμυνα φυσικά.

Η μισή δουλειά είχε γίνει από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός επέστρεψε γρήγορα, απέναντι σε μια απίστευτα ταλαντούχα ομάδα όπως η Μπαρτσελόνα που πέτυχε μόλις 7 πόντους στη δεύτερη περίοδο, που έκλεισε με το τρίποντο σε νεκρό χρόνο του ΜακΚίσικ και την ομάδα του Μπαρτζώκα να περνά μπροστά με 29-27.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο μέρος με 6/19 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 8/12 βολές, 25 ριμπάουντ (14-11), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη. Η Μπαρτσελόνα έχει 11/17 δίποντα, 1/13 τρίποντα, 2/5 βολές, 23 ριμπάουντ (15-8), 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη και τον Μίροτιτς (12 πόντους) να τα κάνει όλα σωστά στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά στο δεύτερο κουράστηκε και είχε και δύο χαμένες βολές.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα να πυροβολεί από την περιφέρεια (2 τρίποντα ο Λαπροβίτολα, 1 ο Κάλινιτς) αλλά τον Ολυμπιακό να αντέχει με τον ΜακΚίσικ (πήρε τη θέση του άστοχου και με 3 φάουλ Κάνααν) και τον Βεζένκοφ, με την ομάδα του Πειραιά να προσεγγίζει διαφορετικά το ματς με τον Φαλ στο…κεφάλι να σπάει μπάλες για τα κοψίματα των συμπαικτών του, κάτι που έλειψε στο πρώτο ημίχρονο.

Το έλεγξε το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός και με το τρίποντο του Παπανικολάου πήγε για πρώτη φορά στο +5 (46-41) και το κράτησε με αίμα και ψυχή μέχρι το τέλος της περιόδου, με τον ΜακΚίσικ να πετάει την μπάλα από το κέντρο αλλά εκείνη δεν του έκανε το χατίρι να πάει μέσα για το +8 (53-45), αλλά αυτό έγινε με τον Λαρεντζάκη μόλις ξεκίνησε η τελευταία περίοδος (53-45) με τον Λαπροβίτολα να απαντάει αμέσως (53-48) και τον Χίγκινς να πηγαίνει το ματς στο +2 (53-51).

Ο φοβερός ΜακΚίσικ με νέο τρίποντο έγραψε το 56-51 και η μάχη καλά κρατούσε, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει στην τελευταία περίοδο με την ομάδα που γύρισε το ματς στη δεύτερη και τον Ταρίκ Μπλακ σε κέφια να γράφει το 59-51 με καλάθι και φάουλ αλλά το ματς είχε δρόμο, με την Μπαρτσελόνα να επιμένει αλλά την ομάδα του Μπαρτζώκα να διατηρεί μια καλή διαφορά. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ποια ομάδα είχε απέναντί του ο Ολυμπιακός, με τους Ισπανούς να παίρνουν και τα σφυρίγματά τους σε κρίσιμα σημεία και έμειναν μέσα στο ματς.

Ο Κάλινιτς με τρίποντο μείωσε σε 63-60, 4.43 πριν από το τέλος του αγώνα αλλά ο Λαρεντζάκης...απάντησε για το 66-60, με τον Χίγκινς σε σκοτωμένο τρίποντο στο τέλος της επίθεσης της Μπαρτσελόνα να πηγαίνει ξανά το ματς στο καλάθι (66-63).

Ο Μπαρτζώκας ορθά πέρασε για τα τελευταία λεπτά Ουόκαπ και Βεζένκοφ. Ο τελευταίος στην κακή του βραδιά, πήρε την μπάλα και δυο λεπτά πριν από το τέλος με ένα φοβερό τρίποντο πήγε τη διαφορά στο +7 για τον Ολυμπιακό (70-63).

Ο Χίγκινς με 2/2 βολές έκανε το 70-65 αλλά ο Βεζένκοφ είναι εκεί για το 72-65. Πέντε σερί πόντοι για τον άσο του Θρύλου που μπήκε μέσα και τελείωσε τους Καταλανούς, με τον Λαρεντζάκη 1.03 για το τέλος να πηγαίνει τη διαφορά στο +10 (75-65) και να τελειώνει τα πάντα μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο που σκέφτεται ήδη το Κάουνας...

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 29-27, 50-45, 77-70.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (3/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάναν (0/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Λαρεντζάκης 14 (4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Φαλ 5 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 3 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 13 (3/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πίτερς 6 (2/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπλακ 6 (2/3 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 16 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα, Σανλί 13 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Βέσελι 2 (1/3 δίποντα), Κάλινιτς 8 (2/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σατοράνσκι 1 (0/1 δίποντο, 1/2 βολές, 2 ασίστ), Λαπροβίτολα 15 (1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Αμπρίνες, Χίγκινς 10 (2), Γιοκουμπάιτις 2, Μίροτιτς 19 (7/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/8 βολές, 7 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/37 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 12/18 βολές, 39 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 16 επιθετικά), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη, 22 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 13/26 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 17/23 βολές, 45 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 19 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη, 22 φάουλ