Βαλένθια - Ολυμπιακός 85-92: Αφεντικό στην Ισπανία (highlights)

Ο Ολυμπιακός νίκησε και τη Βαλένθια, έκανε το «4 στα 4» επί ισπανικού εδάφους και εκτόξευσε το νικηφόρο σερί του στο 7-0 - Κορυφαίοι Παπανικολάου (22π), Βεζένκοφ (20π), Ουόκαπ (13π).

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος γύρισε το ματς, φτάνοντας στη νίκη με ανατροπή. Οι Πειραιώτες επικράτησαν και της Βαλένθια εκτός έδρας ( ), έκαναν το «4 στα 4» στην Ισπανία για πρώτη φορά στην ιστορία τους και εκτόξευσαν το νικηφόρο σερί τους στην Ευρώπη στο 7-0. Έκαναν τη διαφορά οι εξαιρετικοί Κώστας Παπανικολάου (22π), Σάσα Βεζένκοφ (20π) και Τόμας Ουόκαπ (13π, 6ασ).

Το ματς

H Bαλένθια έκανε δυναμικό ξεκίνημα στο ματς, με τους Ισπανούς να παίζουν γρήγορο μπάσκετ και να σκοράρουν σχεδόν σε κάθε κατοχή στο ματς. Ο Ντούμπλιεβιτς έβγαινε έξω στη ρακέτα και έβαζε τρίποντα, διαμορφώνοντας το 10-4 στο σκορ. Πρέπελιτς και Ουέμπ ευστόχησαν και εκείνοι από την περιφέρεια (18-9 στο 6'), με τους Πειραιώτες να εμφανίζουν αδυναμίες στην άμυνα. Ο Ολυμπιακός σπαταλούσε κατοχές στην επίθεση, ο Κλαβέρ ευστόχησε και εκείνος πίσω από τα 6,75 μέτρα, με τους γηπεδούχους στο 8' (21-9) να έχουν 5/7 τρίποντα και 6 ασίστ στο ματς. Η διαφορά πήγε και στο +14 (23-9), με τους Παπανικολάου-Βεζένκοφ να ροκανίζουν τη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (25-15).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Ο «καυτός» Παπανικολάου έπαιρνε πρωτοβουλίες, σημείωνε γκολ-φάουλ και έβαζε τρίποντα, μειώνοντας σε 25-21 στο 12', φτάνοντας νωρίς τους 13 προσωπικούς πόντους στο ματς. Στη συνέχεια ο Σλούκας έφερε το σκορ στα ίσα (25-25), με τους ερυθρόλευκους να έχουν φτάσει ένα σερί 15-0. Ο Μπλακ είχε οχυρώσει την αμυντική γραμμή της ομάδας, ο Σλούκας δημιουργούσε συνεχώς, με τους ερυθρόλευκους να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα. Κάπου εκεί όμως τα δεδομένα άλλαξαν. Οι «νυχτερίδες» έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να αναλώνονται σε πολλά και εύκολα λάθη, με τη Βαλένθια να φτάνει γρήγορα ένα σερί 10-0 (35-25) στο 17'. Με τρίποντο του Πρέπελιτς, οι Ισπανοί ξέφυγαν και με +15 (45-30) στο 19', κάνοντας και πάλι εκείνοι κουμάντο στο ματς. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας κατάφεραν μόνο να ροκανίσουν τη διαφορά στο ημίχρονο (45-35), σε ένα διάστημα που είχαν 11 λάθη και 30.8% στα τρίποντα (4/13). Οι γηπεδούχοι από την άλλη είχαν 9/19 τρίποντα (47,4%) και 11 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο σοβαρεύτηκε, λειτούργησε έξυπνα, κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα, είχε σωστές επιλογές στην επίθεση και έβαλε μεγάλα σουτ. Αποτέλεσμα; Να μετρήσει επί μέρους σκορ 13-30. Στην αρχή η μπάλα πήγε στον Ουόκαπ, με τον Τεξανό γκαρντ να βάζει μεγάλα σουτ, τόσο κοντά στο καλάθι, όσο και από την περιφέρεια, δίνοντας ώθηση στην ομάδα του. Βεζένκοφ-Παπανικολάου έβγαζαν συνεχώς συνεργασίες στο παρκέ, όντας εξαιρετικοί στο να κινούνται μακριά από τη μπάλα, με τον Βούλγαρο να φέρνει το σκορ στα ίσα (50-50) στο 26'. Στο 27' ο ΜακΚίσικ στον αιφνιδιασμό έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (50-52), με το σερί των Πειραιωτών να φτάνει στο 12-0, μοιάζοντας σαν... ηφαίστειο που ξύπνησε. Η μπάλα στη συνέχεια πήγε στον ΜακΚίσικ, ο οποίος ήταν «ζεστίς» και με σερί τρίποντα διαμόρφωσε το 58-65 στο σκορ στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός ήταν αποφασισμένος να καθαρίσει το ματς. Ο Σλούκας με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στο +15 (58-73) στο 32', ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Πρέπελιτς με τρίποντο στο 35' έριξε τη διαφορά (66-73), ενώ ευστόχησε και στην επόμενη κατοχή (69-75), βάζοντας... φωτιά στο ματς. Ο Βεζένκοφ στη συνέχεια έβαλε μεγάλο σουτ (69-80), με τους φιλοξενούμενους να διαχειρίζονται έξυπνα το προβάδισμά τους, φτάνοντας άνετα στο τέλος στην επικράτηση (85-92).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 45-35, 58-65, 85-92

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 11 (1), Κλαβέρ 8 (2), Πρέπελιτς 21 95/7 τρίποντα), Πραντίγια, Γουέμπ 14 (4/8 τρίποντα), Λόπεθ-Αροστέγι 2, Τζόουνς 5 (2/7 σουτ, 6 ασίστ), Ράντεμπο 7 (1), Έβανς, Ντούμπλιεβιτς 9 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αλεξάντερ 2, Ριβέρο 6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (3/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 7 (1), Λαρεντζάκης, Φαλ 5 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σλούκας 10 (1/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Βεζένκοβ 20 (7/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 22 (4/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόλομποϊ, Πίτερς, Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 11 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 12/25 δίποντα, 16/38 τρίποντα, 13/14 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 13 λάθη, 24 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/26 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 13/20 βολές, 34 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 6 επιθετικά), 25 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 20 λάθη, 20 φάουλ